Start › Västmanlands län › Västerås
Olds 37 AB
Utveckling9 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 2 108 | 1 253 | 972 | 949 | 928 | 945 | 1 051 |
| Nettoomsättning | 2 108 | 1 245 | 972 | 949 | 928 | 945 | 1 051 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 8 | – | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 1 972 | 1 412 | 1 009 | 983 | 975 | 1 049 | 1 126 |
| Handelsvaror | 0 | 1 | – | – | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 1 379 | 810 | 422 | 374 | 433 | 442 | 436 |
| Personalkostnader | 300 | 303 | 286 | 308 | 244 | 303 | 405 |
| Av- och nedskrivningar | 293 | 297 | 301 | 300 | 298 | 303 | 284 |
| Rörelseresultat | 136 | −158 | −37 | −34 | −47 | −103 | −75 |
| Finansiella poster | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 0 | 0 | – | – | 0 | 1 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 137 | −158 | −37 | −34 | −48 | −104 | −75 |
| Bokslutsdispositioner | 2 | 155 | 39 | 37 | 50 | 108 | 77 |
| Förändring av överavskrivningar | 2 | 15 | 4 | 12 | −6 | 12 | −18 |
| Erhållna koncernbidrag | 0 | 140 | 35 | 25 | 56 | 96 | 95 |
| Resultat före skatt | 139 | −4 | 2 | 3 | 3 | 4 | 3 |
| Skatt på årets resultat | 23 | −5 | 2 | 2 | 2 | 3 | 2 |
| Årets resultat | 116 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 6 318 | 6 194 | 6 227 | 7 195 | 7 222 | 7 283 | 7 550 |
| Anläggningstillgångar | 5 120 | 5 413 | 5 520 | 5 623 | 5 924 | 6 126 | 6 463 |
| Materiella anläggningstillgångar | 5 120 | 5 413 | 5 520 | 5 623 | 5 924 | 6 126 | 6 463 |
| Byggnader och mark | 5 001 | 5 273 | 5 346 | 5 403 | 5 657 | 5 911 | 6 173 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 119 | 140 | 174 | 220 | 266 | 215 | 257 |
| Pågående nyanläggningar och förskott | – | – | – | – | – | 0 | 33 |
| Omsättningstillgångar | 1 198 | 781 | 707 | 1 572 | 1 298 | 1 157 | 1 087 |
| Kortfristiga fordringar | 138 | 679 | 485 | 33 | 327 | 350 | 352 |
| Kundfordringar | 32 | 472 | 310 | 0 | 290 | 290 | 294 |
| Fordringar hos koncernföretag | – | – | – | – | – | 0 | 6 |
| Övriga fordringar | 6 | 9 | 79 | 25 | 13 | 17 | 22 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 100 | 197 | 97 | 8 | 24 | 43 | 30 |
| Kassa och bank | 1 060 | 102 | 222 | 1 539 | 971 | 806 | 735 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 6 318 | 6 194 | 6 227 | 7 195 | 7 222 | 7 283 | 7 550 |
| Eget kapital | 309 | 193 | 192 | 192 | 191 | 191 | 190 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 259 | 143 | 142 | 142 | 141 | 141 | 140 |
| Balanserat resultat | 143 | 142 | 142 | 141 | 141 | 140 | 139 |
| Årets resultat | 116 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 |
| Obeskattade reserver | 119 | 121 | 136 | 139 | 151 | 146 | 157 |
| Ackumulerade överavskrivningar | 119 | 121 | 136 | 139 | 151 | 146 | 157 |
| Kortfristiga skulder | 5 890 | 5 880 | 5 899 | 6 863 | 6 880 | 6 947 | 7 203 |
| Leverantörsskulder | 67 | 82 | 59 | 15 | 13 | 9 | 28 |
| Skulder till koncernföretag | 5 362 | 5 362 | 5 509 | 6 537 | 6 562 | 6 618 | 6 714 |
| Skatteskulder | 20 | – | – | – | – | – | – |
| Övriga skulder | 87 | 86 | 83 | 74 | 73 | 88 | 234 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 355 | 350 | 248 | 238 | 232 | 232 | 226 |
| Ställda säkerheter | – | 0 | 7 000 | 7 000 | 7 000 | 7 000 | 7 000 |
| Fastighetsinteckningar | – | 0 | 7 000 | 7 000 | 7 000 | 7 000 | 7 000 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medel att disponera | – | – | – | – | 141 | 141 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Spridningen av coronaviruset har efter balansdagen inte haft någon negativ påverkan på företagets verksamhet.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Spridningen av coronaviruset har efter balansdagen inte haft någon negativ påverkan på företagets verksamhet.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Byggnader och mark
