EnergiEngagemang Sverige AB

556894-1941

Årsredovisning för räkenskapsåret
2022-01-01 - 2022-12-31

Styrelsen och verkställande direktören avger följande årsredovisning.

Samtliga belopp är angivna i hela kronor.


None

Fastställelseintyg

Jag intygar att resultaträkningen och balansräkningen har fastställts på årsstämma 2023-06-29. Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Jag intygar att innehållet i dessa elektroniska handlingar överensstämmer med originalen och att originalen undertecknats av samtliga personer som enligt lag ska underteckna dessa.

Förvaltningsberättelse

Verksamheten

Allmänt om verksamheten

EnergiEngagemang Sverige AB med säte i Strängnäs, bedriver verksamhet inom energiproduktionslösningar
genom främst inköp, försäljning, montage och installation av kompletta, nyckelfärdiga solenergilösningar för
lantbruk, företag och offentlig sektor. Bolaget har under året fortsatt att positionerat sig väl inom storskaliga
solcellsparker.

Vi på EnergiEngagemang är nöjda med året som har gått, vi har genomfört många fina solcellsinstallationer med gott resultat och nöjda kunder.

Väsentliga händelser under räkenskapsåret

Under året har ett ovillkorat aktieägartillskott tillförts bolaget från dess ägare.

Flerårsöversikt

2022-01-01
- 2022-12-31
2021-01-01
- 2021-12-31
2020-01-01
- 2020-12-31
2019-01-01
- 2019-12-31
Nettoomsättning 208 002 516 105 360 294 81 349 911 82 060 024
Resultat efter finansiella poster -60 373 624 5 323 727 8 566 519 10 147 431
Soliditet (%) 20 41 67 46

Bolaget har under året tagit marknadsandelar på en marknad i stark tillväxt, något som syns i omsättningen.

Förändringar i intäktsredovisningen i kombination med investeringar i organisationen påverkar resultatet för året negativt.

Förändringar i eget kapital

Aktiekapital Fri överkursfond Balanserat resultat Årets resultat Totalt
Vid årets ingång 113 600 106 400 18 469 855 3 365 161 22 055 016
Balanseras i ny räkning 3 365 161 -3 365 161 0
Erhållna aktieägar- tillskott 70 050 001 70 050 001
Årets resultat -57 502 065 -57 502 065
Vid årets utgång 113 600 106 400 91 885 017 -57 502 065 34 602 952

Resultatdisposition

Styrelsen och VD föreslår att till förfogande stående medel

Fri överkursfond 106 400
Balanserat resultat 91 885 017
Årets resultat -57 502 065
Summa 34 489 352

Disponeras enligt följande

Balanseras i ny räkning 34 489 352
Summa 34 489 352

Resultaträkning

Not
1
2022-01-01
- 2022-12-31
2021-01-01
- 2021-12-31
Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m.
Nettoomsättning 208 002 516 105 360 294
Förändring av lager av produkter i arbete, färdiga varor och pågående arbete för annans räkning 1 053 175 983 876
Övriga rörelseintäkter 1 107 216 1 573 181
Summa rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. 210 162 907 107 917 351
Rörelsekostnader
Råvaror och förnödenheter -169 054 936 -57 062 975
Övriga externa kostnader -38 784 933 -11 700 359
Personalkostnader 2 -57 864 668 -32 710 130
Av- och nedskrivningar av materiella och immateriella anläggningstillgångar -706 701 -724 327
Övriga rörelsekostnader -2 547 963 -241 008
Summa rörelsekostnader -268 959 201 -102 438 799
Rörelseresultat -58 796 294 5 478 552
Finansiella poster
Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter 789 3 856
Räntekostnader och liknande resultatposter -1 578 119 -158 681
Summa finansiella poster -1 577 330 -154 825
Resultat efter finansiella poster -60 373 624 5 323 727
Bokslutsdispositioner
Förändring av periodiseringsfonder 2 175 725 -1 000 000
Förändring av överavskrivningar 660 000 0
Summa bokslutsdispositioner 2 835 725 -1 000 000
Resultat före skatt -57 537 899 4 323 727
Skatter
Skatt på årets resultat 0 -958 566
Övriga skatter 35 834 0
Årets resultat -57 502 065 3 365 161

