Start › Jämtlands län › Åre
Castle Bear Holding AB
Utveckling9 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | – | 0 | 13 | 1 542 | 719 | 0 | 717 |
| Nettoomsättning | 0 | 0 | 13 | 1 542 | 719 | 0 | 717 |
| Rörelsekostnader | 42 | 44 | 67 | 988 | 409 | 51 | 628 |
| Handelsvaror | – | – | – | – | 0 | 4 | 9 |
| Övriga externa kostnader | 42 | 44 | 64 | 248 | 63 | 41 | 152 |
| Personalkostnader | – | 0 | 3 | 739 | 346 | 0 | 457 |
| Av- och nedskrivningar | – | – | – | – | 0 | 5 | 10 |
| Rörelseresultat | −42 | −44 | −54 | 554 | 310 | −51 | 88 |
| Finansiella poster | −96 | −5 | −1 | 0 | 0 | 0 | −3 |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | −95 | – | – | – | – | – | – |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | 5 | 1 | 0 | 0 | 0 | 3 |
| Resultat efter finansiella poster | −137 | −49 | −55 | 554 | 310 | −51 | 86 |
| Bokslutsdispositioner | 100 | 50 | 70 | −112 | −70 | 48 | 0 |
| Förändring av periodiseringsfonder | 100 | 50 | 70 | −112 | −70 | 48 | 0 |
| Resultat före skatt | −37 | 1 | 15 | 443 | 240 | −3 | 86 |
| Skatt på årets resultat | 10 | 2 | 4 | 93 | 50 | 0 | 20 |
| Årets resultat | −47 | −1 | 11 | 350 | 190 | −3 | 66 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 165 | 305 | 523 | 1 045 | 643 | 206 | 271 |
| Anläggningstillgångar | 139 | 292 | 512 | 257 | 144 | 79 | 16 |
| Materiella anläggningstillgångar | – | – | 0 | 0 | 0 | 0 | 5 |
| Inventarier, verktyg och installationer | – | – | 0 | 0 | 0 | 0 | 5 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 139 | 292 | 512 | 257 | 144 | 79 | 11 |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | 1 | 292 | 512 | 257 | 144 | 79 | 11 |
| Andra långfristiga fordringar | 138 | – | – | – | – | – | – |
| Omsättningstillgångar | 26 | 13 | 11 | 788 | 499 | 127 | 255 |
| Kortfristiga fordringar | 9 | 6 | 2 | 394 | 249 | 44 | 41 |
| Kundfordringar | – | – | 0 | 387 | 123 | – | – |
| Övriga fordringar | 9 | 6 | 2 | 7 | 5 | 44 | 41 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | – | – | – | 0 | 121 | – | – |
| Kassa och bank | 17 | 7 | 9 | 394 | 251 | 82 | 214 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 165 | 305 | 523 | 1 045 | 643 | 206 | 271 |
| Eget kapital | 149 | 196 | 198 | 436 | 286 | 96 | 149 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 99 | 146 | 148 | 386 | 236 | 46 | 99 |
| Balanserat resultat | 146 | 148 | 136 | 36 | 47 | 49 | 33 |
| Årets resultat | −47 | −1 | 11 | 350 | 190 | −3 | 66 |
| Obeskattade reserver | 0 | 100 | 150 | 220 | 109 | 39 | 87 |
| Periodiseringsfonder | 0 | 100 | 150 | 220 | 109 | 39 | 87 |
| Kortfristiga skulder | 16 | 9 | 176 | 389 | 248 | 71 | 35 |
| Leverantörsskulder | – | – | 0 | 5 | – | – | – |
| Skatteskulder | 12 | 6 | 113 | 167 | 58 | – | – |
| Övriga skulder | 3 | 3 | 53 | 207 | 170 | 51 | 15 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | – | 0 | 10 | 10 | 20 | 20 | 20 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | – | 0 | 0 | 250 | – | – | – |
| Annan föreslagen utdelning | – | 0 | 0 | – | – | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | – | 236 | 46 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Ingen nettoomsättning under räkenskapsåret då bolaget varit vilande.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Omsättningen har minskat då bolaget varit vilande under räkenskapsåret.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Omsättningen har ökat i jämförelse med föregående räkenskapsår pga ökat antal kunduppdrag.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andra långfristiga fordringar
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 |
|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 138 | 195 |
Andra långfristiga värdepappersinnehav
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 94 | 97 | 512 | 257 | 144 | 79 | 11 | 11 |
| Årets inköp | 1 | – | 255 | 114 | 64 | 69 | – | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 3 | 220 | – | – | – | 0 | 0 | – |
| Ackumulerade nedskrivningar | 94 | 0 | – | – | – | – | – | – |
| Årets nedskrivningar | 94 | – | – | – | – | – | – | – |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 30 | 30 | 30 | 30 | 30 | 30 |
| Ackumulerade avskrivningar | 30 | 30 | 30 | 30 | 25 | 15 |
| Årets avskrivningar | – | – | 0 | 5 | 10 | – |
Om bolaget
- Adress
- BJÖRNEBORGSVÄGEN 14, 837 97 ÅRE
- Registrerat
- 2012-07-05
- Bransch
- Konsultverksamhet avseende företags organisation
Verksamhet enligt registret
Aktiebolaget ska bedriva förvaltning av aktier.
Bankgironummer
- 625-0922
- Castle Bear Holding AB
kontrollerat 2026-10-10
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-06-11
- Programvara
- Årsredovisning Online
Allmänt om verksamheten
Bolaget bedriver konsultverksamhet inom IT och förvaltning av värdepapper samt därmed förenlig verksamhet. Företaget har sitt säte i Åre kommun, Jämtlands län.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.