Tyrjärn 11 Holding 2 AB
556901-69581 (8)
Årsredovisning
Tyrjärn 11 Holding 2 AB
Organisationsnummer:
556901-6958
Räkenskapsår:
2019-01-01 -
2019-12-31
Styrelsen avger följande årsredovisning.
| Innehåll |
Sida |
|
Förvaltningsberättelse |
2
|
|
Resultaträkning |
4
|
|
Balansräkning |
5
|
|
Noter |
7
|
Om inte annat särskilt anges, redovisas alla belopp i hela svenska kronor. Uppgifter inom parentes avser föregående år.
Fastställelseintyg
Jag intygar att resultaträkningen och balansräkningen har fastställts på årsstämma 2020-04-30.
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Jag intygar att innehållet i dessa elektroniska handlingar överensstämmer med originalen och att originalen undertecknats av samtliga personer som enligt lag ska underteckna dessa.
Tyrjärn 11 Holding 2 AB
556901-69582 (8)
| Allmänt om verksamheten |
Företaget har sitt säte i Göteborg, Västra Götalands län.
Företaget äger andelar i Fastighets AB Tyrjärn 11, org.nr 556864-8090.
Inga anställda har funnits och några löner eller andra ersättningar har inte utbetalats.
Företaget är ett helägt dotterföretag till Wallenstam Fastighets AB 54, org.nr 556870-6344.
Moderföretag i koncernen är Wallenstam AB (publ), org.nr 556072-1523, som är noterat på Nasdaq Stockholm. |
|
| Väsentliga händelser under räkenskapsåret |
| Inga väsentliga händelser har inträffat under räkenskapsåret. |
|
| Flerårsöversikt | | | | | |
| | 2019-12-31 | 2018-12-31 | 2017-12-31 | 2016-12-31 |
| Nettoomsättning (tkr) | | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster (tkr) | | 1 121 | 4 041 | -9 | -1 299 |
| Soliditet (%) | | 18 | 44 | 99 | 99 |
| Förändringar i eget kapital | | | | |
| Aktie- kapital | Balanserat resultat | Årets resultat | Summa |
| Belopp vid årets ingång | 50 000 | 265 880 | 4 123 121 | 4 439 001 |
| Utdelning | | -4 389 000 | | -4 389 000 |
| Balanseras i ny räkning | | 4 123 121 | -4 123 121 | |
| Erhållna aktieägartillskott | | 120 200 | | 120 200 |
| Årets resultat | | | 1 124 346 | 1 124 346 |
| Belopp vid årets utgång | 50 000 | 120 201 | 1 124 346 | 1 294 547 |
Tyrjärn 11 Holding 2 AB
556901-69583 (8)
| Resultatdisposition | | | | | |
| Till årsstämmans förfogande står följande medel: | | | | | |
| | | | | |
| Balanserat resultat | | 120 201 | | | |
| Årets resultat | | 1 124 346 | | | |
| Summa | | 1 244 547 | | | |
| | | | | |
| Styrelsen föreslår att medlen disponeras enligt följande: | | | | | |
| Utdelning | | 1 244 500 | | | |
| Balanseras i ny räkning | | 47 | | | |
| Summa | | 1 244 547 | | | |
| | | | | |
| Styrelsens yttrande om vinstutdelning |
Styrelsen anser att vinstutdelningen är försvarlig med hänsyn till resultatutvecklingen under perioden för denna årsredovisning och perioden fram till påskrift av densamma. Mot bakgrund av ovanstående anser styrelsen att ovan föreslagna vinstutdelning är försvarlig med hänsyn till: - de krav som bolagets verksamhets art, omfattning och risker ställer på storleken av det egna kapitalet och - bolagets konsolideringsbehov, likviditet och ställning i övrigt. |
Tyrjärn 11 Holding 2 AB
556901-69584 (8)
Resultaträkning | | | | | |
| | | Not | 2019-01-01 | 2018-01-01 |
| | | 1 2 | 2019-12-31 | 2018-12-31 |
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | | |
| Summa rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | 0 | 0 |
| | | | | |
| Rörelsekostnader | | | | | |
| Övriga externa kostnader | | | | -3 750 | -7 500 |
| Summa rörelsekostnader | | | | -3 750 | -7 500 |
| | | | | |
| Rörelseresultat | | | | -3 750 | -7 500 |
| | | | | |
| Finansiella poster | | | | | |
| Resultat från andelar i koncernföretag | | | | 1 244 500 | 4 089 000 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | | | 3 | -120 154 | -40 117 |