Balansräkning

Not
1
2022-12-31 2021-12-31
Tillgångar
Anläggningstillgångar
Immateriella anläggningstillgångar
Koncessioner, patent, licenser, varumärken samt liknande rättigheter 3 700 035 880 875
Summa immateriella anläggningstillgångar 700 035 880 875
Materiella anläggningstillgångar
Byggnader och mark 4 2 239 121 2 269 897
Inventarier, verktyg och installationer 5 1 623 798 972 501
Förbättringsutgifter på annans fastighet 6 306 818 208 464
Summa materiella anläggningstillgångar 4 169 737 3 450 862
Finansiella anläggningstillgångar
Andelar i koncernföretag 7 2 541 250 50 000
Summa finansiella anläggningstillgångar 2 541 250 50 000
Summa anläggningstillgångar 7 411 022 4 381 737
Omsättningstillgångar
Varulager m.m.
Färdiga varor och handelsvaror 19 555 675 8 509 407
Pågående arbete för annans räkning 8 2 037 051 983 876
Förskott till leverantörer 10 690 196 3 283 826
Summa varulager m.m. 32 282 922 12 777 109
Kortfristiga fordringar
Kundfordringar 18 884 952 16 502 489
Fordringar hos koncernföretag 70 125 001 75 000
Övriga fordringar 460 681 960 639
Upparbetad men ej fakturerad intäkt 40 292 948 23 155 756
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter 1 747 519 1 743 975
Summa kortfristiga fordringar 131 511 101 42 437 859
Kassa och bank
Kassa och bank 153 364 135 897
Summa kassa och bank 153 364 135 897
Summa omsättningstillgångar 163 947 387 55 350 865
Summa tillgångar 171 358 409 59 732 602

Balansräkning

Not
1
2022-12-31 2021-12-31
Eget kapital och skulder
Eget kapital
Bundet eget kapital
Aktiekapital 113 600 113 600
Summa bundet eget kapital 113 600 113 600
Fritt eget kapital
Fri överkursfond 106 400 106 400
Balanserat resultat 91 885 017 18 469 855
Årets resultat -57 502 065 3 365 161
Summa fritt eget kapital 34 489 352 21 941 416
Summa eget kapital 34 602 952 22 055 016
Obeskattade reserver
Periodiseringsfonder 0 2 175 725
Ackumulerade överavskrivningar 330 000 990 000
Summa obeskattade reserver 330 000 3 165 725
Långfristiga skulder 9
Checkräkningskredit 15 738 714 4 437 719
Övriga skulder till kreditinstitut 0 1 636 250
Övriga skulder 254 017 0
Summa långfristiga skulder 15 992 731 6 073 969
Kortfristiga skulder
Övriga skulder till kreditinstitut 31 645 000 4 993 333
Fakturerad men ej upparbetad intäkt 48 683 371 9 604 247
Leverantörsskulder 23 725 218 4 017 247
Skatteskulder 0 322 859
Övriga skulder 8 573 846 4 528 708
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter 7 805 291 4 971 498
Summa kortfristiga skulder 120 432 726 28 437 892
Summa eget kapital och skulder 171 358 409 59 732 602

Noter

Not 1 - Redovisningsprinciper

Årsredovisningen är upprättad i enlighet med årsredovisningslagen och Bokföringsnämndens allmänna råd (BFNAR 2016:10) om årsredovisning i mindre företag.

Avskrivningstider

Typ av anläggningstillgång Antal år
Koncessioner, patent, licenser, varumärken samt liknande rättigheter 5
Byggnader 50
Inventarier, verktyg och installationer 3
Förbättringsutgifter på annans fastighet 20

Inventarier och verktyg 3 till 5 år
Installationer 10 år

Tjänste- och entreprenaduppdrag

Företagets intäkter från uppdrag till fast pris redovisas enligt huvudregeln.

Nyckeltalsdefinitioner

Nettoomsättning

Rörelsens huvudintäkter, fakturerade kostnader, sidointäkter samt intäktskorrigeringar.

Resultat efter finansiella poster

Resultat efter finansiella intäkter och kostnader men före bokslutsdispositioner och skatter.

