Wallenstam Rosendal 1 AB
556894-82191 (8)
Årsredovisning
Wallenstam Rosendal 1 AB
Organisationsnummer:
556894-8219
Räkenskapsår:
2020-01-01 -
2020-12-31
Styrelsen avger följande årsredovisning.
| Innehåll |
Sida |
|
Förvaltningsberättelse |
2
|
|
Resultaträkning |
4
|
|
Balansräkning |
5
|
|
Noter |
7
|
Om inte annat särskilt anges, redovisas alla belopp i hela svenska kronor. Uppgifter inom parentes avser föregående år.
Fastställelseintyg
Jag intygar att resultaträkningen och balansräkningen har fastställts på årsstämma 2021-04-30.
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Jag intygar att innehållet i dessa elektroniska handlingar överensstämmer med originalen och att originalen undertecknats av samtliga personer som enligt lag ska underteckna dessa.
Wallenstam Rosendal 1 AB
556894-82192 (8)
| Allmänt om verksamheten |
Företaget har sitt säte i Göteborg, Västra Götalands län.
Företaget äger andelar i Wallenstam Fastighets AB 85, org.nr 556901-6974.
Inga anställda har funnits och några löner eller andra ersättningar har inte utbetalats.
Företaget är ett helägt dotterföretag till Wallenstam Stacken AB, org.nr 556720-9910. Moderföretag i koncernen är Wallenstam AB (publ), org.nr 556072-1523, som är noterat på Nasdaq Stockholm. |
|
| Väsentliga händelser under räkenskapsåret |
| Inga väsentliga händelser har inträffat under räkenskapsåret. |
|
| Flerårsöversikt | | | | | |
| | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 | 2017-12-31 |
| Resultat efter finansiella poster (tkr) | | 3 007 | 1 738 | 5 092 | -7 |
| Soliditet (%) | | 100,0 | 100,0 | 100,0 | 100,0 |
| Förändringar i eget kapital | | | | |
| Aktie- kapital | Balanserat resultat | Årets resultat | Summa |
| Belopp vid årets ingång | 50 000 | 178 | 1 741 708 | 1 791 886 |
| Utdelning | | -1 741 800 | | -1 741 800 |
| Balanseras i ny räkning | | 1 741 708 | -1 741 708 | |
| Årets resultat | | | 3 008 089 | 3 008 089 |
| Belopp vid årets utgång | 50 000 | 86 | 3 008 089 | 3 058 175 |
Wallenstam Rosendal 1 AB
556894-82193 (8)
| Resultatdisposition | | | | | |
| Till årsstämmans förfogande står följande medel: | | | | | |
| | | | | |
| Balanserat resultat | | 86 | | | |
| Årets resultat | | 3 008 089 | | | |
| Summa | | 3 008 175 | | | |
| | | | | |
| Styrelsen föreslår att medlen disponeras enligt följande: | | | | | |
| Utdelning | | 3 008 100 | | | |
| Balanseras i ny räkning | | 75 | | | |
| Summa | | 3 008 175 | | | |
| | | | | |
| Styrelsens yttrande om vinstutdelning |
Styrelsen anser att vinstutdelningen är försvarlig med hänsyn till resultatutvecklingen under perioden för denna årsredovisning och perioden fram till påskrift av densamma. Mot bakgrund av ovanstående anser styrelsen att ovan föreslagna vinstutdelning är försvarlig med hänsyn till: - de krav som bolagets verksamhets art, omfattning och risker ställer på storleken av det egna kapitalet och - bolagets konsolideringsbehov, likviditet och ställning i övrigt. |
Wallenstam Rosendal 1 AB
556894-82194 (8)
Resultaträkning | | | | | |
| | | Not | 2020-01-01 | 2019-01-01 |
| | | 1 2 | 2020-12-31 | 2019-12-31 |
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | | |
| Summa rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | 0 | 0 |
| | | | | |
| Rörelsekostnader | | | | | |
| Övriga externa kostnader | | | | -1 500 | -3 750 |
| Summa rörelsekostnader | | | | -1 500 | -3 750 |
| | | | | |
| Rörelseresultat | | | | -1 500 | -3 750 |
| | | | | |
| Finansiella poster | | | | | |
| Resultat från andelar i koncernföretag | | | | 3 008 100 | 1 741 400 |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | | | 3 | 0 | 309 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | | | 4 | -11 | 0 |
