Start › Stockholms län › Hägersten
Sverigebilden AB
Utveckling9 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 906 | 224 | 732 | 1 122 | 728 | 892 | 1 124 |
| Nettoomsättning | 775 | 224 | 732 | 1 122 | 678 | 892 | 1 124 |
| Övriga rörelseintäkter | 131 | 0 | 0 | 0 | 50 | – | – |
| Rörelsekostnader | 365 | 500 | 678 | 786 | 723 | 984 | 881 |
| Råvaror och förnödenheter | 119 | 53 | 62 | 38 | 76 | 12 | 94 |
| Övriga externa kostnader | 122 | 100 | 109 | 148 | 102 | 84 | 83 |
| Personalkostnader | 124 | 347 | 506 | 600 | 546 | 889 | 700 |
| Övriga rörelsekostnader | – | – | – | – | – | 0 | 4 |
| Rörelseresultat | 541 | −276 | 54 | 336 | 5 | −92 | 243 |
| Finansiella poster | 0 | 7 | 10 | 0 | −1 | −1 | 0 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 1 | 7 | 10 | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 1 | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 541 | −269 | 64 | 336 | 4 | −93 | 243 |
| Bokslutsdispositioner | −135 | 220 | 75 | −87 | 0 | 222 | −62 |
| Förändring av periodiseringsfonder | −135 | 220 | 75 | −87 | 0 | 222 | −62 |
| Resultat före skatt | 406 | −49 | 139 | 249 | 4 | 129 | 181 |
| Skatt på årets resultat | 83 | 0 | 33 | 54 | 4 | 32 | 40 |
| Årets resultat | 322 | −49 | 106 | 195 | 0 | 97 | 141 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 847 | 308 | 713 | 1 010 | 519 | 842 | 1 019 |
| Omsättningstillgångar | 847 | 308 | 713 | 1 010 | 519 | 842 | 1 019 |
| Kortfristiga fordringar | 337 | 62 | 212 | 235 | 91 | 50 | 111 |
| Kundfordringar | 283 | 0 | 95 | 0 | 41 | 0 | 53 |
| Upparbetad men ej fakturerad intäkt | 0 | 25 | – | – | 0 | 50 | 25 |
| Övriga fordringar | 53 | 37 | 117 | 235 | 0 | 0 | 33 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | – | – | – | 0 | 50 | – | – |
| Kassa och bank | 511 | 246 | 501 | 775 | 428 | 792 | 908 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 847 | 308 | 713 | 1 010 | 519 | 842 | 1 019 |
| Eget kapital | 605 | 283 | 332 | 426 | 231 | 231 | 384 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 555 | 233 | 282 | 376 | 181 | 181 | 334 |
| Balanserat resultat | 233 | 282 | 176 | 181 | 181 | 84 | 193 |
| Årets resultat | 322 | −49 | 106 | 195 | 0 | 97 | 141 |
| Obeskattade reserver | 135 | 0 | 220 | 295 | 208 | 208 | 430 |
| Periodiseringsfonder | 135 | 0 | 220 | 295 | 208 | 208 | 430 |
| Kortfristiga skulder | 107 | 25 | 161 | 288 | 80 | 403 | 205 |
| Leverantörsskulder | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 30 | 30 |
| Skatteskulder | 83 | 0 | 22 | 25 | 29 | 69 | 96 |
| Övriga skulder | 20 | 6 | 122 | 247 | 24 | 290 | 46 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 3 | 16 | 16 | 16 | 26 | 14 | 33 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 550 | – | – | 200 | – | – | – |
| Annan föreslagen utdelning | 550 | – | – | – | – | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | 376 | 181 | 181 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen har ökat med ca 29% jämfört med föregående år. Den huvudsakliga orsaken är att ett större projekt, som tidigare varit uppskjutet, har påbörjats och genomförts under året.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker med mer än 30% då ett större uppdrag sköts upp till nästkommande år
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker med mer än 30% då ett större uppdrags start har senarelagts
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker med mer än 30% då ett större uppdrag har påbörjats under räkenskapsåret
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Om bolaget
- Adress
- FOGSVANSVÄGEN 17, 126 38 HÄGERSTEN
- Registrerat
- 2012-12-05
- Bransch
- Produktion av film, video och tv-program
Verksamhet enligt registret
Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva litterärt och konstnärligt skapande samt därmed förenlig verksamhet.
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-02-27
- Programvara
- Visma Advisor Period & Year-end Closing
Allmänt om verksamheten
Företaget registrerades 2012 och bedriver sedan dess litterärt och konstnärligt skapande. Företaget har sitt säte i Stockholm.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.