Soliditet

Justerat eget kapital (eget kapital och obeskattade reserver med avdrag för uppskjuten skatt) i procent av balansomslutningen.

Not 2 - Medelantal anställda

2022-01-01
- 2022-12-31
2021-01-01
- 2021-12-31
Medelantal anställda under året 70,0 38,0

Not 3 - Koncessioner, patent, licenser, varumärken samt liknande rättigheter

2022-12-31 2021-12-31
Anskaffningsvärden
Ingående anskaffningsvärden 1 068 270 751 640
Inköp 34 210 316 630
Utgående anskaffningsvärden 1 102 480 1 068 270
Avskrivningar
Ingående avskrivningar -187 395 -12 527
Årets avskrivningar -215 050 -174 868
Utgående avskrivningar -402 445 -187 395
Redovisat värde 700 035 880 875

Not 4 - Byggnader och mark

2022-12-31 2021-12-31
Anskaffningsvärden
Ingående anskaffningsvärden 2 331 450 2 331 450
Utgående anskaffningsvärden 2 331 450 2 331 450
Avskrivningar
Ingående avskrivningar -61 553 -30 779
Årets avskrivningar -30 776 -30 774
Utgående avskrivningar -92 329 -61 553
Redovisat värde 2 239 121 2 269 897

Not 5 - Inventarier, verktyg och installationer

2022-12-31 2021-12-31
Anskaffningsvärden
Ingående anskaffningsvärden 2 103 878 3 914 664
Inköp 1 253 079 469 155
Försäljningar/utrangeringar 0 -2 279 941
Utgående anskaffningsvärden 3 356 957 2 103 878
Avskrivningar
Ingående avskrivningar -1 131 377 -1 483 853
Återförda avskrivningar vid försäljningar resp. utrangeringar 0 715 774
Årets avskrivningar -601 782 -363 298
Utgående avskrivningar -1 733 159 -1 131 377
Redovisat värde 1 623 798 972 501

Not 6 - Förbättringsutgifter på annans fastighet

2022-12-31 2021-12-31
Anskaffningsvärden
Ingående anskaffningsvärden 231 484 231 484
Inköp 112 354 0
Utgående anskaffningsvärden 343 838 231 484
Avskrivningar
Ingående avskrivningar -23 020 -11 446
Årets avskrivningar -14 000 -11 574
Utgående avskrivningar -37 020 -23 020
Redovisat värde 306 818 208 464

Not 7 - Andelar i koncernföretag

2022-12-31 2021-12-31
Anskaffningsvärden
Ingående anskaffningsvärden 50 000 0
Inköp 2 491 250 50 000
Utgående anskaffningsvärden 2 541 250 50 000
Redovisat värde 2 541 250 50 000

Not 8 - Pågående arbete för annans räkning

2022-12-31 2021-12-31
Aktiverade nedlagda utgifter 2 037 051 983 876
Redovisat värde 2 037 051 983 876

Not 9 - Långfristiga skulder

2022-12-31 2021-12-31
Skulder som ska betalas senare än fem år efter balansdagen 0 0

Not 10 - Uppgift om moderbolag

Bolaget är ett dotterbolag till Axsol AB, med organisationsnummer 556690-7969 och säte i Stockholm.

Not 11 - Ställda säkerheter

2022-01-01
- 2022-12-31
2021-01-01
- 2021-12-31
Företagsinteckning 53 000 000 16 400 000
Fastighetsinteckning 1 750 567 1 750 567
Summa ställda säkerheter 54 750 567 18 150 567

Underskrifter

Årsredovisning för EnergiEngagemang Sverige AB, 556894-1941
Avseende räkenskapsåret 2022-01-01 - 2022-12-31

Vår revisionsberättelse har lämnats 2023-06-01
Grant Thornton Sweden AB

Revisionsberättelse

Till bolagsstämman i EnergiEngagemang Sverige AB, org.nr 556894-1941

Rapport om årsredovisningen

Uttalanden

Vi har utfört en revision av årsredovisningen för EnergiEngagemang Sverige AB för räkenskapsåret 2022.

Enligt vår uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av EnergiEngagemang Sverige AB:s finansiella ställning per den 31 december 2022 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar.

Vi tillstyrker därför att årsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen.

