Wallenstam Rosendal 1 AB
556894-82191 (8)
Årsredovisning
Wallenstam Rosendal 1 AB
Organisationsnummer:
556894-8219
Räkenskapsår:
2023-01-01 -
2023-12-31
Styrelsen avger följande årsredovisning.
| Innehåll |
Sida |
|
Förvaltningsberättelse |
2
|
|
Resultaträkning |
4
|
|
Balansräkning |
5
|
|
Noter |
7
|
Om inte annat särskilt anges, redovisas alla belopp i hela svenska kronor. Uppgifter inom parentes avser föregående år.
Företagets säte: Göteborg
Fastställelseintyg
Jag intygar att resultaträkningen och balansräkningen har fastställts på årsstämma 2024-05-02.
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Jag intygar att innehållet i dessa elektroniska handlingar överensstämmer med originalen och att originalen undertecknats av samtliga personer som enligt lag ska underteckna dessa.
Wallenstam Rosendal 1 AB
556894-82192 (8)
| Allmänt om verksamheten |
Företaget har sitt säte i Göteborg, Västra Götalands län.
Företaget äger andelar i dotterföretag.
Inga anställda har funnits och några löner eller andra ersättningar har inte utbetalats.
Företaget är ett helägt dotterföretag till Wallenstam Stacken AB, org.nr 556720-9910.
|
| Väsentliga händelser under räkenskapsåret |
| Inga väsentliga händelser har inträffat under räkenskapsåret. |
| Flerårsöversikt | | | | | |
| | 2023-01-01 -2023-12-31 | 2022-01-01 -2022-12-31 | 2021-01-01 -2021-12-31 | 2020-01-01 -2020-12-31 |
| Resultat efter finansiella poster (tkr) | | 2 | 4 511 | 6 084 | 3 007 |
| Soliditet (%) | | 100,0 | 100,0 | 100,0 | 100,0 |
| Förändringar i eget kapital | | | | |
| Aktie- kapital | Balanserat resultat | Årets resultat | Summa |
| Belopp vid årets ingång | 50 000 | 3 756 099 | 4 512 901 | 8 319 000 |
| Utdelning | | -4 513 500 | | -4 513 500 |
| Erhållna aktieägartillskott | | 1 200 | | 1 200 |
| Balanseras i ny räkning | | 4 512 901 | -4 512 901 | 0 |
| Årets resultat | | | 3 004 | 3 004 |
| Belopp vid årets utgång | 50 000 | 3 756 700 | 3 004 | 3 809 704 |
Wallenstam Rosendal 1 AB
556894-82193 (8)
| Resultatdisposition | | | | | |
| Till årsstämmans förfogande står följande medel (kr): | | | | | |
| | | | | |
| Balanserat resultat | | 3 756 700 | | | |
| Årets resultat | | 3 004 | | | |
| Medel att disponera | | 3 759 704 | | | |
| | | | | |
| Styrelsen föreslår att medlen disponeras enligt följande (kr): | | | | | |
| Förslag till utdelning | | | | | |
| Utdelning | | 3 000 | | | |
| Summa utdelning | | 3 000 | | | |
| Balanseras i ny räkning | | 3 756 704 | | | |
| Summa | | 3 759 704 | | | |
| | | | | |
| Styrelsens yttrande om vinstutdelning |
Styrelsen anser att vinstutdelningen är försvarlig med hänsyn till resultatutvecklingen under perioden för denna årsredovisning och perioden fram till påskrift av densamma. Mot bakgrund av ovanstående anser styrelsen att ovan föreslagna vinstutdelning är försvarlig med hänsyn till: - de krav som bolagets verksamhets art, omfattning och risker ställer på storleken av det egna kapitalet och - bolagets konsolideringsbehov, likviditet och ställning i övrigt. |
Wallenstam Rosendal 1 AB
556894-82194 (8)
Resultaträkning | | | | | |
| | | Not | 2023-01-01 | 2022-01-01 |
| | | 1 2 | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | | |
| Summa rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | 0 | 0 |
| | | | | |
| Rörelsekostnader | | | | | |
| Övriga externa kostnader | | | | -1 500 | -1 500 |
| Summa rörelsekostnader | | | | -1 500 | -1 500 |
| | | | | |
| Rörelseresultat | | | | -1 500 | -1 500 |
| | | | | |
| Finansiella poster | | | | | |
| Resultat från andelar i koncernföretag | | | | 3 000 | 4 513 500 |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | | | 3 | 4 | 0 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | | | 4 | 0 | -599 |
