Genomsyn

Start › Dalarnas län › Borlänge

Partner Shipping AB

556914-0543AktiebolagAktivtRäkenskapsår 2025-01-01 – 2025-12-31

Omsättning 2025
175 tkr
Resultat efter fin. poster 2025
21 tkr
Årets resultat 2025
21 tkr
Eget kapital 2025
147 tkr

Utveckling7 räkenskapsår

20252025: 175 tkr175 tkr20242024: 235 tkr235 tkr20232023: 194 tkr194 tkr20222022: 250 tkr250 tkr20212021: 313 tkr313 tkr20202020: 218 tkr218 tkr20192019: 105 tkr105 tkr

ResultaträkningBelopp i tkr

Post20252024202320222021
Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. 147330181250313
Nettoomsättning 175235194250313
Förändring av lager av produkter i arbete −2895−14––
Rörelsekostnader 126471159118239
Råvaror och förnödenheter 17194–88169
Handelsvaror 013789––
Övriga externa kostnader 3974652665
Av- och nedskrivningar 7065455
Övriga rörelsekostnader –01––
Rörelseresultat 21−1402213274
Finansiella poster 00000
Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter 00000
Räntekostnader och liknande resultatposter 00–––
Resultat efter finansiella poster 21−1402213274
Resultat före skatt 21−1402213274
Skatt på årets resultat –04250
Årets resultat 21−1401810774

BalansräkningBelopp i tkr

Post20252024202320222021
TILLGÅNGAR 616576274266482
Anläggningstillgångar 1301990510
Materiella anläggningstillgångar 1301990510
Maskiner och andra tekniska anläggningar 861140010
Inventarier, verktyg och installationer 4385050
Omsättningstillgångar 486377273260471
Varulager m.m. 142170758835
Råvaror och förnödenheter 44170758835
Färdiga varor och handelsvaror 98––––
Kortfristiga fordringar 4645233830
Övriga fordringar 3737183225
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter 107665
Kassa och bank 299162175134406
EGET KAPITAL OCH SKULDER 616576274266482
Eget kapital 147126266249208
Bundet eget kapital 5050505050
Aktiekapital 5050505050
Fritt eget kapital 9776216199158
Balanserat resultat 762161999284
Årets resultat 21−1401810774
Kortfristiga skulder 469450817274
Skatteskulder –04130
Övriga skulder 465447–0272
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter 44443

Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr

Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.

Post20252024202320222021
Medel att disponera –––199–

ÄgarfinansieringBelopp i tkr

Tillskott och återbetalningar visas skilt från utdelning.

Post20252024202320222021
Återbetalt aktieägartillskott –––66–

Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext

En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.

2025

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2025

2024

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2024

2023

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2023

2022

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2022

Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr

Inventarier, verktyg och installationer

Post2025-12-312024-12-312023-12-312022-12-312021-12-31
Anskaffningsvärde 1431431925–
Årets inköp –1240––
Försäljningar och utrangeringar ––6––
Ackumulerade avskrivningar 10058192015
Årets avskrivningar 423945–
Återförda avskrivningar ––5––

Maskiner och andra tekniska anläggningar

Post2025-12-312024-12-312023-12-312022-12-312021-12-312020-12-31
Anskaffningsvärde 250250110110135135
Årets inköp –140––––
Ackumulerade avskrivningar 164136110110125120
Årets avskrivningar 2826––5–

Om bolaget

Adress
ISLINGBYVÄGEN 82, 784 72 BORLÄNGE
Registrerat
2012-12-10
Bransch
Detaljhandel med båtar

Verksamhet enligt registret

Bolaget ska hyra ut maskiner, bedriva import av båtar, bilar, tillbehör till dessa, samt styckegods och därmed förenlig verksamhet.

Bankgironummer

190-7179
Partner Shipping AB
kontrollerat 2026-10-10

Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025

Regelverk
K2
Revision
Nej, årsredovisningen är inte reviderad
Årsstämma
2026-06-24
Programvara
BL Bokslut

Allmänt om verksamheten

Företaget hyr ut maskiner, bedriver importverksamhet av båtar och bilar samt därmed förenlig verksamhet. Företaget har sitt säte i Dalarnas län, Borlänge kommun.

Årsredovisningarna i original

Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.

ÅrStorlek
2025241 kB Öppna
2024241 kB Öppna
2023241 kB Öppna
2022240 kB Öppna