Högbackaholding i Orsa AB
556896-87201 (6)
Årsredovisning
Högbackaholding i Orsa AB
Organisationsnummer:
556896-8720
Räkenskapsår:
2022-09-01 -
2023-08-31
Styrelsen avger följande årsredovisning.
| Innehåll |
Sida |
|
Förvaltningsberättelse |
2
|
|
Resultaträkning |
3
|
|
Balansräkning |
4
|
|
Noter |
6
|
Om inte annat särskilt anges, redovisas alla belopp i hela svenska kronor. Uppgifter inom parentes avser föregående år.
Företagets säte: Leksand
Fastställelseintyg
Jag intygar att resultaträkningen och balansräkningen har fastställts på årsstämma 2024-02-23.
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Jag intygar att innehållet i dessa elektroniska handlingar överensstämmer med originalen och att originalen undertecknats av samtliga personer som enligt lag ska underteckna dessa.
Högbackaholding i Orsa AB
556896-87202 (6)
| Allmänt om verksamheten |
Bolagets verksamhet är att bedriva byggnadssnickeriarbeten, fastighetsskötsel, bussförare och heminredning och därmed förenlig verksamhet. |
| Väsentliga händelser under räkenskapsåret |
| Inga väsentliga händelser har inträffat under räkenskapsåret. |
| Flerårsöversikt | | | | | |
| | 2022-09-01 -2023-08-31 | 2021-09-01 -2022-08-31 | 2020-09-01 -2021-08-31 | 2019-09-01 -2020-08-31 |
| Nettoomsättning (kr) | | 634 696 | 375 502 | 444 819 | 399 496 |
| Resultat efter finansiella poster (kr) | | 35 987 | 3 087 | 10 289 | 24 789 |
| Soliditet (%) | | 56,3 | 43,5 | 41,1 | 51,2 |
| Förändringar i eget kapital | | | | |
| Aktie- kapital | Balanserat resultat | Årets resultat | Summa |
| Belopp vid årets ingång | 50 000 | 95 650 | 643 | 146 293 |
| Balanseras i ny räkning | | 643 | -643 | 0 |
| Årets resultat | | | 27 360 | 27 360 |
| Belopp vid årets utgång | 50 000 | 96 293 | 27 360 | 173 653 |
| Resultatdisposition | | | | | |
| Till årsstämmans förfogande står följande medel (kr): | | | | | |
| | | | | |
| Balanserat resultat | | 96 293 | | | |
| Årets resultat | | 27 360 | | | |
| Medel att disponera | | 123 653 | | | |
| | | | | |
| Styrelsen föreslår att medlen disponeras enligt följande (kr): | | | | | |
| Balanseras i ny räkning | | 123 653 | | | |
| Summa | | 123 653 | | | |
| | | | | |
Högbackaholding i Orsa AB
556896-87203 (6)
Resultaträkning | | | | | |
| | | Not | 2022-09-01 | 2021-09-01 |
| | | 1 | 2023-08-31 | 2022-08-31 |
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | | |
| Nettoomsättning | | | | 634 696 | 375 502 |
| Summa rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | 634 696 | 375 502 |
| | | | | |
| Rörelsekostnader | | | | | |
| Råvaror och förnödenheter | | | | -175 582 | -95 088 |
| Övriga externa kostnader | | | | -329 113 | -206 239 |
| Personalkostnader | | | 2 | -62 633 | -40 986 |
| Av- och nedskrivningar av materiella och immateriella anläggningstillgångar | | | | -28 079 | -27 026 |
| Summa rörelsekostnader | | | | -595 407 | -369 339 |
| | | | | |
| Rörelseresultat | | | | 39 289 | 6 163 |
| | | | | |
| Finansiella poster | | | | | |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | | | | 549 | 129 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | | | | -3 851 | -3 205 |
| Summa finansiella poster | | | | -3 302 | -3 076 |
| | | | | |
| Resultat efter finansiella poster | | | | 35 987 | 3 087 |
| | | | | |
| Resultat före skatt | | | | 35 987 | 3 087 |
| | | | | |
| Skatt på årets resultat | | | | -8 627 | -2 444 |
| | | | | |
| Årets resultat | | | | 27 360 | 643 |
Högbackaholding i Orsa AB