| Summa finansiella poster | | | | 3 008 089 | 1 741 709 |
| | | | | |
| Resultat efter finansiella poster | | | | 3 006 589 | 1 737 959 |
| | | | | |
| Bokslutsdispositioner | | | | | |
| Erhållna koncernbidrag | | | | 1 500 | 3 749 |
| Summa bokslutsdispositioner | | | | 1 500 | 3 749 |
| | | | | |
| Resultat före skatt | | | | 3 008 089 | 1 741 708 |
| | | | | |
| | | | | |
| Årets resultat | | | | 3 008 089 | 1 741 708 |
Wallenstam Rosendal 1 AB
556894-82195 (8)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2020-12-31 | 2019-12-31 |
| TILLGÅNGAR | | | 1 | | |
| | | | | |
| Finansiella anläggningstillgångar | | | | | |
| Andelar i koncernföretag | | | 5 | 50 000 | 50 000 |
| Fordringar hos koncernföretag | | | 6 | 3 008 175 | 1 741 886 |
| Summa finansiella anläggningstillgångar | | | | 3 058 175 | 1 791 886 |
| Summa anläggningstillgångar | | | | 3 058 175 | 1 791 886 |
| | | | | |
| Kassa och bank | | | | | |
| Summa kassa och bank | | | | 0 | 0 |
| | | | | |
| Summa omsättningstillgångar | | | | 0 | 0 |
| | | | | |
| SUMMA TILLGÅNGAR | | | | 3 058 175 | 1 791 886 |
Wallenstam Rosendal 1 AB
556894-82196 (8)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2020-12-31 | 2019-12-31 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | 1 | | |
| | | | | |
| Eget kapital | | | | | |
| Bundet eget kapital | | | | | |
| Aktiekapital | | | | 50 000 | 50 000 |
| Summa bundet eget kapital | | | | 50 000 | 50 000 |
| | | | | |
| Fritt eget kapital | | | | | |
| Balanserat resultat | | | | 86 | 178 |
| Årets resultat | | | | 3 008 089 | 1 741 708 |
| Summa fritt eget kapital | | | | 3 008 175 | 1 741 886 |
| Summa eget kapital | | | | 3 058 175 | 1 791 886 |
| | | | | |
| SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | | 3 058 175 | 1 791 886 |
| | | | | |
Wallenstam Rosendal 1 AB
556894-82197 (8)
Noter | | | | | |
| | | | | |
| Not 1. Redovisnings- och värderingsprinciper | | | | | |
| Allmänna upplysningar |
| Årsredovisningen är upprättad i enlighet med årsredovisningslagen och BFNAR 2016:10 Årsredovisning i mindre företag. |
|
| Not 2. Upplysning om moderföretag |
| Överordnat moderföretag i den koncern där företaget ingår och koncernredovisning upprättas är Wallenstam AB (publ), 556072-1523, vilket är ett svenskt publikt aktiebolag, med säte i Göteborg, Västra Götalands län. |
|
| Not 3. Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | | | | | |
| | | | 2020-01-01 -2020-12-31 | 2019-01-01 -2019-12-31 |
Ränteintäkter och liknande resultatposter som avser långfristiga fordringar på koncernföretag | | | | 0 | 309 |
|
| | | | | |
| Not 4. Räntekostnader och liknande resultatposter | | | | | |
| | | | 2020-01-01 -2020-12-31 | 2019-01-01 -2019-12-31 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter som avser skulder till koncernföretag | | | | -11 | 0 |
|
| | | | | |
| Not 5. Andelar i koncernföretag | | | | | |
| | | | 2020-12-31 | 2019-12-31 |
| Ingående anskaffningsvärden | | | | 5 000 000 | 5 000 000 |
| Utgående anskaffningsvärden | | | | 5 000 000 | 5 000 000 |
| | | | | |
| Ingående nedskrivningar | | | | -4 950 000 | -4 950 000 |
| Utgående nedskrivningar | | | | -4 950 000 | -4 950 000 |
| | | | | |
| Redovisat värde | | | | 50 000 | 50 000 |
|
| | | | | |
Wallenstam Rosendal 1 AB
556894-82198 (8)
| Not 6. Fordringar hos koncernföretag | | | | | |
| | | | 2020-12-31 | 2019-12-31 |
| Ingående anskaffningsvärden | | | | 1 741 886 | 5 150 178 |
| Lämnade lån | | | | 3 009 855 | 3 487 283 |
| Årets amorteringar | | | | -1 743 566 | -6 895 575 |
| Utgående anskaffningsvärden | | | | 3 008 175 | 1 741 886 |
| | | | | |
| Redovisat värde | | | | 3 008 175 | 1 741 886 |
|
| | | | | |