| Summa finansiella poster | | | | 3 004 | 4 512 901 |
| | | | | |
| Resultat efter finansiella poster | | | | 1 504 | 4 511 401 |
| | | | | |
| Bokslutsdispositioner | | | | | |
| Erhållna koncernbidrag | | | | 1 500 | 1 500 |
| Summa bokslutsdispositioner | | | | 1 500 | 1 500 |
| | | | | |
| Resultat före skatt | | | | 3 004 | 4 512 901 |
| | | | | |
| | | | | |
| Årets resultat | | | | 3 004 | 4 512 901 |
Wallenstam Rosendal 1 AB
556894-82195 (8)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
| TILLGÅNGAR | | | 1 | | |
| | | | | |
| Finansiella anläggningstillgångar | | | | | |
| Andelar i koncernföretag | | | 5 | 3 805 500 | 3 805 500 |
| Fordringar hos koncernföretag | | | 6 | 4 204 | 4 513 500 |
| Summa finansiella anläggningstillgångar | | | | 3 809 704 | 8 319 000 |
| Summa anläggningstillgångar | | | | 3 809 704 | 8 319 000 |
| | | | | |
| Summa omsättningstillgångar | | | | 0 | 0 |
| | | | | |
| SUMMA TILLGÅNGAR | | | | 3 809 704 | 8 319 000 |
Wallenstam Rosendal 1 AB
556894-82196 (8)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | 1 | | |
| | | | | |
| Eget kapital | | | | | |
| Bundet eget kapital | | | | | |
| Aktiekapital | | | | 50 000 | 50 000 |
| Summa bundet eget kapital | | | | 50 000 | 50 000 |
| | | | | |
| Fritt eget kapital | | | | | |
| Balanserat resultat | | | | 3 756 700 | 3 756 099 |
| Årets resultat | | | | 3 004 | 4 512 901 |
| Summa fritt eget kapital | | | | 3 759 704 | 8 269 000 |
| Summa eget kapital | | | | 3 809 704 | 8 319 000 |
| | | | | |
| SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | | 3 809 704 | 8 319 000 |
| | | | | |
Wallenstam Rosendal 1 AB
556894-82197 (8)
Noter | | | | | |
| | | | | |
| Not 1. Redovisnings- och värderingsprinciper | | | | | |
| Allmänna upplysningar |
| Årsredovisningen är upprättad i enlighet med årsredovisningslagen och BFNAR 2016:10 Årsredovisning i mindre företag. |
| Not 2. Upplysning om moderföretag |
| Överordnat moderföretag i den koncern där företaget ingår och koncernredovisning upprättas är Wallenstam AB (publ), org.nr 556072-1523, vilket är ett svenskt publikt aktiebolag, med säte i Göteborg, Västra Götalands län. |
| Not 3. Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | | | | | |
| | | | 2023-01-01 -2023-12-31 | 2022-01-01 -2022-12-31 |
Ränteintäkter och liknande resultatposter som avser långfristiga fordringar på koncernföretag | | | | 4 | 0 |
| Not 4. Räntekostnader och liknande resultatposter | | | | | |
| | | | 2023-01-01 -2023-12-31 | 2022-01-01 -2022-12-31 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter som avser skulder till koncernföretag | | | | 0 | -599 |
| Not 5. Andelar i koncernföretag | | | | | |
| | | | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
| Ingående anskaffningsvärden | | | | 8 755 500 | 5 000 000 |
| Inköp | | | | 0 | 3 214 500 |
| Lämnade aktieägartillskott | | | | 0 | 541 000 |
| Utgående anskaffningsvärden | | | | 8 755 500 | 8 755 500 |
| | | | | |
| Ingående nedskrivningar | | | | -4 950 000 | -4 950 000 |
| Utgående nedskrivningar | | | | -4 950 000 | -4 950 000 |
| | | | | |
| Redovisat värde | | | | 3 805 500 | 3 805 500 |
Wallenstam Rosendal 1 AB
556894-82198 (8)
| Not 6. Fordringar hos koncernföretag | | | | | |
| | | | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
| Ingående anskaffningsvärden | | | | 4 513 500 | 6 085 663 |
| Tillkommande fordringar | | | | 5 576 | 4 514 189 |
| Reglerade fordringar | | | | -4 514 872 | -6 086 352 |
| Utgående anskaffningsvärden | | | | 4 204 | 4 513 500 |
| | | | | |
| Redovisat värde | | | | 4 204 | 4 513 500 |