Tyrjärn 11 Holding 2 AB
556901-69581 (6)
Årsredovisning
Tyrjärn 11 Holding 2 AB
Organisationsnummer:
556901-6958
Räkenskapsår:
2023-01-01 -
2023-12-31
Styrelsen avger följande årsredovisning.
| Innehåll |
Sida |
|
Förvaltningsberättelse |
2
|
|
Resultaträkning |
3
|
|
Balansräkning |
4
|
|
Noter |
6
|
Om inte annat särskilt anges, redovisas alla belopp i hela svenska kronor. Uppgifter inom parentes avser föregående år.
Företagets säte: Göteborg
Fastställelseintyg
Jag intygar att resultaträkningen och balansräkningen har fastställts på årsstämma 2024-05-02.
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Jag intygar att innehållet i dessa elektroniska handlingar överensstämmer med originalen och att originalen undertecknats av samtliga personer som enligt lag ska underteckna dessa.
Tyrjärn 11 Holding 2 AB
556901-69582 (6)
| Allmänt om verksamheten |
Företaget har sitt säte i Göteborg, Västra Götalands län.
Företaget äger andelar i dotterföretag.
Inga anställda har funnits och några löner eller andra ersättningar har inte utbetalats.
Företaget är ett helägt dotterföretag till Wallenstam Fastighets AB 54, org.nr 556870-6344.
|
| Väsentliga händelser under räkenskapsåret |
| Företaget har under året förvärvat aktier i dotterföretag. |
| Flerårsöversikt | | | | | |
| | 2023-01-01 -2023-12-31 | 2022-01-01 -2022-12-31 | 2021-01-01 -2021-12-31 | 2020-01-01 -2020-12-31 |
| Resultat efter finansiella poster (tkr) | | -1 | 4 497 | 17 051 | 2 729 |
| Soliditet (%) | | 100,0 | 100,0 | 74,0 | 32,4 |
| Förändringar i eget kapital | | | | |
| Aktie- kapital | Balanserat resultat | Årets resultat | Summa |
| Belopp vid årets ingång | 50 000 | 6 159 910 | 4 498 490 | 10 708 400 |
| Utdelning | | -4 608 400 | | -4 608 400 |
| Erhållna aktieägartillskott | | 51 200 | | 51 200 |
| Balanseras i ny räkning | | 4 498 490 | -4 498 490 | 0 |
| Årets resultat | | | 6 | 6 |
| Belopp vid årets utgång | 50 000 | 6 101 200 | 6 | 6 151 206 |
| Resultatdisposition | | | | | |
| Till årsstämmans förfogande står följande medel (kr): | | | | | |
| | | | | |
| Balanserat resultat | | 6 101 200 | | | |
| Årets resultat | | 6 | | | |
| Medel att disponera | | 6 101 206 | | | |
| | | | | |
| Styrelsen föreslår att medlen disponeras enligt följande (kr): | | | | | |
| Balanseras i ny räkning | | 6 101 206 | | | |
| Summa | | 6 101 206 | | | |
| | | | | |
Tyrjärn 11 Holding 2 AB
556901-69583 (6)
Resultaträkning | | | | | |
| | | Not | 2023-01-01 | 2022-01-01 |
| | | 1 2 | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | | |
| Summa rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | 0 | 0 |
| | | | | |
| Rörelsekostnader | | | | | |
| Övriga externa kostnader | | | | -1 500 | -1 500 |
| Summa rörelsekostnader | | | | -1 500 | -1 500 |
| | | | | |
| Rörelseresultat | | | | -1 500 | -1 500 |
| | | | | |
| Finansiella poster | | | | | |
| Resultat från andelar i koncernföretag | | | | 0 | 4 608 400 |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | | | 3 | 6 | 0 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | | | 4 | 0 | -109 910 |
| Summa finansiella poster | | | | 6 | 4 498 490 |
| | | | | |
| Resultat efter finansiella poster | | | | -1 494 | 4 496 990 |
| | | | | |
| Bokslutsdispositioner | | | | | |
| Erhållna koncernbidrag | | | | 1 500 | 1 500 |
