Start › Stockholms län › Stockholm
Lilla v AB
Utveckling9 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 1 091 | 480 | 293 | 156 | 277 | 141 | 268 |
| Nettoomsättning | 1 012 | 480 | 280 | 137 | 251 | 141 | 268 |
| Övriga rörelseintäkter | 79 | 0 | 13 | 19 | 25 | – | – |
| Rörelsekostnader | 1 670 | 3 364 | 2 293 | 1 293 | 938 | 709 | 848 |
| Övriga externa kostnader | 362 | 1 522 | 1 318 | 388 | 762 | 410 | 485 |
| Personalkostnader | 787 | 819 | 787 | 729 | 0 | 139 | 342 |
| Av- och nedskrivningar | 478 | 293 | 189 | 176 | 176 | 20 | 20 |
| Övriga rörelsekostnader | 43 | 729 | 0 | – | 0 | 139 | 0 |
| Rörelseresultat | −579 | −2 884 | −2 001 | −1 137 | −662 | −568 | −580 |
| Finansiella poster | 36 | −488 | 5 041 | 14 982 | −38 | 6 304 | −5 043 |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | 0 | 499 | 4 839 | 17 223 | −3 042 | 6 255 | 0 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 661 | 278 | 755 | 3 | 50 | 62 | 1 |
| Nedskrivningar av finansiella anläggningstillgångar | 0 | 49 | 0 | 1 000 | −3 070 | 11 | 5 044 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 625 | 1 216 | 553 | 1 244 | 115 | 2 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | −543 | −3 372 | 3 040 | 13 845 | −699 | 5 736 | −5 623 |
| Resultat före skatt | −543 | −3 372 | 3 040 | 13 845 | −699 | 5 736 | −5 623 |
| Årets resultat | −543 | −3 372 | 3 040 | 13 845 | −699 | 5 736 | −5 623 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 48 498 | 38 279 | 44 179 | 36 740 | 22 566 | 9 287 | 4 220 |
| Anläggningstillgångar | 47 360 | 35 340 | 32 848 | 20 768 | 20 372 | 1 215 | 1 420 |
| Materiella anläggningstillgångar | 40 984 | 30 249 | 28 125 | 16 463 | 16 593 | 1 177 | 1 379 |
| Byggnader och mark | 38 859 | 28 219 | 26 652 | 15 626 | 15 756 | 340 | 360 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 1 080 | 889 | 356 | – | – | – | – |
| Förbättringsutgifter på annans fastighet | 240 | 260 | 280 | – | – | – | – |
| Övriga materiella anläggningstillgångar | 805 | 881 | 837 | 837 | 837 | 837 | 1 019 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 6 376 | 5 091 | 4 723 | 4 305 | 3 779 | 38 | 41 |
| Andelar i intresseföretag | 40 | 29 | 53 | 53 | 21 | 21 | 31 |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | 6 336 | 5 062 | 4 670 | 4 252 | 3 759 | 18 | 10 |
| Omsättningstillgångar | 1 139 | 2 939 | 11 331 | 15 972 | 2 194 | 8 072 | 2 799 |
| Kortfristiga fordringar | 268 | 1 222 | 2 002 | 1 137 | 1 704 | 3 573 | 1 958 |
| Kundfordringar | 219 | 219 | 219 | 187 | 63 | 63 | 0 |
| Upparbetad men ej fakturerad intäkt | – | – | – | 0 | 119 | 0 | 66 |
| Övriga fordringar | 49 | 913 | 1 725 | 907 | 1 369 | 3 408 | 1 851 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 0 | 90 | 58 | 43 | 153 | 103 | 41 |
| Kassa och bank | 871 | 1 718 | 9 329 | 14 834 | 490 | 4 498 | 841 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 48 498 | 38 279 | 44 179 | 36 740 | 22 566 | 9 287 | 4 220 |
| Eget kapital | 21 546 | 22 089 | 25 461 | 22 421 | 8 577 | 9 276 | 3 940 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Ej registrerat aktiekapital | – | – | – | – | – | 0 | 0 |
| Uppskrivningsfond | – | – | – | – | – | 0 | 0 |
| Reservfond | – | – | – | – | – | 0 | 0 |
| Fritt eget kapital | 21 496 | 22 039 | 25 411 | 22 371 | 8 527 | 9 226 | 3 890 |
| Överkursfond | – | – | – | – | – | 0 | 0 |
| Balanserat resultat | 22 039 | 25 411 | 22 371 | 8 527 | 9 226 | 3 490 | 9 513 |
| Årets resultat | −543 | −3 372 | 3 040 | 13 845 | −699 | 5 736 | −5 623 |
| Långfristiga skulder | 6 111 | 7 622 | 8 446 | 9 543 | 9 638 | – | – |
| Övriga skulder | 6 111 | 7 622 | 8 446 | 9 543 | 9 638 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 20 842 | 8 568 | 10 273 | 4 775 | 4 352 | 12 | 280 |
