1(6)
| Årsredovisning |
chArk AB |
556916-2687 |
Styrelsen avger följande årsredovisning för räkenskapsåret 2020-01-01 - 2020-12-31. |
Om inte annat särskilt anges, redovisas alla belopp i hela kronor (sek). |
| Innehåll |
Sida |
| - Förvaltningsberättelse |
2 |
| - Resultaträkning |
3 |
| - Balansräkning |
4 |
| - Noter |
6 |
| - Underskrifter |
6 |
Fastställelseintyg
Jag intygar att resultaträkningen och balansräkningen har fastställts på årsstämma
2021-04-06.
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Jag intygar att innehållet i dessa elektroniska handlingar överensstämmer med originalen och att originalen undertecknats av samtliga personer som enligt lag ska underteckna dessa.
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
VERKSAMHETEN
Allmänt om verksamheten
Bolaget bedriver arkitektbyrå.
Företaget har sitt säte i Malmö.
Väsentliga händelser under räkenskapsåret
Spridningen av coronaviruset har påverkat utvecklingen av företagets verksamhet, ställning och resultat negativt.
Företaget har endast tagit del av den generella minskningen av sociala avgifter.
FLERÅRSÖVERSIKT
Beloppen i flerårsöversikten är angivna i tusental kronor om inte annat anges.
|
2001-2012 |
1901-1912 |
1801-1812 |
1701-1712 |
| Nettoomsättning
|
1 067
|
1 088
|
1 259
|
1 577
|
| Resultat efter finansiella poster
|
-142
|
546
|
48
|
449
|
| Soliditet %
|
77
|
92
|
62
|
57
|
FÖRÄNDRINGAR I EGET KAPITAL
|
|
Aktiekapital |
Balanserat resultat |
Årets resultat |
| - Belopp vid årets ingång |
50 000
|
1 573 373
|
428 963
|
| Resultatdisposition enligt bolagsstämman |
|
| - Utdelning |
|
-177 000
|
|
| - Balanseras i ny räkning |
|
428 963
|
-428 963
|
| - Årets resultat |
|
|
-141 749
|
| - Belopp vid årets utgång |
50 000
|
1 825 336
|
-141 749
|
RESULTATDISPOSITION
Till årsstämmans förfogande står följande medel:
| Balanserat resultat |
1 825 336
|
| Årets resultat |
-141 749
|
| Summa |
1 683 587
|
Styrelsen föreslår att medlen disponeras enligt följande:
| Balanseras i ny räkning |
1 683 587
|
| Summa |
1 683 587
|
Företagets resultat och ställning i övrigt framgår av efterföljande resultat- och balansräkning med noter.
NOTER
|
Not1Redovisningsprinciper
| |
|
Enligt BFNAR 2016:10
Årsredovisningen har upprättats enligt årsredovisningslagen och BFNAR 2016:10 Årsredovisning i mindre företag (K2).
Materiella anläggningstillgångar
Avskrivning sker över den förväntade nyttjandeperioden.
|
Procent |
|
Inventarier, verktyg och installationer
|
20
|
Nyckeltalsdefinitioner
- Nettoomsättning = Rörelsens huvudintäkter, fakturerade kostnader, sidointäkter samt intäktskorrigeringar
- Resultat efter finansiella poster = Resultat efter finansiella intäkter och kostnader men före bokslutsdispositioner och skatt.
- Soliditet = Justerat eget kapital / Totalt kapital
Kommentar: Justerat eget kapital beräknas som eget kapital plus 78,6 % av obeskattade reserver.
|
Not2Medelantalet anställda
|
2020-12-31
|
2019-12-31
|
|
| Medelantalet anställda |
1
|
1
|
|
Not3Inventarier, verktyg och installationer
|
2020-12-31
|
2019-12-31
|
|
| Ingående anskaffningsvärden |
71 732
|
71 732
|
| Utgående anskaffningsvärden |
71 732
|
71 732
|
|
| Ingående avskrivningar |
-62 039
|
-56 987
|
| Förändringar av avskrivningar |
| Årets avskrivningar |
-5 055
|
-5 052
|
| Utgående avskrivningar |
-67 094
|
-62 039
|
|
| Redovisat värde |
4 638
|
9 693
|