| Summa bokslutsdispositioner | | | | 1 500 | 1 500 |
| | | | | |
| Resultat före skatt | | | | 6 | 4 498 490 |
| | | | | |
| | | | | |
| Årets resultat | | | | 6 | 4 498 490 |
Tyrjärn 11 Holding 2 AB
556901-69584 (6)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
| TILLGÅNGAR | | | 1 | | |
| | | | | |
| Finansiella anläggningstillgångar | | | | | |
| Andelar i koncernföretag | | | 5 | 6 150 000 | 6 100 000 |
| Fordringar hos koncernföretag | | | 6 | 1 206 | 4 608 400 |
| Summa finansiella anläggningstillgångar | | | | 6 151 206 | 10 708 400 |
| Summa anläggningstillgångar | | | | 6 151 206 | 10 708 400 |
| | | | | |
| Summa omsättningstillgångar | | | | 0 | 0 |
| | | | | |
| SUMMA TILLGÅNGAR | | | | 6 151 206 | 10 708 400 |
Tyrjärn 11 Holding 2 AB
556901-69585 (6)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | 1 | | |
| | | | | |
| Eget kapital | | | | | |
| Bundet eget kapital | | | | | |
| Aktiekapital | | | | 50 000 | 50 000 |
| Summa bundet eget kapital | | | | 50 000 | 50 000 |
| | | | | |
| Fritt eget kapital | | | | | |
| Balanserat resultat | | | | 6 101 200 | 6 159 910 |
| Årets resultat | | | | 6 | 4 498 490 |
| Summa fritt eget kapital | | | | 6 101 206 | 10 658 400 |
| Summa eget kapital | | | | 6 151 206 | 10 708 400 |
| | | | | |
| SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | | 6 151 206 | 10 708 400 |
| | | | | |
Tyrjärn 11 Holding 2 AB
556901-69586 (6)
Noter | | | | | |
| | | | | |
| Not 1. Redovisnings- och värderingsprinciper | | | | | |
| Allmänna upplysningar |
| Årsredovisningen är upprättad i enlighet med årsredovisningslagen och BFNAR 2016:10 Årsredovisning i mindre företag. |
| Not 2. Upplysning om moderföretag |
| Överordnat moderföretag i den koncern där företaget ingår och koncernredovisning upprättas är Wallenstam AB (publ), org.nr 556072-1523, vilket är ett svenskt publikt aktiebolag, med säte i Göteborg, Västra Götalands län. |
| Not 3. Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | | | | | |
| | | | 2023-01-01 -2023-12-31 | 2022-01-01 -2022-12-31 |
Ränteintäkter och liknande resultatposter som avser långfristiga fordringar på koncernföretag | | | | 6 | 0 |
| Not 4. Räntekostnader och liknande resultatposter | | | | | |
| | | | 2023-01-01 -2023-12-31 | 2022-01-01 -2022-12-31 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter som avser skulder till koncernföretag | | | | 0 | -109 910 |
| Not 5. Andelar i koncernföretag | | | | | |
| | | | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
| Ingående anskaffningsvärden | | | | 13 390 000 | 13 390 000 |
| Inköp | | | | 50 000 | 0 |
| Utgående anskaffningsvärden | | | | 13 440 000 | 13 390 000 |
| | | | | |
| Ingående nedskrivningar | | | | -7 290 000 | -7 290 000 |
| Utgående nedskrivningar | | | | -7 290 000 | -7 290 000 |
| | | | | |
| Redovisat värde | | | | 6 150 000 | 6 100 000 |
| Not 6. Fordringar hos koncernföretag | | | | | |
| | | | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
| Ingående anskaffningsvärden | | | | 4 608 400 | 17 174 500 |
| Tillkommande fordringar | | | | 2 576 | 4 608 400 |
| Reglerade fordringar | | | | -4 609 770 | -17 174 500 |
| Utgående anskaffningsvärden | | | | 1 206 | 4 608 400 |
| | | | | |
| Redovisat värde | | | | 1 206 | 4 608 400 |