Wallenstam Fastighets AB 81
556899-95841 (7)
Årsredovisning
Wallenstam Fastighets AB 81
Organisationsnummer:
556899-9584
Räkenskapsår:
2021-01-01 -
2021-12-31
Styrelsen avger följande årsredovisning.
| Innehåll |
Sida |
|
Förvaltningsberättelse |
2
|
|
Resultaträkning |
4
|
|
Balansräkning |
5
|
|
Noter |
7
|
Om inte annat särskilt anges, redovisas alla belopp i hela svenska kronor. Uppgifter inom parentes avser föregående år.
Fastställelseintyg
Jag intygar att resultaträkningen och balansräkningen har fastställts på årsstämma 2022-04-30.
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Jag intygar att innehållet i dessa elektroniska handlingar överensstämmer med originalen och att originalen undertecknats av samtliga personer som enligt lag ska underteckna dessa.
Wallenstam Fastighets AB 81
556899-95842 (7)
| Allmänt om verksamheten |
Företaget har sitt säte i Göteborg, Västra Götalands län.
Företaget äger andelar i dotterföretag.
Inga anställda har funnits och några löner eller andra ersättningar har inte utbetalats.
Företaget är ett helägt dotterföretag till Wallenstam Fastighets AB 66, org.nr 556894-8151.
Moderföretag i koncernen är Wallenstam AB (publ), org.nr 556072-1523, som är noterat på Nasdaq Stockholm. |
| Väsentliga händelser under räkenskapsåret |
| Inga väsentliga händelser har inträffat under räkenskapsåret. |
| Flerårsöversikt | | | | | |
| | 2021-01-01 -2021-12-31 | 2020-01-01 -2020-12-31 | 2019-01-01 -2019-12-31 | 2018-01-01 -2018-12-31 |
| Nettoomsättning (tkr) | | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster (tkr) | | -2 585 | -4 155 | -4 067 | 11 297 |
| Soliditet (%) | | 0,8 | 0,0 | 0,0 | 7,2 |
| Förändringar i eget kapital | | | | |
| Aktie- kapital | Balanserat resultat | Årets resultat | Summa |
| Belopp vid årets ingång | 50 000 | 4 155 024 | -4 153 806 | 51 218 |
| Utdelning | | -1 200 | | -1 200 |
| Balanseras i ny räkning | | -4 153 806 | 4 153 806 | 0 |
| Erhållna aktieägartillskott | | 4 206 000 | | 4 206 000 |
| Årets resultat | | | -2 583 281 | -2 583 281 |
| Belopp vid årets utgång | 50 000 | 4 206 018 | -2 583 281 | 1 672 737 |
Wallenstam Fastighets AB 81
556899-95843 (7)
| Resultatdisposition | | | | | |
| Till årsstämmans förfogande står följande medel: | | | | | |
| | | | | |
| Balanserat resultat | | 4 206 018 | | | |
| Årets resultat | | -2 583 281 | | | |
| Summa | | 1 622 737 | | | |
| | | | | |
| Styrelsen föreslår att medlen disponeras enligt följande: | | | | | |
| Utdelning | | 1 622 700 | | | |
| Balanseras i ny räkning | | 37 | | | |
| Summa | | 1 622 737 | | | |
| | | | | |
| Styrelsens yttrande om vinstutdelning |
Styrelsen anser att vinstutdelningen är försvarlig med hänsyn till resultatutvecklingen under perioden för denna årsredovisning och perioden fram till påskrift av densamma. Mot bakgrund av ovanstående anser styrelsen att ovan föreslagna vinstutdelning är försvarlig med hänsyn till: - de krav som bolagets verksamhets art, omfattning och risker ställer på storleken av det egna kapitalet och - bolagets konsolideringsbehov, likviditet och ställning i övrigt. |
Wallenstam Fastighets AB 81
556899-95844 (7)
Resultaträkning | | | | | |
| | | Not | 2021-01-01 | 2020-01-01 |
| | | 1 2 | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | | |
| Summa rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | 0 | 0 |
| | | | | |
| Rörelsekostnader | | | | | |
| Övriga externa kostnader | | | | -1 500 | -1 500 |
| Summa rörelsekostnader | | | | -1 500 | -1 500 |
| | | | | |
| Rörelseresultat | | | | -1 500 | -1 500 |
| | | | | |
| Finansiella poster | | | | | |
| Resultat från andelar i koncernföretag | | | | 1 622 700 | 700 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | | | 3 | -4 205 981 | -4 154 506 |