556896-87204 (6)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2023-08-31 | 2022-08-31 |
| TILLGÅNGAR | | | 1 | | |
| | | | | |
| Materiella anläggningstillgångar | | | | | |
| Inventarier, verktyg och installationer | | | 3 | 118 757 | 146 836 |
| Summa materiella anläggningstillgångar | | | | 118 757 | 146 836 |
| | | | | |
| Finansiella anläggningstillgångar | | | | | |
| Andra långfristiga fordringar | | | | 6 946 | 17 362 |
| Summa finansiella anläggningstillgångar | | | | 6 946 | 17 362 |
| Summa anläggningstillgångar | | | | 125 703 | 164 198 |
| | | | | |
| Kortfristiga fordringar | | | | | |
| Övriga fordringar | | | | 17 784 | 38 953 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | | | | 43 556 | 6 443 |
| Summa kortfristiga fordringar | | | | 61 340 | 45 396 |
| | | | | |
| Kassa och bank | | | | | |
| Kassa och bank | | | | 121 562 | 126 572 |
| Summa kassa och bank | | | | 121 562 | 126 572 |
| | | | | |
| Summa omsättningstillgångar | | | | 182 902 | 171 968 |
| | | | | |
| SUMMA TILLGÅNGAR | | | | 308 605 | 336 166 |
Högbackaholding i Orsa AB
556896-87205 (6)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2023-08-31 | 2022-08-31 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | 1 | | |
| | | | | |
| Eget kapital | | | | | |
| Bundet eget kapital | | | | | |
| Aktiekapital | | | | 50 000 | 50 000 |
| Summa bundet eget kapital | | | | 50 000 | 50 000 |
| | | | | |
| Fritt eget kapital | | | | | |
| Balanserat resultat | | | | 96 293 | 95 650 |
| Årets resultat | | | | 27 360 | 643 |
| Summa fritt eget kapital | | | | 123 653 | 96 293 |
| Summa eget kapital | | | | 173 653 | 146 293 |
| | | | | |
| Långfristiga skulder | | | | | |
| Checkräkningskredit | | | | 21 051 | 55 424 |
| Övriga skulder | | | | 78 118 | 108 563 |
| Summa långfristiga skulder | | | | 99 169 | 163 987 |
| | | | | |
| Kortfristiga skulder | | | | | |
| Leverantörsskulder | | | | 25 783 | 15 885 |
| Övriga skulder | | | | 0 | 1 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | | | | 10 000 | 10 000 |
| Summa kortfristiga skulder | | | | 35 783 | 25 886 |
| | | | | |
| SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | | 308 605 | 336 166 |
| | | | | |
Högbackaholding i Orsa AB
556896-87206 (6)
Noter | | | | | |
| | | | | |
| Not 1. Redovisnings- och värderingsprinciper | | | | | |
| Allmänna upplysningar |
| Årsredovisningen är upprättad i enlighet med årsredovisningslagen och BFNAR 2016:10 Årsredovisning i mindre företag. |
| Avskrivning | | | | | |
| Tillämpade avskrivningstider: | | | | | |
| Maskiner och andra tekniska anläggningar | | | | 3-5 | år |
| | | | | |
| Tjänste- och entreprenaduppdrag |
Företaget intäktsredovisar tjänsteuppdrag/entreprenaduppdrag på löpande räkning genom att inkomsten redovisas som intäkt i takt med att arbetet utförs och material levereras eller förbrukas.
|
| Not 2. Medelantal anställda | | | | | |
| | | | 2022-09-01 - 2023-08-31 | 2021-09-01 - 2022-08-31 |
| Medelantal anställda | | | | 0 | 0 |
| | | | | |
| Not 3. Inventarier, verktyg och installationer | | | | | |
| | | | 2023-08-31 | 2022-08-31 |
| Ingående anskaffningsvärden | | | | 328 515 | 328 515 |
| Utgående anskaffningsvärden | | | | 328 515 | 328 515 |
| | | | | |
| Ingående avskrivningar | | | | -181 679 | -154 653 |
| Årets avskrivningar | | | | -28 079 | -27 026 |
| Utgående avskrivningar | | | | -209 758 | -181 679 |
| | | | | |
| Redovisat värde | | | | 118 757 | 146 836 |