| Checkräkningskredit | 5 459 | 5 812 | 0 | – | – | – | – |
| Leverantörsskulder | 0 | 207 | 7 465 | 1 | – | 0 | 94 |
| Skatteskulder | – | – | – | – | – | 0 | 174 |
| Övriga skulder | 14 588 | 2 000 | 2 380 | 4 512 | 4 295 | 12 | 12 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 795 | 549 | 428 | 262 | 57 | – | – |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medel att disponera | – | – | – | 22 371 | 8 527 | 9 226 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i intresseföretag
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 40 | 78 | 53 | 53 | 31 | 31 | 31 |
| Årets inköp | 15 | 25 | 0 | – | – | – | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 53 | – | – | – | – | – | – |
| Ackumulerade nedskrivningar | 0 | 49 | 0 | 0 | 11 | 0 | – |
| Årets nedskrivningar | 0 | 49 | – | – | 11 | 0 | – |
| Återförda nedskrivningar | 49 | 0 | – | – | – | – | – |
Andra långfristiga värdepappersinnehav
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 6 336 | 5 062 | 4 671 | 4 253 | 3 760 | 3 089 | 3 081 | 3 081 |
| Årets inköp | 1 274 | 392 | – | 511 | 3 741 | 8 | – | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 0 | 1 | 0 | 18 | 3 070 | 0 | – | – |
| Ackumulerade nedskrivningar | 0 | 0 | 1 | 1 | 1 | 3 071 | 3 071 | – |
| Årets nedskrivningar | – | 0 | 0 | – | 0 | 0 | 3 071 | – |
| Återförda nedskrivningar | 0 | 1 | 0 | – | – | – | – | – |
Byggnader och mark
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 39 760 | 28 964 | 27 240 | 15 757 | 15 992 | 400 | 400 | 400 |
| Årets inköp | 10 796 | 1 724 | 10 579 | 46 | 15 592 | – | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 900 | 745 | 588 | 412 | 236 | 60 | 40 | 20 |
| Årets avskrivningar | 156 | 156 | 176 | 176 | 176 | 20 | 20 | – |
Förbättringsutgifter på annans fastighet
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 400 | 400 | 400 | 400 |
| Årets inköp | 0 | 0 | 0 | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 160 | 140 | 120 | 100 |
| Årets avskrivningar | 20 | 20 | 20 | – |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 1 512 | 1 018 | 368 | 0 |
| Årets inköp | 494 | 650 | 368 | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 432 | 129 | 12 | 0 |
| Årets avskrivningar | 302 | 117 | 12 | – |
Övriga materiella anläggningstillgångar
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 805 | 881 | 837 | 837 | 837 | 837 | 1 019 | 840 |
| Årets inköp | 0 | 44 | 0 | 0 | 0 | 8 | 179 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 76 | 0 | – | 0 | 0 | 189 | – | – |
Om bolaget
- Adress
- BOX 16115, 103 23 STOCKHOLM
- Registrerat
- 2012-12-17
- Bransch
- Advokatbyråverksamhet
Verksamhet enligt registret
Bolaget ska bedriva juridisk och strategisk rådgivning samt styrelseverksamhet. Bolaget ska äga och förvalta fast och lös egendom, Bolagets ska äga, förvalta och hyra ut konst, Bolaget ska äga, förvalta och utveckla tävlingshästar för trav samt bedriva därmed liknande verksamhet.
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Säte
- Stockholm
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-06-29
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Bolaget ska bedriva juridisk och strategisk rådgivning samt styrelseverksamhet. Bolaget ska äga och förvalta fast och lös egendom, äga, förvalta och hyra ut konst, äga, förvalta och utveckla tävlingshästar för trav samt bedriva därmed förenlig verksamhet. Företaget har sitt säte i Stockholm .
Väsentliga händelser
Väsentliga händelser under räkenskapsåret Inga väsentliga händelser har inträffat under räkenskapsåret.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.