| Summa finansiella poster | | | | -2 583 281 | -4 153 806 |
| | | | | |
| Resultat efter finansiella poster | | | | -2 584 781 | -4 155 306 |
| | | | | |
| Bokslutsdispositioner | | | | | |
| Erhållna koncernbidrag | | | | 1 500 | 1 500 |
| Summa bokslutsdispositioner | | | | 1 500 | 1 500 |
| | | | | |
| Resultat före skatt | | | | -2 583 281 | -4 153 806 |
| | | | | |
| | | | | |
| Årets resultat | | | | -2 583 281 | -4 153 806 |
Wallenstam Fastighets AB 81
556899-95845 (7)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
| TILLGÅNGAR | | | 1 | | |
| | | | | |
| Finansiella anläggningstillgångar | | | | | |
| Andelar i koncernföretag | | | 4 | 211 207 922 | 208 427 922 |
| Fordringar hos koncernföretag | | | 5 | 1 622 700 | 700 |
| Summa finansiella anläggningstillgångar | | | | 212 830 622 | 208 428 622 |
| Summa anläggningstillgångar | | | | 212 830 622 | 208 428 622 |
| | | | | |
| Kassa och bank | | | | | |
| Summa kassa och bank | | | | 0 | 0 |
| | | | | |
| Summa omsättningstillgångar | | | | 0 | 0 |
| | | | | |
| SUMMA TILLGÅNGAR | | | | 212 830 622 | 208 428 622 |
Wallenstam Fastighets AB 81
556899-95846 (7)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | 1 | | |
| | | | | |
| Eget kapital | | | | | |
| Bundet eget kapital | | | | | |
| Aktiekapital | | | | 50 000 | 50 000 |
| Summa bundet eget kapital | | | | 50 000 | 50 000 |
| | | | | |
| Fritt eget kapital | | | | | |
| Balanserat resultat | | | | 4 206 018 | 4 155 024 |
| Årets resultat | | | | -2 583 281 | -4 153 806 |
| Summa fritt eget kapital | | | | 1 622 737 | 1 218 |
| Summa eget kapital | | | | 1 672 737 | 51 218 |
| | | | | |
| Långfristiga skulder | | | | | |
| Skulder till koncernföretag | | | | 211 157 885 | 208 377 404 |
| Summa långfristiga skulder | | | | 211 157 885 | 208 377 404 |
| | | | | |
| SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | | 212 830 622 | 208 428 622 |
| | | | | |
Wallenstam Fastighets AB 81
556899-95847 (7)
Noter | | | | | |
| | | | | |
| Not 1. Redovisnings- och värderingsprinciper | | | | | |
| Allmänna upplysningar |
| Årsredovisningen är upprättad i enlighet med årsredovisningslagen och BFNAR 2016:10 Årsredovisning i mindre företag. |
| Not 2. Upplysning om moderföretag |
| Överordnat moderföretag i den koncern där företaget ingår och koncernredovisning upprättas är Wallenstam AB (publ), 556072-1523, vilket är ett svenskt publikt aktiebolag, med säte i Göteborg, Västra Götalands län. |
| Not 3. Räntekostnader och liknande resultatposter | | | | | |
| | | | 2021-01-01 - 2021-12-31 | 2020-01-01 - 2020-12-31 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter som avser skulder till koncernföretag | | | | -4 205 981 | -4 154 506 |
| Not 4. Andelar i koncernföretag | | | | | |
| | | | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
| Ingående anskaffningsvärden | | | | 238 323 922 | 235 205 922 |
| Omklassificeringar m.m. | | | | 2 780 000 | 3 118 000 |
| Utgående anskaffningsvärden | | | | 241 103 922 | 238 323 922 |
| | | | | |
| Ingående nedskrivningar | | | | -29 896 000 | -29 896 000 |
| Utgående nedskrivningar | | | | -29 896 000 | -29 896 000 |
| | | | | |
| Redovisat värde | | | | 211 207 922 | 208 427 922 |
| Not 5. Fordringar hos koncernföretag | | | | | |
| | | | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
| Ingående anskaffningsvärden | | | | 700 | 0 |
| Lämnade lån | | | | 1 622 700 | 700 |
| Årets amorteringar | | | | -700 | 0 |
| Utgående anskaffningsvärden | | | | 1 622 700 | 700 |
| | | | | |
| Redovisat värde | | | | 1 622 700 | 700 |
| Not 0. Ändamålsbestämda medel | | | | | |
| | | | 2021-12-31 | 2020-12-31 |