Start › Stockholms län › Stockholm
SUZANNA PÅ SOCKENSTUGAN AB
Utveckling8 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 537 | 2 567 | 2 446 | 2 291 | 1 303 | 506 |
| Nettoomsättning | 537 | 2 558 | 2 446 | 2 278 | 1 303 | 506 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 9 | 0 | 13 | – | – |
| Rörelsekostnader | 616 | 2 149 | 2 208 | 1 984 | 1 160 | 666 |
| Råvaror och förnödenheter | 0 | 1 | – | – | – | – |
| Handelsvaror | 134 | 657 | 664 | 529 | 341 | 162 |
| Övriga externa kostnader | 88 | 209 | 241 | 198 | 147 | 143 |
| Personalkostnader | 394 | 1 282 | 1 303 | 1 257 | 672 | 347 |
| Övriga rörelsekostnader | – | – | – | – | 0 | 15 |
| Rörelseresultat | −79 | 418 | 239 | 307 | 142 | −160 |
| Finansiella poster | 17 | 13 | 11 | −1 | 0 | 0 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 18 | 13 | 12 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 2 | 1 | 1 | 1 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | −62 | 431 | 250 | 306 | 142 | −160 |
| Bokslutsdispositioner | 64 | −108 | – | – | – | – |
| Förändring av periodiseringsfonder | 64 | −108 | – | – | – | – |
| Resultat före skatt | 2 | 323 | 250 | 306 | 142 | −160 |
| Skatt på årets resultat | 1 | 67 | 53 | 14 | – | – |
| Årets resultat | 0 | 256 | 197 | 292 | 142 | −160 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 465 | 1 147 | 967 | 968 | 778 | 571 |
| Omsättningstillgångar | 465 | 1 147 | 967 | 968 | 778 | 571 |
| Kortfristiga fordringar | 55 | 305 | 164 | 242 | 157 | 164 |
| Kundfordringar | 0 | 245 | 163 | 239 | 135 | 57 |
| Övriga fordringar | 55 | 59 | 1 | 3 | 23 | 108 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 0 | 1 | 0 | 0 | – | – |
| Kassa och bank | 410 | 842 | 804 | 726 | 620 | 407 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 465 | 1 147 | 967 | 968 | 778 | 571 |
| Eget kapital | 344 | 743 | 787 | 790 | 598 | 456 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 294 | 693 | 737 | 740 | 548 | 406 |
| Balanserat resultat | 293 | 437 | 540 | 448 | 406 | 566 |
| Årets resultat | 0 | 256 | 197 | 292 | 142 | −160 |
| Obeskattade reserver | 44 | 108 | – | – | – | – |
| Periodiseringsfonder | 44 | 108 | – | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 78 | 296 | 181 | 178 | 180 | 116 |
| Leverantörsskulder | 0 | 14 | 10 | 6 | 41 | 20 |
| Skatteskulder | 53 | 105 | 67 | 14 | 0 | 0 |
| Övriga skulder | 2 | 161 | 86 | 130 | 114 | 95 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 23 | 16 | 18 | 28 | 25 | 0 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 290 | 400 | 300 | 200 | 100 | – |
| Medel att disponera | – | – | – | 740 | 548 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker med mer än 30% pga pensionering.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker med mer än 30% eftersom bolagets verksamhet har kommit i gång efter pandemin.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker med mer än 30% pga nedgång av pandemin och öppning a samhället.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Om bolaget
- Adress
- GOTLANDSGATAN 49, 116 65 STOCKHOLM
- Registrerat
- 2012-08-16
- Bransch
- Cateringverksamhet vid enskilda evenemang
Verksamhet enligt registret
Bolaget ska bedriva caterinverksamhet vid kyrkor. Cateringen avser matvaror och dryck vid begravningar, dop, bröllop, konfirmation.
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-03-19
- Programvara
- BL Bokslut
Allmänt om verksamheten
Bolaget bedriver catering och därmed förenlig verksamhet. Bolaget har sitt säte i Stockholm.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.