| Post | 2025-06-30 | 2024-06-30 | 2023-06-30 | 2022-06-30 | 2021-06-30 | 2020-06-30 | 2019-06-30 | 2018-06-30 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 7 795 | 7 795 | 7 605 | 7 407 | 7 407 | 7 407 | 7 407 | 7 407 |
| Årets inköp | – | 190 | 198 | – | – | – | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 2 794 | 2 522 | 2 259 | 2 004 | 1 750 | 1 496 | 1 234 | 984 |
| Årets avskrivningar | 272 | 263 | 255 | 254 | 254 | 262 | 250 | – |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-06-30 | 2024-06-30 | 2023-06-30 | 2022-06-30 | 2021-06-30 | 2020-06-30 | 2019-06-30 | 2018-06-30 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 540 | 540 | 540 | 540 | 540 | 445 | 445 | 321 |
| Årets inköp | – | – | – | – | 95 | – | 124 | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 422 | 400 | 367 | 320 | 274 | 230 | 189 | 155 |
| Årets avskrivningar | 21 | 34 | 46 | 46 | 44 | 42 | 34 | – |
Pågående nyanläggningar och förskott
| Post | 2020-06-30 | 2019-06-30 | 2018-06-30 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 33 | 0 |
| Försäljningar och utrangeringar | 33 | – | – |
Om bolaget
- Adress
- SKIVYXVÄGEN 18, 723 53 VÄSTERÅS
- Registrerat
- 2012-08-31
- Bransch
- Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall äga och förvalta fast egendom, underhåll och skötsel av fastigheter, markarbeten, uthyrning av maskiner och inventarier företrädesvis för bygg- och fastighetsskötsel- ändamål, bedriva import, försäljning, export och förmedling av motorfordon samt tillbehör och reservdelar i anslutning härtill, förvaltning av värdepapper och därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 107-0747
- Olds AB
kontrollerat 2026-10-10
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Säte
- Västerås
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2025-11-13
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Bolaget bedriver förvaltning och uthyrning av egna fastigheter. Bolaget är helägt dotterbolag till Olds 37 Holding AB, 559016-9958 Företaget har sitt säte i Västerås .
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.
Dokumenterade koncernrelationerur årsredovisningarna
Uppgifterna gäller den angivna rapportperioden och beskriver inte säkert dagens ägande.
Moderföretag
-
Olds 37 Holding AB
Visa källuppgift
Allmänt om verksamheten Bolaget bedriver förvaltning och uthyrning av egna fastigheter. Bolaget är helägt dotterbolag till Olds 37 Holding AB, 559016-9958 Företaget har sitt säte i Västerås .
-
Olds 37 Holding AB
Visa källuppgift
Allmänt om verksamheten Bolaget bedriver förvaltning och uthyrning av egna fastigheter. Bolaget är helägt dotterbolag till Olds 37 Holding AB, 559016-9958 Företaget har sitt säte i Västerås .
-
Olds 37 Holding AB
Visa källuppgift
Allmänt om verksamheten Bolaget bedriver förvaltning och uthyrning av egna fastigheter. Bolaget är helägt dotterbolag till Olds 37 Holding AB, 559016-9958 Företaget har sitt säte i Västerås .
-
Olds 37 Holding AB
Visa källuppgift
Allmänt om verksamheten Bolaget bedriver förvaltning och uthyrning av egna fastigheter. Bolaget är helägt dotterbolag till Olds 37 Holding AB, 559016-9958 Företaget har sitt säte i Västerås .
-
Olds 37 Holding AB
Visa källuppgift
Allmänt om verksamheten Bolaget bedriver förvaltning och uthyrning av egna fastigheter. Bolaget är helägt dotterbolag till Olds 37 Holding AB, 559016-9958 Den pågående corona-pandemin har inte påverkat utvecklingen av bolagets verksamhet, ställning och resultat negativt. Företaget har sitt säte i Västerås .
Visa fler relationer
-
Olds 37 Holding AB
Visa källuppgift
Allmänt om verksamheten Bolaget bedriver förvaltning och uthyrning av egna fastigheter. Bolaget är helägt dotterbolag till Olds 37 Holding AB, 559016-9958 Den pågående corona-pandemin har inte påverkat utvecklingen av bolagets verksamhet, ställning och resultat negativt. Företaget har sitt säte i Västerås .