Start › Västmanlands län › Hallstahammar
Kaskis Svets & Montage Aktiebolag
Utveckling4 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 |
|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 2 912 | 2 667 |
| Nettoomsättning | 2 911 | 2 667 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 0 |
| Rörelsekostnader | 2 280 | 2 547 |
| Handelsvaror | 333 | 770 |
| Övriga externa kostnader | 484 | 485 |
| Personalkostnader | 1 371 | 1 220 |
| Av- och nedskrivningar | 91 | 73 |
| Rörelseresultat | 631 | 120 |
| Finansiella poster | −6 | −6 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 1 | −1 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 7 | 5 |
| Resultat efter finansiella poster | 625 | 114 |
| Bokslutsdispositioner | −174 | 0 |
| Förändring av periodiseringsfonder | −151 | 0 |
| Förändring av överavskrivningar | −23 | 0 |
| Resultat före skatt | 451 | 114 |
| Skatt på årets resultat | 94 | 24 |
| Årets resultat | 357 | 91 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 |
|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 1 670 | 1 165 |
| Anläggningstillgångar | 292 | 291 |
| Materiella anläggningstillgångar | 292 | 291 |
| Maskiner och andra tekniska anläggningar | 222 | 196 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 71 | 95 |
| Omsättningstillgångar | 1 378 | 875 |
| Varulager m.m. | 15 | 15 |
| Färdiga varor och handelsvaror | 15 | 15 |
| Kortfristiga fordringar | 1 223 | 644 |
| Kundfordringar | 780 | 383 |
| Upparbetad men ej fakturerad intäkt | 279 | 31 |
| Övriga fordringar | 137 | 200 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 28 | 31 |
| Kassa och bank | 140 | 215 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 1 670 | 1 165 |
| Eget kapital | 760 | 403 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 710 | 353 |
| Balanserat resultat | 353 | 262 |
| Årets resultat | 357 | 91 |
| Obeskattade reserver | 174 | 0 |
| Periodiseringsfonder | 151 | 0 |
| Ackumulerade överavskrivningar | 23 | 0 |
| Långfristiga skulder | 45 | 99 |
| Skulder till kreditinstitut | 45 | 99 |
| Kortfristiga skulder | 691 | 664 |
| Leverantörsskulder | 53 | 187 |
| Skatteskulder | 25 | 0 |
| Övriga skulder | 472 | 450 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 142 | 26 |
| Ställda säkerheter | 374 | 420 |
| Företagsinteckningar | 260 | 260 |
| Äganderättsförbehåll | 114 | 160 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2026 | 2025 |
|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 100 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2026
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2026-04-30 | 2025-04-30 |
|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 118 | 118 |
| Årets inköp | – | 118 |
| Ackumulerade avskrivningar | 47 | 24 |
| Årets avskrivningar | 24 | 24 |
Maskiner och andra tekniska anläggningar
| Post | 2026-04-30 | 2025-04-30 |
|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 338 | 245 |
| Årets inköp | 93 | 245 |
| Ackumulerade avskrivningar | 117 | 49 |
| Årets avskrivningar | 68 | 49 |
Om bolaget
- Adress
- MOGATAN 136, 734 36 HALLSTAHAMMAR
- Registrerat
- 2012-12-19
- Bransch
- Annan övrig specialiserad bygg- och anläggningsverksamhet
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall bedriva svets- och montagearbeten inom bygg- och industriverksamhet samt därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 891-7437
- Kaskis Svets & Montage AB
kontrollerat 2026-10-10
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2026
- Regelverk
- K2
- Säte
- Hallstahammar
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-10-20
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Detta bolag defineras som ett mindre bolag enligt årsredovisningslagen. Bolaget bedriver verksamhet inom svets- och montagearbeten. Detta är bolagets trettonde räkenskapsår. Företaget har sitt säte i Hallstahammar .
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.
| År | Storlek | |
|---|---|---|
| 2026 | 10 kB | Öppna |