Gents Intressenter AB
556906-14751 (7)
Årsredovisning
Gents Intressenter AB
Organisationsnummer:
556906-1475
Räkenskapsår:
2022-07-01 -
2023-06-30
Styrelsen och verkställande direktören avger följande årsredovisning.
| Innehåll |
Sida |
|
Förvaltningsberättelse |
2
|
|
Resultaträkning |
3
|
|
Balansräkning |
4
|
|
Noter |
6
|
Om inte annat särskilt anges, redovisas alla belopp i hela svenska kronor. Uppgifter inom parentes avser föregående år.
Företagets säte: Helsingborg
Fastställelseintyg
Jag intygar att resultaträkningen och balansräkningen har fastställts på årsstämma 2023-10-26.
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Jag intygar att innehållet i dessa elektroniska handlingar överensstämmer med originalen och att originalen undertecknats av samtliga personer som enligt lag ska underteckna dessa.
Gents Intressenter AB
556906-14752 (7)
| Allmänt om verksamheten |
Bolagets verksamhet är att bedriva handel med skönhetsprodukter, äga och förvalta andelar i dotterbolag samt därmed förenlig verksamhet med säte i Helsingborg.
|
| Väsentliga händelser under räkenskapsåret |
| Inga väsentliga händelser har inträffat under räkenskapsåret. |
| Flerårsöversikt | | | | | |
| | 2022-07-01 -2023-06-30 | 2021-07-01 -2022-06-30 | 2020-07-01 -2021-06-30 | 2019-07-01 -2020-06-30 |
| Resultat efter finansiella poster (kr) | | -15 693 | -51 240 | -1 200 | -1 256 |
| Soliditet (%) | | 98,9 | 98,9 | 13,1 | 13,3 |
| Förändringar i eget kapital | | | | |
| Aktie- kapital | Balanserat resultat | Årets resultat | Summa |
| Belopp vid årets ingång | 50 000 | 8 468 569 | -51 240 | 8 467 329 |
| Balanseras i ny räkning | | -51 240 | 51 240 | 0 |
| Årets resultat | | | -3 693 | -3 693 |
| Belopp vid årets utgång | 50 000 | 8 417 329 | -3 693 | 8 463 636 |
| Villkorade aktieägartillskott uppgår till 8.452.080 kr (8.452.080 kr). |
|
| Resultatdisposition | | | | | |
| Till årsstämmans förfogande står följande medel (kr): | | | | | |
| | | | | |
| Balanserat resultat | | 8 417 329 | | | |
| Årets resultat | | -3 693 | | | |
| Summa | | 8 413 636 | | | |
| | | | | |
| Styrelsen föreslår att medlen disponeras enligt följande (kr): | | | | | |
| Balanseras i ny räkning | | 8 413 636 | | | |
| Summa | | 8 413 636 | | | |
| | | | | |
Gents Intressenter AB
556906-14753 (7)
Resultaträkning | | | | | |
| | | Not | 2022-07-01 | 2021-07-01 |
| | | 1 | 2023-06-30 | 2022-06-30 |
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | | |
| Summa rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | 0 | 0 |
| | | | | |
| Rörelsekostnader | | | | | |
| Övriga externa kostnader | | | | -15 693 | -1 240 |
| Summa rörelsekostnader | | | | -15 693 | -1 240 |
| | | | | |
| Rörelseresultat | | | | -15 693 | -1 240 |
| | | | | |
| Finansiella poster | | | | | |
| Resultat från andelar i koncernföretag | | | | 0 | -50 000 |
| Summa finansiella poster | | | | 0 | -50 000 |
| | | | | |
| Resultat efter finansiella poster | | | | -15 693 | -51 240 |
| | | | | |
| Bokslutsdispositioner | | | | | |
| Erhållna koncernbidrag | | | | 2 070 000 | 0 |
| Lämnade koncernbidrag | | | | -2 058 000 | 0 |
| Summa bokslutsdispositioner | | | | 12 000 | 0 |
| | | | | |
| Resultat före skatt | | | | -3 693 | -51 240 |
| | | | | |
| | | | | |
| Årets resultat | | | | -3 693 | -51 240 |
Gents Intressenter AB
