Högbackaholding i Orsa AB
556896-87201 (7)
Årsredovisning
Högbackaholding i Orsa AB
Organisationsnummer:
556896-8720
Räkenskapsår:
2024-09-01 -
2025-08-31
Styrelsen avger följande årsredovisning.
| Innehåll |
Sida |
|
Förvaltningsberättelse |
2
|
|
Resultaträkning |
4
|
|
Balansräkning |
5
|
|
Noter |
7
|
Om inte annat särskilt anges, redovisas alla belopp i hela svenska kronor. Uppgifter inom parentes avser föregående år.
Företagets säte: Leksand
Fastställelseintyg
Jag intygar att resultaträkningen och balansräkningen har fastställts på årsstämma 2026-02-05.
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Jag intygar att innehållet i dessa elektroniska handlingar överensstämmer med originalen och att originalen undertecknats av samtliga personer som enligt lag ska underteckna dessa.
Högbackaholding i Orsa AB
556896-87202 (7)
| Allmänt om verksamheten |
Bolagets verksamhet är att bedriva byggnadssnickeriarbeten, fastighetsskötsel, bussförare och heminredning och därmed förenlig verksamhet. |
| Väsentliga händelser under räkenskapsåret |
| Inga väsentliga händelser har inträffat under räkenskapsåret. |
| Flerårsöversikt | | | | | |
| | 2024-09-01 -2025-08-31 | 2023-09-01 -2024-08-31 | 2022-09-01 -2023-08-31 | 2021-09-01 -2022-08-31 |
| Nettoomsättning (kr) | | 551 212 | 635 577 | 634 696 | 375 502 |
| Resultat efter finansiella poster (kr) | | 18 843 | 65 503 | 35 987 | 3 087 |
| Soliditet (%) | | 69,8 | 70,6 | 56,3 | 43,5 |
| Nyckeltalsdefinitioner |
Nettoomsättning Rörelsens huvudintäkter, fakturerade kostnader, sidointäkter samt intäktskorrigeringar.
Resultat efter finansiella poster Resultat efter finansiella intäkter och kostnader men före bokslutsdispositioner och skatter.
Balansomslutning Företagets samlade tillgångar.
Soliditet (%) Justerat eget kapital (eget kapital och obeskattade reserver med avdrag för uppskjuten skatt) i procent av balansomslutning. |
| Förändringar i eget kapital | | | | |
| Aktie- kapital | Balanserat resultat | Årets resultat | Summa |
| Belopp vid årets ingång | 50 000 | 123 653 | 51 348 | 225 001 |
| Balanseras i ny räkning | | 51 348 | -51 348 | 0 |
| Årets resultat | | | 13 776 | 13 776 |
| Belopp vid årets utgång | 50 000 | 175 001 | 13 776 | 238 777 |
Högbackaholding i Orsa AB
556896-87203 (7)
| Resultatdisposition | | | | | |
| Till årsstämmans förfogande står följande medel (kr): | | | | | |
| | | | | |
| Balanserat resultat | | 175 001 | | | |
| Årets resultat | | 13 776 | | | |
| Medel att disponera | | 188 777 | | | |
| | | | | |
| Styrelsen föreslår att medlen disponeras enligt följande (kr): | | | | | |
| Balanseras i ny räkning | | 188 777 | | | |
| Summa | | 188 777 | | | |
| | | | | |
Högbackaholding i Orsa AB
556896-87204 (7)
Resultaträkning | | | | | |
| | | Not | 2024-09-01 | 2023-09-01 |
| | | 1 | 2025-08-31 | 2024-08-31 |
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | | |
| Nettoomsättning | | | | 551 212 | 635 577 |
| Summa rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | 551 212 | 635 577 |
| | | | | |
| Rörelsekostnader | | | | | |
| Råvaror och förnödenheter | | | | -144 235 | -123 600 |
| Övriga externa kostnader | | | | -330 619 | -357 898 |
| Personalkostnader | | | 2 | -37 746 | -68 106 |
| Av- och nedskrivningar av materiella och immateriella anläggningstillgångar | | | | -20 221 | -20 218 |
| Summa rörelsekostnader | | | | -532 821 | -569 822 |
| | | | | |
| Rörelseresultat | | | | 18 391 | 65 755 |
| | | | | |
| Finansiella poster | | | | | |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | | | | 1 938 | 1 897 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | | | | -1 486 | -2 149 |
