Wallenstam Fastighets AB 64
556894-80781 (7)
Årsredovisning
Wallenstam Fastighets AB 64
Organisationsnummer:
556894-8078
Räkenskapsår:
2019-01-01 -
2019-12-31
Styrelsen avger följande årsredovisning.
| Innehåll |
Sida |
|
Förvaltningsberättelse |
2
|
|
Resultaträkning |
4
|
|
Balansräkning |
5
|
|
Noter |
7
|
Om inte annat särskilt anges, redovisas alla belopp i hela svenska kronor. Uppgifter inom parentes avser föregående år.
Fastställelseintyg
Jag intygar att resultaträkningen och balansräkningen har fastställts på årsstämma 2020-04-30.
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Jag intygar att innehållet i dessa elektroniska handlingar överensstämmer med originalen och att originalen undertecknats av samtliga personer som enligt lag ska underteckna dessa.
Wallenstam Fastighets AB 64
556894-80782 (7)
| Allmänt om verksamheten |
Företaget har sitt säte i Göteborg, Västra Götalands län.
Företaget äger andelar i Orangeriet Solberga 2 ekonomisk förening, org.nr 769625-5293.
Inga anställda har funnits och några löner eller andra ersättningar har inte utbetalats.
Företaget är ett helägt dotterföretag till Wallenstam Stacken AB, org.nr 556720-9910.
Moderföretag i koncernen är Wallenstam AB (publ), org.nr 556072-1523, som är noterat på Nasdaq Stockholm.
|
|
| Väsentliga händelser under räkenskapsåret |
| Inga väsentliga händelser har inträffat under räkenskapsåret. |
|
| Egna aktier |
| Exempel saknas |
|
| Flerårsöversikt | | | | | |
| | 2019-12-31 | 2018-12-31 | 2017-12-31 | 2016-12-31 |
| Nettoomsättning (tkr) | | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster (tkr) | | 2 | 595 | -240 | -1 001 |
| Soliditet (%) | | 36 | 82 | 40 | 6 |
| Förändringar i eget kapital | | | | |
| Aktie- kapital | Balanserat resultat | Årets resultat | Summa |
| Belopp vid årets ingång | 50 000 | 402 441 | 6 898 | 459 339 |
| Utdelning | | -409 000 | | -409 000 |
| Balanseras i ny räkning | | 6 898 | -6 898 | |
| Årets resultat | | | 5 722 | 5 722 |
| Belopp vid årets utgång | 50 000 | 339 | 5 722 | 56 061 |
Wallenstam Fastighets AB 64
556894-80783 (7)
| Resultatdisposition | | | | | |
| Till årsstämmans förfogande står följande medel: | | | | | |
| | | | | |
| Balanserat resultat | | 339 | | | |
| Årets resultat | | 5 722 | | | |
| Summa | | 6 061 | | | |
| | | | | |
| Styrelsen föreslår att medlen disponeras enligt följande: | | | | | |
| Utdelning | | 6 000 | | | |
| Balanseras i ny räkning | | 61 | | | |
| Summa | | 6 061 | | | |
| | | | | |
| Styrelsens yttrande om vinstutdelning |
Styrelsen anser att vinstutdelningen är försvarlig med hänsyn till resultatutvecklingen under perioden för denna årsredovisning och perioden fram till påskrift av densamma. Mot bakgrund av ovanstående anser styrelsen att ovan föreslagna vinstutdelning är försvarlig med hänsyn till: - de krav som bolagets verksamhets art, omfattning och risker ställer på storleken av det egna kapitalet och - bolagets konsolideringsbehov, likviditet och ställning i övrigt. |
Wallenstam Fastighets AB 64
556894-80784 (7)
Resultaträkning | | | | | |
| | | Not | 2019-01-01 | 2018-01-01 |
| | | 1 2 | 2019-12-31 | 2018-12-31 |
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | | |
| Summa rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | 0 | 0 |
| | | | | |
| Rörelsekostnader | | | | | |
| Övriga externa kostnader | | | | -3 750 | -27 500 |
| Summa rörelsekostnader | | | | -3 750 | -27 500 |
| | | | | |
| Rörelseresultat | | | | -3 750 | -27 500 |
| | | | | |