556906-14754 (7)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2023-06-30 | 2022-06-30 |
| TILLGÅNGAR | | | 1 | | |
| | | | | |
| Finansiella anläggningstillgångar | | | | | |
| Andelar i koncernföretag | | | 2 | 8 552 080 | 8 552 080 |
| Summa finansiella anläggningstillgångar | | | | 8 552 080 | 8 552 080 |
| Summa anläggningstillgångar | | | | 8 552 080 | 8 552 080 |
| | | | | |
| Kortfristiga fordringar | | | | | |
| Övriga fordringar | | | | 44 | 44 |
| Summa kortfristiga fordringar | | | | 44 | 44 |
| | | | | |
| Kassa och bank | | | | | |
| Kassa och bank | | | | 3 512 | 5 205 |
| Summa kassa och bank | | | | 3 512 | 5 205 |
| | | | | |
| Summa omsättningstillgångar | | | | 3 556 | 5 249 |
| | | | | |
| SUMMA TILLGÅNGAR | | | | 8 555 636 | 8 557 329 |
Gents Intressenter AB
556906-14755 (7)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2023-06-30 | 2022-06-30 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | 1 | | |
| | | | | |
| Eget kapital | | | | | |
| Bundet eget kapital | | | | | |
| Aktiekapital | | | | 50 000 | 50 000 |
| Summa bundet eget kapital | | | | 50 000 | 50 000 |
| | | | | |
| Fritt eget kapital | | | | | |
| Balanserat resultat | | | | 8 417 329 | 8 468 569 |
| Årets resultat | | | | -3 693 | -51 240 |
| Summa fritt eget kapital | | | | 8 413 636 | 8 417 329 |
| Summa eget kapital | | | | 8 463 636 | 8 467 329 |
| | | | | |
| Långfristiga skulder | | | | | |
| Skulder till koncernföretag | | | | 0 | 90 000 |
| Summa långfristiga skulder | | | | 0 | 90 000 |
| | | | | |
| Kortfristiga skulder | | | | | |
| Skulder till koncernföretag | | | | 92 000 | 0 |
| Summa kortfristiga skulder | | | | 92 000 | 0 |
| | | | | |
| SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | | 8 555 636 | 8 557 329 |
| | | | | |
Gents Intressenter AB
556906-14756 (7)
Noter | | | | | |
| | | | | |
| Not 1. Redovisnings- och värderingsprinciper | | | | | |
| Allmänna upplysningar |
Årsredovisningen är upprättad i enlighet med årsredovisningslagen och BFNAR 2016:10 Årsredovisning i mindre företag.
Koncernförhållande: Bolaget ägs till 91% av Holding Everything AB, org nr 556509-2490, och till 9% av Zen Network AB, org nr 556694-0754. Bolaget är moderbolag, men med stöd av ÅRL 7 kap 3 § upprättas inte någon koncernredovisning.
|
| Not 2. Andelar i koncernföretag | | | | | |
| | | | 2023-06-30 | 2022-06-30 |
| Ingående anskaffningsvärden | | | | 8 602 080 | 500 000 |
| Inköp | | | | 0 | 8 552 080 |
| Försäljningar | | | | 0 | -450 000 |
| Utgående anskaffningsvärden | | | | 8 602 080 | 8 602 080 |
| | | | | |
| Ingående nedskrivningar | | | | -50 000 | 0 |
| Årets nedskrivningar | | | | 0 | -50 000 |
| Utgående nedskrivningar | | | | -50 000 | -50 000 |
| | | | | |
| Redovisat värde | | | | 8 552 080 | 8 552 080 |
| Företagets namn | Org.nr. | Säte | Antal andelar | Eget kapital (tkr) | Årets resultat (tkr) | Kapital- andel (%) | Rösträtts- andel (%) | Redovisat värde (tkr) |
| Branch 2 Sweden AB | 559071-6048 | Helsingborg | 500 | 147 | -4 | 100,0 | 100,0 | 50 000 |
| Gents AB | 556710-2230 | Helsingborg | 120 | 3 707 | 664 | 100,0 | 100,0 | 400 000 |
| Gents Go AB | 559225-5557 | Helsingborg | 1 000 | 599 | -3 | 100,0 | 100,0 | 8 052 080 |
| Gents Service AB | 559268-8666 | Helsingborg | 1 000 | 42 | -0 | 100,0 | 100,0 | 50 000 |
| | | | | | | | |