Högbackaholding i Orsa AB
556896-87201 (6)
Årsredovisning
Högbackaholding i Orsa AB
Organisationsnummer:
556896-8720
Räkenskapsår:
2021-09-01 -
2022-08-31
Styrelsen avger följande årsredovisning.
| Innehåll |
Sida |
|
Förvaltningsberättelse |
2
|
|
Resultaträkning |
3
|
|
Balansräkning |
4
|
|
Noter |
6
|
Om inte annat särskilt anges, redovisas alla belopp i hela kronor. Uppgifter inom parentes avser föregående år.
Företagets säte: Leksand
Fastställelseintyg
Jag intygar att resultaträkningen och balansräkningen har fastställts på årsstämma 2023-02-28.
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Jag intygar att innehållet i dessa elektroniska handlingar överensstämmer med originalen och att originalen undertecknats av samtliga personer som enligt lag ska underteckna dessa.
Högbackaholding i Orsa AB
556896-87202 (6)
| Allmänt om verksamheten |
Bolagets verksamhet är att bedriva byggnadssnickeriarbeten, fastighetsskötsel, bussförare och heminredning och därmed förenlig verksamhet. |
| Väsentliga händelser under räkenskapsåret |
| Inga väsentliga händelser har inträffat under räkenskapsåret. |
| Flerårsöversikt | | | | | |
| | 2021-09-01 -2022-08-31 | 2020-09-01 -2021-08-31 | 2019-09-01 -2020-08-31 | 2018-09-01 -2019-08-31 |
| Nettoomsättning (kr) | | 375 502 | 444 819 | 399 496 | 453 697 |
| Resultat efter finansiella poster (kr) | | 3 087 | 10 289 | 24 789 | -20 756 |
| Soliditet (%) | | 43,5 | 41,1 | 51,2 | 43,5 |
| Förändringar i eget kapital | | | | |
| Aktie- kapital | Balanserat resultat | Årets resultat | Summa |
| Belopp vid årets ingång | 50 000 | 90 253 | 5 397 | 145 650 |
| Balanseras i ny räkning | | 5 397 | -5 397 | 0 |
| Årets resultat | | | 643 | 643 |
| Belopp vid årets utgång | 50 000 | 95 650 | 643 | 146 293 |
| Resultatdisposition | | | | | |
| Till årsstämmans förfogande står följande medel: | | | | | |
| | | | | |
| Balanserat resultat | | 95 650 | | | |
| Årets resultat | | 643 | | | |
| Summa | | 96 293 | | | |
| | | | | |
| Styrelsen föreslår att medlen disponeras enligt följande: | | | | | |
| Balanseras i ny räkning | | 96 293 | | | |
| Summa | | 96 293 | | | |
| | | | | |
Högbackaholding i Orsa AB
556896-87203 (6)
Resultaträkning | | | | | |
| | | Not | 2021-09-01 | 2020-09-01 |
| | | 1 | 2022-08-31 | 2021-08-31 |
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | | |
| Nettoomsättning | | | | 375 502 | 444 819 |
| Summa rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | 375 502 | 444 819 |
| | | | | |
| Rörelsekostnader | | | | | |
| Råvaror och förnödenheter | | | | -95 088 | -105 094 |
| Övriga externa kostnader | | | | -206 239 | -235 412 |
| Personalkostnader | | | 2 | -40 986 | -46 112 |
| Av- och nedskrivningar av materiella och immateriella anläggningstillgångar | | | | -27 026 | -39 237 |
| Summa rörelsekostnader | | | | -369 339 | -425 855 |
| | | | | |
| Rörelseresultat | | | | 6 163 | 18 964 |
| | | | | |
| Finansiella poster | | | | | |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | | | | 129 | 104 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | | | | -3 205 | -8 779 |
| Summa finansiella poster | | | | -3 076 | -8 675 |
| | | | | |
| Resultat efter finansiella poster | | | | 3 087 | 10 289 |
| | | | | |
| Resultat före skatt | | | | 3 087 | 10 289 |
| | | | | |
| Skatt på årets resultat | | | | -2 444 | -4 892 |
| | | | | |
| Årets resultat | | | | 643 | 5 397 |
Högbackaholding i Orsa AB
