Start › Stockholms län › Stockholm
MBE Scandinavia AB
Utveckling8 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 3 778 | 3 032 | 2 135 | 1 666 | 653 | 0 |
| Nettoomsättning | 3 783 | 2 995 | 2 119 | 1 658 | 653 | 0 |
| Övriga rörelseintäkter | −5 | 37 | 16 | 9 | 0 | 0 |
| Rörelsekostnader | 3 677 | 2 919 | 2 111 | 1 736 | 657 | 3 |
| Råvaror och förnödenheter | 1 714 | 1 394 | 792 | 764 | 226 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 972 | 783 | 697 | 605 | 416 | 3 |
| Personalkostnader | 976 | 727 | 607 | 351 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 15 | 15 | 15 | 15 | 15 | 0 |
| Övriga rörelsekostnader | 0 | 0 | 0 | 1 | – | – |
| Rörelseresultat | 101 | 113 | 24 | −70 | −4 | −3 |
| Finansiella poster | −17 | −26 | −20 | −22 | −10 | 0 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 1 | 0 | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 18 | 26 | 20 | 22 | 10 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 84 | 87 | 4 | −92 | −14 | −3 |
| Resultat före skatt | 84 | 87 | 4 | −92 | −14 | −3 |
| Skatt på årets resultat | 18 | – | – | – | – | – |
| Årets resultat | 66 | 87 | 4 | −92 | −14 | −3 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 574 | 403 | 284 | 458 | 363 | 27 |
| Anläggningstillgångar | 75 | 90 | 105 | 120 | 135 | 0 |
| Materiella anläggningstillgångar | 75 | 90 | 105 | 120 | 135 | 0 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 75 | 90 | 105 | 120 | 135 | 0 |
| Omsättningstillgångar | 499 | 313 | 179 | 338 | 228 | 27 |
| Kortfristiga fordringar | 509 | 315 | 237 | 342 | 230 | 0 |
| Kundfordringar | 360 | 236 | 163 | 222 | 71 | 0 |
| Fordringar hos koncernföretag | – | – | 0 | 92 | 14 | 0 |
| Övriga fordringar | 89 | 29 | 22 | 11 | 35 | 0 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 60 | 50 | 52 | 16 | 110 | 0 |
| Kassa och bank | −10 | −1 | −58 | −4 | −2 | 27 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 574 | 403 | 284 | 458 | 363 | 27 |
| Eget kapital | 182 | 117 | 30 | 26 | 27 | 27 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 132 | 67 | −20 | −24 | −23 | −23 |
| Balanserat resultat | 67 | −20 | −24 | 69 | −9 | −20 |
| Årets resultat | 66 | 87 | 4 | −92 | −14 | −3 |
| Långfristiga skulder | 106 | 180 | 128 | 321 | 233 | 0 |
| Checkräkningskredit | 106 | 180 | 128 | 321 | 233 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 285 | 106 | 127 | 111 | 104 | 0 |
| Leverantörsskulder | 133 | 77 | 98 | 76 | 89 | 0 |
| Skatteskulder | 18 | – | – | – | – | – |
| Övriga skulder | 28 | 23 | 23 | 17 | – | – |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 106 | 6 | 6 | 17 | 15 | 0 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 0 | 0 | – | – | – | – |
| Medel att disponera | – | – | −20 | −24 | −23 | – |
ÄgarfinansieringBelopp i tkr
Tillskott och återbetalningar visas skilt från utdelning.
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillfört aktieägartillskott | – | – | – | 92 | 14 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Mbe Scandinavia hade fungerande verksamhet fram till september 2024 då vi tappade väsentliga kunder. Parallellt som vi inte kom i mål i våra förhandlingar med hyresvärden om nödvändiga hyresrabatter. Detta tillsammans ledde till att företaget lämnade in ansökan om konkurs 25 november 2024.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen är markant högre än föregående år. Detta beror främst på att butiken i Malmö förvärvades först i februari 2020. Siffrorna för föregående år avser försäljning under färre antal månader.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2024-06-30 | 2023-06-30 | 2022-06-30 | 2021-06-30 | 2020-06-30 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 150 | 150 | 150 | 150 | 150 |
| Årets inköp | – | – | – | – | 150 |
| Ackumulerade avskrivningar | 75 | 60 | 45 | 30 | 15 |
| Årets avskrivningar | 15 | 15 | 15 | 15 | 15 |
Om bolaget
- Adress
- Mailbox 777, 111 73 STOCKHOLM
- Registrerat
- 2013-01-02
Verksamhet enligt registret
Föremålet för bolagets verksamhet är att tillhandahålla varor och tjänster inom posthantering, fraktförmedling, kopiering och utskrifter, äga och förvalta immateriella rättigheter samt bedriva därmed förenlig verksamhet.
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2024
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2024-12-27
- Programvara
- Visma Bokslut
Allmänt om verksamheten
Företaget med säte i Stockholm registrerades år 2013. Föremålet för bolagets verksamhet är att tillhandahålla varor och tjänster inom posthantering, fraktförmedling, kopiering och utskrifter, äga och förvalta immateriella rättigheter samt bedriva därmed förenlig verksamhet.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.