Start › Västra Götalands län › Göteborg
Svensk Energiförbättring AB
Utveckling9 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 6 078 | 3 410 | 3 192 | 2 639 | 4 277 | 1 513 | 1 245 |
| Nettoomsättning | 6 078 | 3 410 | 3 192 | 2 639 | 4 256 | 1 451 | 1 245 |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | – | 0 | 21 | 62 | 0 |
| Rörelsekostnader | 3 707 | 2 402 | 1 921 | 2 000 | 2 780 | 1 353 | 1 056 |
| Råvaror och förnödenheter | 1 672 | 584 | 592 | 440 | 1 011 | 268 | 238 |
| Övriga externa kostnader | 717 | 593 | 565 | 563 | 798 | 360 | 408 |
| Personalkostnader | 1 319 | 1 226 | 764 | 997 | 971 | 724 | 411 |
| Av- och nedskrivningar | – | – | – | – | 0 | 2 | 0 |
| Rörelseresultat | 2 371 | 1 007 | 1 271 | 639 | 1 497 | 160 | 189 |
| Finansiella poster | 29 | 672 | −110 | 301 | 18 | −14 | −16 |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | 33 | 664 | −107 | 55 | 22 | – | – |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 19 | 1 | 253 | 0 | 0 | 0 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 5 | 10 | 3 | 7 | 4 | 15 | 16 |
| Resultat efter finansiella poster | 2 400 | 1 679 | 1 161 | 940 | 1 515 | 146 | 173 |
| Bokslutsdispositioner | −607 | −420 | −296 | −237 | −247 | – | – |
| Förändring av periodiseringsfonder | −607 | −420 | −296 | −237 | −247 | – | – |
| Resultat före skatt | 1 793 | 1 259 | 865 | 703 | 1 268 | 146 | 173 |
| Skatt på årets resultat | 376 | 265 | 183 | 147 | 153 | – | – |
| Årets resultat | 1 417 | 994 | 682 | 556 | 1 115 | 146 | 173 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 5 861 | 3 830 | 3 142 | 2 704 | 1 852 | 562 | 192 |
| Anläggningstillgångar | 750 | 390 | 120 | – | 0 | 28 | 24 |
| Materiella anläggningstillgångar | – | – | – | – | 0 | 28 | 0 |
| Maskiner och andra tekniska anläggningar | – | – | – | – | – | 0 | 0 |
| Inventarier, verktyg och installationer | – | – | – | 0 | 0 | 28 | 0 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 750 | 390 | 120 | – | – | 0 | 24 |
| Andra långfristiga fordringar | 750 | 390 | 120 | – | – | 0 | 24 |
| Omsättningstillgångar | 5 111 | 3 440 | 3 022 | 2 704 | 1 852 | 534 | 168 |
| Varulager m.m. | – | – | – | 0 | 1 280 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 27 | 46 | 881 | 1 066 | 504 | 259 | 84 |
| Kundfordringar | – | 0 | 860 | 404 | 428 | 215 | 0 |
| Upparbetad men ej fakturerad intäkt | – | – | 0 | 581 | – | – | – |
| Övriga fordringar | 1 | 19 | 2 | 14 | 10 | 44 | 34 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 26 | 27 | 19 | 67 | 66 | 0 | 50 |
| Kortfristiga placeringar | 4 004 | 2 827 | 1 350 | 1 523 | – | – | – |
| Övriga kortfristiga placeringar | 4 004 | 2 827 | 1 350 | 1 523 | – | – | – |
| Kassa och bank | 1 079 | 567 | 791 | 115 | 68 | 276 | 84 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 5 861 | 3 830 | 3 142 | 2 704 | 1 852 | 562 | 192 |
| Eget kapital | 3 438 | 2 396 | 1 702 | 1 420 | 1 171 | 186 | 41 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Ej registrerat aktiekapital | – | – | – | – | – | 0 | 0 |
| Uppskrivningsfond | – | – | – | – | – | 0 | 0 |
| Reservfond | – | – | – | – | – | 0 | 0 |
| Fritt eget kapital | 3 388 | 2 346 | 1 652 | 1 370 | 1 121 | 136 | −9 |
| Överkursfond | – | – | – | – | – | 0 | 0 |
| Balanserat resultat | 1 971 | 1 352 | 970 | 814 | 6 | −9 | −182 |
| Årets resultat | 1 417 | 994 | 682 | 556 | 1 115 | 146 | 173 |
| Obeskattade reserver | 1 807 | 1 200 | 780 | 484 | 247 | – | – |
| Periodiseringsfonder | 1 807 | 1 200 | 780 | 484 | 247 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 616 | 234 | 660 | 800 | 434 | 376 | 151 |
| Förskott från kunder | – | – | 0 | 193 | – | – | – |
| Leverantörsskulder | 34 | 3 | 77 | 47 | 112 | 121 | 53 |
| Skatteskulder | 283 | 116 | 166 | 293 | 163 | 27 | 16 |
| Övriga skulder | 290 | 109 | 394 | 212 | 151 | 222 | 77 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 8 | 5 | 23 | 55 | 8 | 6 | 6 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 0 | 375 | 0 | 0 | – | – | – |
| Annan föreslagen utdelning | – | 375 | – | – | – | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | – | 1 121 | 136 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Den ökade omsättningen är en följd av en högre efterfrågan och ett större antal uppdrag under året.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andra långfristiga fordringar
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 750 | 390 | 120 |
| Årets inköp | 360 | 270 | 120 |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 0 | 29 | 0 |
| Årets inköp | – | – | 29 | 0 |
| Försäljningar och utrangeringar | 0 | 29 | 0 | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 0 | 0 | 2 | – |
| Årets avskrivningar | – | – | 2 | – |
| Återförda avskrivningar | 0 | 2 | 0 | – |
Maskiner och andra tekniska anläggningar
| Post | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 360 | 360 | 360 |
| Ackumulerade avskrivningar | 360 | 360 | 360 |
Om bolaget
- Adress
- ROSENGATAN 11, 413 10 GÖTEBORG
- Registrerat
- 2012-07-16
- Bransch
- Teknisk konsultverksamhet inom energi-, miljö- och VVS-teknik
Verksamhet enligt registret
Föremålen för bolagets verksamhet är teknisk konsultverksamhet och service inom energi-, miljö- och VVS-teknik, främst kyl- och värmesystem samt återvinning. Bolaget skall även idka handel med och förvaltning av värdepapper och fast egendom jämte därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 340-4381
- Svensk Energiförbättring AB
kontrollerat 2026-10-10
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-07-03
- Programvara
- Visma Bokslut
Allmänt om verksamheten
Företaget med säte i Göteborg registrerades år 2012 och bedriver sedan dess teknisk konsult- och serviceverksamhet inom energi-, miljö- och VVS-teknik avseende kyl- och värmesystem och återvinning. Vidare ska bolaget ska även förvalta värdepapper bedriva därmed förenlig verksamhet.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.