| Finansiella poster | | | | | |
| Resultat från andelar i koncernföretag | | | | 0 | 600 104 |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | | | 3 | 5 722 | 22 584 |
| Summa finansiella poster | | | | 5 722 | 622 688 |
| | | | | |
| Resultat efter finansiella poster | | | | 1 972 | 595 188 |
| | | | | |
| Bokslutsdispositioner | | | | | |
| Erhållna koncernbidrag | | | | 3 750 | 0 |
| Lämnade koncernbidrag | | | | 0 | -588 290 |
| Summa bokslutsdispositioner | | | | 3 750 | -588 290 |
| | | | | |
| Resultat före skatt | | | | 5 722 | 6 898 |
| | | | | |
| | | | | |
| Årets resultat | | | | 5 722 | 6 898 |
Wallenstam Fastighets AB 64
556894-80785 (7)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2019-12-31 | 2018-12-31 |
| TILLGÅNGAR | | | 1 | | |
| | | | | |
| Finansiella anläggningstillgångar | | | | | |
| Andelar i koncernföretag | | | 4 | 1 | 1 |
| Fordringar hos koncernföretag | | | 5 | 156 060 | 559 338 |
| Summa finansiella anläggningstillgångar | | | | 156 061 | 559 339 |
| Summa anläggningstillgångar | | | | 156 061 | 559 339 |
| | | | | |
| Kassa och bank | | | | | |
| Summa kassa och bank | | | | 0 | 0 |
| | | | | |
| Summa omsättningstillgångar | | | | 0 | 0 |
| | | | | |
| SUMMA TILLGÅNGAR | | | | 156 061 | 559 339 |
Wallenstam Fastighets AB 64
556894-80786 (7)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2019-12-31 | 2018-12-31 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | 1 | | |
| | | | | |
| Eget kapital | | | | | |
| Bundet eget kapital | | | | | |
| Aktiekapital | | | | 50 000 | 50 000 |
| Summa bundet eget kapital | | | | 50 000 | 50 000 |
| | | | | |
| Fritt eget kapital | | | | | |
| Balanserat resultat | | | | 339 | 402 441 |
| Årets resultat | | | | 5 722 | 6 898 |
| Summa fritt eget kapital | | | | 6 061 | 409 339 |
| Summa eget kapital | | | | 56 061 | 459 339 |
| | | | | |
| Kortfristiga skulder | | | | | |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | | | | 100 000 | 100 000 |
| Summa kortfristiga skulder | | | | 100 000 | 100 000 |
| | | | | |
| SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | | 156 061 | 559 339 |
| | | | | |
Wallenstam Fastighets AB 64
556894-80787 (7)
Noter | | | | | |
| | | | | |
| Not 1. Redovisnings- och värderingsprinciper | | | | | |
| Allmänna upplysningar |
| Årsredovisningen är upprättad i enlighet med årsredovisningslagen och BFNAR 2016:10 Årsredovisning i mindre företag. |
|
| Not 2. Upplysning om moderföretag |
| Överordnat moderföretag i den koncern där företaget ingår och koncernredovisning upprättas är Wallenstam AB (publ), 556072-1523, vilket är ett svenskt publikt aktiebolag, med säte i Göteborg, Västra Götalands län. |
|
| Not 3. Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | | | | | |
| | | | 2019-01-01 - 2019-12-31 | 2018-01-01 - 2018-12-31 |
Ränteintäkter och liknande resultatposter som avser långfristiga fordringar på koncernföretag | | | | 5 722 | 22 584 |
|
| | | | | |
| Not 4. Andelar i koncernföretag | | | | | |
| | | | 2019-12-31 | 2018-12-31 |
| Ingående anskaffningsvärden | | | | 1 | 1 |
| Utgående anskaffningsvärden | | | | 1 | 1 |
| | | | | |
| Not 5. Fordringar hos koncernföretag | | | | | |
| | | | 2019-12-31 | 2018-12-31 |
| Ingående anskaffningsvärden | | | | 559 338 | 1 132 544 |
| Lämnade lån | | | | 11 213 | 36 524 |
| Årets amorteringar | | | | -414 491 | -609 730 |
| Utgående anskaffningsvärden | | | | 156 060 | 559 338 |
| | | | | |
| Redovisat värde | | | | 156 060 | 559 338 |
|
| | | | | |