556896-87204 (6)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2022-08-31 | 2021-08-31 |
| TILLGÅNGAR | | | 1 | | |
| | | | | |
| Materiella anläggningstillgångar | | | | | |
| Inventarier, verktyg och installationer | | | 3 | 146 836 | 173 862 |
| Summa materiella anläggningstillgångar | | | | 146 836 | 173 862 |
| | | | | |
| Finansiella anläggningstillgångar | | | | | |
| Andra långfristiga fordringar | | | | 17 362 | 27 778 |
| Summa finansiella anläggningstillgångar | | | | 17 362 | 27 778 |
| Summa anläggningstillgångar | | | | 164 198 | 201 640 |
| | | | | |
| Kortfristiga fordringar | | | | | |
| Övriga fordringar | | | | 38 953 | 25 686 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | | | | 6 443 | 34 000 |
| Summa kortfristiga fordringar | | | | 45 396 | 59 686 |
| | | | | |
| Kassa och bank | | | | | |
| Kassa och bank | | | | 126 572 | 92 972 |
| Summa kassa och bank | | | | 126 572 | 92 972 |
| | | | | |
| Summa omsättningstillgångar | | | | 171 968 | 152 658 |
| | | | | |
| SUMMA TILLGÅNGAR | | | | 336 166 | 354 298 |
Högbackaholding i Orsa AB
556896-87205 (6)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2022-08-31 | 2021-08-31 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | 1 | | |
| | | | | |
| Eget kapital | | | | | |
| Bundet eget kapital | | | | | |
| Aktiekapital | | | | 50 000 | 50 000 |
| Summa bundet eget kapital | | | | 50 000 | 50 000 |
| | | | | |
| Fritt eget kapital | | | | | |
| Balanserat resultat | | | | 95 650 | 90 253 |
| Årets resultat | | | | 643 | 5 397 |
| Summa fritt eget kapital | | | | 96 293 | 95 650 |
| Summa eget kapital | | | | 146 293 | 145 650 |
| | | | | |
| Långfristiga skulder | | | | | |
| Checkräkningskredit | | | | 55 424 | 46 281 |
| Övriga skulder | | | | 108 563 | 146 106 |
| Summa långfristiga skulder | | | | 163 987 | 192 387 |
| | | | | |
| Kortfristiga skulder | | | | | |
| Leverantörsskulder | | | | 15 885 | 6 261 |
| Övriga skulder | | | | 1 | 0 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | | | | 10 000 | 10 000 |
| Summa kortfristiga skulder | | | | 25 886 | 16 261 |
| | | | | |
| SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | | 336 166 | 354 298 |
| | | | | |
Högbackaholding i Orsa AB
556896-87206 (6)
Noter | | | | | |
| | | | | |
| Not 1. Redovisnings- och värderingsprinciper | | | | | |
| Allmänna upplysningar |
| Årsredovisningen är upprättad i enlighet med årsredovisningslagen och BFNAR 2016:10 Årsredovisning i mindre företag. |
| Avskrivning | | | | | |
| Tillämpade avskrivningstider: | | | | | |
| Maskiner och andra tekniska anläggningar | | | | 3-5 | år |
| | | | | |
| Tjänste- och entreprenaduppdrag |
Företaget intäktsredovisar tjänsteuppdrag/entreprenaduppdrag på löpande räkning genom att inkomsten redovisas som intäkt i takt med att arbetet utförs och material levereras eller förbrukas.
|
| Not 2. Medelantal anställda | | | | | |
| | | | 2021-09-01 -2022-08-31 | 2020-09-01 -2021-08-31 |
| Medelantal anställda | | | | 0 | 0 |
| | | | | |
| Not 3. Inventarier, verktyg och installationer | | | | | |
| | | | 2022-08-31 | 2021-08-31 |
| Ingående anskaffningsvärden | | | | 328 515 | 278 515 |
| Inköp | | | | 0 | 50 000 |
| Utgående anskaffningsvärden | | | | 328 515 | 328 515 |
| | | | | |
| Ingående avskrivningar | | | | -154 653 | -115 416 |
| Årets avskrivningar | | | | -27 026 | -39 237 |
| Utgående avskrivningar | | | | -181 679 | -154 653 |
| | | | | |
| Redovisat värde | | | | 146 836 | 173 862 |