| Summa finansiella poster | | | | 1 124 346 | 4 048 883 |
| | | | | |
| Resultat efter finansiella poster | | | | 1 120 596 | 4 041 383 |
| | | | | |
| Bokslutsdispositioner | | | | | |
| Erhållna koncernbidrag | | | | 3 750 | 81 738 |
| Summa bokslutsdispositioner | | | | 3 750 | 81 738 |
| | | | | |
| Resultat före skatt | | | | 1 124 346 | 4 123 121 |
| | | | | |
| | | | | |
| Årets resultat | | | | 1 124 346 | 4 123 121 |
Tyrjärn 11 Holding 2 AB
556901-69585 (8)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2019-12-31 | 2018-12-31 |
| TILLGÅNGAR | | | 1 | | |
| | | | | |
| Finansiella anläggningstillgångar | | | | | |
| Andelar i koncernföretag | | | 4 | 6 100 000 | 6 100 000 |
| Fordringar hos koncernföretag | | | 5 | 1 244 500 | 4 089 000 |
| Summa finansiella anläggningstillgångar | | | | 7 344 500 | 10 189 000 |
| Summa anläggningstillgångar | | | | 7 344 500 | 10 189 000 |
| | | | | |
| Kassa och bank | | | | | |
| Summa kassa och bank | | | | 0 | 0 |
| | | | | |
| Summa omsättningstillgångar | | | | 0 | 0 |
| | | | | |
| SUMMA TILLGÅNGAR | | | | 7 344 500 | 10 189 000 |
Tyrjärn 11 Holding 2 AB
556901-69586 (8)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2019-12-31 | 2018-12-31 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | 1 | | |
| | | | | |
| Eget kapital | | | | | |
| Bundet eget kapital | | | | | |
| Aktiekapital | | | | 50 000 | 50 000 |
| Summa bundet eget kapital | | | | 50 000 | 50 000 |
| | | | | |
| Fritt eget kapital | | | | | |
| Balanserat resultat | | | | 120 201 | 265 880 |
| Årets resultat | | | | 1 124 346 | 4 123 121 |
| Summa fritt eget kapital | | | | 1 244 547 | 4 389 001 |
| Summa eget kapital | | | | 1 294 547 | 4 439 001 |
| | | | | |
| Långfristiga skulder | | | | | |
| Skulder till koncernföretag | | | | 6 049 953 | 5 749 999 |
| Summa långfristiga skulder | | | | 6 049 953 | 5 749 999 |
| | | | | |
| SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | | 7 344 500 | 10 189 000 |
| | | | | |
Tyrjärn 11 Holding 2 AB
556901-69587 (8)
Noter | | | | | |
| | | | | |
| Not 1. Redovisnings- och värderingsprinciper | | | | | |
| Allmänna upplysningar |
| Årsredovisningen är upprättad i enlighet med årsredovisningslagen och BFNAR 2016:10 Årsredovisning i mindre företag. |
|
| Not 2. Upplysning om moderföretag |
| Överordnat moderföretag i den koncern där företaget ingår och koncernredovisning upprättas är Wallenstam AB (publ), 556072-1523, vilket är ett svenskt publikt aktiebolag, med säte i Göteborg, Västra Götalands län. |
|
| Not 3. Räntekostnader och liknande resultatposter | | | | | |
| | | | 2019-01-01 - 2019-12-31 | 2018-01-01 - 2018-12-31 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter som avser skulder till koncernföretag | | | | -120 154 | -40 117 |
|
| | | | | |
| Not 4. Andelar i koncernföretag | | | | | |
| | | | 2019-12-31 | 2018-12-31 |
| Ingående anskaffningsvärden | | | | 13 390 000 | 13 390 000 |
| Utgående anskaffningsvärden | | | | 13 390 000 | 13 390 000 |
| | | | | |
| Ingående nedskrivningar | | | | -7 290 000 | -7 290 000 |
| Utgående nedskrivningar | | | | -7 290 000 | -7 290 000 |
| | | | | |
| Redovisat värde | | | | 6 100 000 | 6 100 000 |
|
| | | | | |
| Not 5. Fordringar hos koncernföretag | | | | | |
| | | | 2019-12-31 | 2018-12-31 |
| Ingående anskaffningsvärden | | | | 4 089 000 | 0 |
| Lämnade lån | | | | 1 244 500 | 4 089 000 |
| Årets amorteringar | | | | -4 089 000 | 0 |
| Utgående anskaffningsvärden | | | | 1 244 500 | 4 089 000 |
| | | | | |
| Redovisat värde | | | | 1 244 500 | 4 089 000 |
|
| | | | | |