Genomsyn

Start › Skåne län › Löddeköpinge

MagNicCon AB

556899-0286AktiebolagAktivtRäkenskapsår 2024-09-01 – 2025-08-31

Omsättning 2025
960 tkr
Resultat efter fin. poster 2025
81 tkr
Årets resultat 2025
60 tkr
Eget kapital 2025
808 tkr

Utveckling8 räkenskapsår

20252025: 960 tkr960 tkr20242024: 900 tkr900 tkr20232023: 880 tkr880 tkr20222022: 444 tkr444 tkr20212021: 84 tkr84 tkr20202020: 93 tkr93 tkr20192019: 228 tkr228 tkr20182018: 211 tkr211 tkr

ResultaträkningBelopp i tkr

Post202520242023202220212020
Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. 96090088044484204
Nettoomsättning 9609008804448493
Övriga rörelseintäkter ––––0111
Rörelsekostnader 884806844176124137
Övriga externa kostnader 991201491479098
Personalkostnader 735662672293434
Av- och nedskrivningar 502323–05
Rörelseresultat 769436268−4067
Finansiella poster 4180000
Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar 019––––
Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter 410000
Räntekostnader och liknande resultatposter 020000
Resultat efter finansiella poster 8111236268−4067
Bokslutsdispositioner −3−15145746−12
Förändring av periodiseringsfonder −3−15145746−12
Resultat före skatt 779750325656
Skatt på årets resultat 17181269212
Årets resultat 618038256444

BalansräkningBelopp i tkr

Post202520242023202220212020
TILLGÅNGAR 1 2861 2191 1451 293794800
Anläggningstillgångar 841701724632680680
Materiella anläggningstillgångar 2096991000
Inventarier, verktyg och installationer 2096991000
Finansiella anläggningstillgångar 632632632632680680
Andra långfristiga värdepappersinnehav 632632632632680680
Omsättningstillgångar 445519421660114120
Kortfristiga fordringar 18620990256102109
Kundfordringar 100100–0230
Övriga fordringar 86810212416
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter 028902355593
Kassa och bank 2593093314041111
EGET KAPITAL OCH SKULDER 1 2861 2191 1451 293794800
Eget kapital 808747667629373369
Bundet eget kapital 505050505050
Aktiekapital 505050505050
Fritt eget kapital 758697617579323319
Balanserat resultat 697617579323319275
Årets resultat 618038256444
Obeskattade reserver 206203188202260306
Periodiseringsfonder 206203188202260306
Kortfristiga skulder 273269289461161125
Skatteskulder 17183849––
Övriga skulder 239230244403148112
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter 17217101313

Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr

Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.

Post202520242023202220212020
Medel att disponera –––579323–

Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext

En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.

2025

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2025

2024

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2024

2023

Ledningens kommentar till flerårsöversikten

Nettoomsättningen avviker med mer än 30% beroende på en ökad orderingång.

Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2023

2022

Ledningens kommentar till flerårsöversikten

Nettoomsättningen avviker med mer än 30% beroende på att omfattning av verksamheten har utökats.

Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2022

2021

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2021

Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr

Andra långfristiga värdepappersinnehav

Post2025-08-312024-08-312023-08-312022-08-312021-08-312020-08-312019-08-31
Anskaffningsvärde 632632632632680680680
Försäljningar och utrangeringar ––0480––

Inventarier, verktyg och installationer

Post2025-08-312024-08-312023-08-312022-08-312021-08-312020-08-312019-08-31
Anskaffningsvärde 366176176626262135
Årets inköp 1900114––––
Försäljningar och utrangeringar –––––135–
Ackumulerade avskrivningar 1571088562626277
Årets avskrivningar 502323––5–
Återförda avskrivningar –––––81–

Om bolaget

Adress
GEOGRAFIGRÄND 1, 246 35 LÖDDEKÖPINGE
Registrerat
2012-07-12
Bransch
Teknisk konsultverksamhet inom industriteknik

Verksamhet enligt registret

Bolaget skall bedriva konsultverksamhet inom tekniska områden såsom elektroteknik och maskinteknik. Bedriva fastighets- förvaltning, handel med fastigheter och värdepapper samt idka därmed förenlig verksamhet.

Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025

Regelverk
K2
Revision
Nej, årsredovisningen är inte reviderad
Årsstämma
2025-11-12
Programvara
BL Bokslut

Allmänt om verksamheten

Bolaget bedriver konsultverksamhet inom tekniska områden såsom elektroteknik och maskinteknik samt handel med värdepapper. Företaget har sitt säte i Malmö.

Årsredovisningarna i original

Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.

ÅrStorlek
2025242 kB Öppna
2024242 kB Öppna
2023242 kB Öppna
2022240 kB Öppna
2021240 kB Öppna