| Summa finansiella poster | | | | 452 | -252 |
| | | | | |
| Resultat efter finansiella poster | | | | 18 843 | 65 503 |
| | | | | |
| Resultat före skatt | | | | 18 843 | 65 503 |
| | | | | |
| Skatt på årets resultat | | | | -5 067 | -14 155 |
| | | | | |
| Årets resultat | | | | 13 776 | 51 348 |
Högbackaholding i Orsa AB
556896-87205 (7)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2025-08-31 | 2024-08-31 |
| TILLGÅNGAR | | | 1 | | |
| | | | | |
| Materiella anläggningstillgångar | | | | | |
| Inventarier, verktyg och installationer | | | 3 | 78 318 | 98 539 |
| Summa materiella anläggningstillgångar | | | | 78 318 | 98 539 |
| | | | | |
| Summa anläggningstillgångar | | | | 78 318 | 98 539 |
| | | | | |
| Kortfristiga fordringar | | | | | |
| Kundfordringar | | | | 127 750 | 0 |
| Övriga fordringar | | | | 14 253 | 6 705 |
| Summa kortfristiga fordringar | | | | 142 003 | 6 705 |
| | | | | |
| Kassa och bank | | | | | |
| Kassa och bank | | | | 121 638 | 213 654 |
| Summa kassa och bank | | | | 121 638 | 213 654 |
| | | | | |
| Summa omsättningstillgångar | | | | 263 641 | 220 359 |
| | | | | |
| SUMMA TILLGÅNGAR | | | | 341 959 | 318 898 |
Högbackaholding i Orsa AB
556896-87206 (7)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2025-08-31 | 2024-08-31 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | 1 | | |
| | | | | |
| Eget kapital | | | | | |
| Bundet eget kapital | | | | | |
| Aktiekapital | | | | 50 000 | 50 000 |
| Summa bundet eget kapital | | | | 50 000 | 50 000 |
| | | | | |
| Fritt eget kapital | | | | | |
| Balanserat resultat | | | | 175 001 | 123 653 |
| Årets resultat | | | | 13 776 | 51 348 |
| Summa fritt eget kapital | | | | 188 777 | 175 001 |
| Summa eget kapital | | | | 238 777 | 225 001 |
| | | | | |
| Långfristiga skulder | | | | | |
| Checkräkningskredit | | | | 0 | 9 687 |
| Övriga skulder | | | | 41 745 | 68 249 |
| Summa långfristiga skulder | | | | 41 745 | 77 936 |
| | | | | |
| Kortfristiga skulder | | | | | |
| Leverantörsskulder | | | | 33 484 | 5 961 |
| Övriga skulder | | | | 17 953 | 0 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | | | | 10 000 | 10 000 |
| Summa kortfristiga skulder | | | | 61 437 | 15 961 |
| | | | | |
| SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | | 341 959 | 318 898 |
| | | | | |
Högbackaholding i Orsa AB
556896-87207 (7)
Noter | | | | | |
| | | | | |
| Not 1. Redovisnings- och värderingsprinciper | | | | | |
| Allmänna upplysningar |
| Årsredovisningen är upprättad i enlighet med årsredovisningslagen och BFNAR 2016:10 Årsredovisning i mindre företag. |
| Avskrivning | | | | | |
| Tillämpade avskrivningstider: | | | | | |
| Maskiner och andra tekniska anläggningar | | | | 3-5 | år |
| | | | | |
| Tjänste- och entreprenaduppdrag |
Företaget intäktsredovisar tjänsteuppdrag/entreprenaduppdrag på löpande räkning genom att inkomsten redovisas som intäkt i takt med att arbetet utförs och material levereras eller förbrukas.
|
| Not 2. Medelantal anställda | | | | | |
| | | | 2024-09-01 2025-08-31 | 2023-09-01 2024-08-31 |
| Medelantal anställda | | | | 0 | 0 |
| | | | | |
| Not 3. Inventarier, verktyg och installationer | | | | | |
| | | | 2025-08-31 | 2024-08-31 |
| Ingående anskaffningsvärden | | | | 328 515 | 328 515 |
| Utgående anskaffningsvärden | | | | 328 515 | 328 515 |
| | | | | |
| Ingående avskrivningar | | | | -229 976 | -209 758 |
| Årets avskrivningar | | | | -20 221 | -20 218 |
| Utgående avskrivningar | | | | -250 197 | -229 976 |
| | | | | |
| Redovisat värde | | | | 78 318 | 98 539 |