Grund för uttalanden

Vi har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Vårt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar. Vi är oberoende i förhållande till EnergiEngagemang Sverige AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav.

Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för våra uttalanden.

Styrelsens och verkställande direktörens ansvar

Det är styrelsen och verkställande direktören som har ansvaret för att årsredovisningen upprättas och att den ger en rättvisande bild enligt årsredovisningslagen. Styrelsen och verkställande direktören ansvarar även för den interna kontroll som de bedömer är nödvändig för att upprätta en årsredovisning som inte innehåller några väsentliga felaktigheter, vare sig dessa beror på oegentligheter eller misstag.

Vid upprättandet av årsredovisningen ansvarar styrelsen och verkställande direktören för bedömningen av bolagets förmåga att fortsätta verksamheten. De upplyser, när så är tillämpligt, om förhållanden som kan påverka förmågan att fortsätta verksamheten och att använda antagandet om fortsatt drift. Antagandet om fortsatt drift tillämpas dock inte om beslut har fattats om att avveckla verksamheten.

Revisorns ansvar

Våra mål är att uppnå en rimlig grad av säkerhet om huruvida årsredovisningen som helhet inte innehåller några väsentliga felaktigheter, vare sig dessa beror på oegentligheter eller misstag, och att lämna en revisionsberättelse som innehåller våra uttalanden. Rimlig säkerhet är en hög grad av säkerhet, men är ingen garanti för att en revision som utförs enligt ISA och god revisionssed i Sverige alltid kommer att upptäcka en väsentlig felaktighet om en sådan finns. Felaktigheter kan uppstå på grund av oegentligheter eller misstag och anses vara väsentliga om de enskilt eller tillsammans rimligen kan förväntas påverka de ekonomiska beslut som användare fattar med grund i årsredovisningen.

Som del av en revision enligt ISA använder vi professionellt omdöme och har en professionellt skeptisk inställning under hela revisionen. Dessutom:

  • identifierar och bedömer vi riskerna för väsentliga felaktigheter i årsredovisningen, vare sig dessa beror på oegentligheter eller misstag, utformar och utför granskningsåtgärder bland annat utifrån dessa risker och inhämtar revisionsbevis som är tillräckliga och ändamålsenliga för att utgöra en grund för våra uttalanden. Risken för att inte upptäcka en väsentlig felaktighet till följd av oegentligheter är högre än för en väsentlig felaktighet som beror på misstag, eftersom oegentligheter kan innefatta agerande i maskopi, förfalskning, avsiktliga utelämnanden, felaktig information eller åsidosättande av intern kontroll.
  • skaffar vi oss en förståelse av den del av bolagets interna kontroll som har betydelse för vår revision för att utforma granskningsåtgärder som är lämpliga med hänsyn till omständigheterna, men inte för att uttala oss om effektiviteten i den interna kontrollen.
  • utvärderar vi lämpligheten i de redovisningsprinciper som används och rimligheten i styrelsens och verkställande direktörens uppskattningar i redovisningen och tillhörande upplysningar.
  • drar vi en slutsats om lämpligheten i att styrelsen och verkställande direktören använder antagandet om fortsatt drift vid upprättandet av årsredovisningen. Vi drar också en slutsats, med grund i de inhämtade revisionsbevisen, om huruvida det finns någon väsentlig osäkerhetsfaktor som avser sådana händelser eller förhållanden som kan leda till betydande tvivel om bolagets förmåga att fortsätta verksamheten. Om vi drar slutsatsen att det finns en väsentlig osäkerhetsfaktor, måste vi i revisionsberättelsen fästa uppmärksamheten på upplysningarna i årsredovisningen om den väsentliga osäkerhetsfaktorn eller, om sådana upplysningar är otillräckliga, modifiera uttalandet om årsredovisningen. Våra slutsatser baseras på de revisionsbevis som inhämtas fram till datumet för revisionsberättelsen. Dock kan framtida händelser eller förhållanden göra att ett bolag inte längre kan fortsätta verksamheten.
  • utvärderar vi den övergripande presentationen, strukturen och innehållet i årsredovisningen, däribland upplysningarna, och om årsredovisningen återger de underliggande transaktionerna och händelserna på ett sätt som ger en rättvisande bild.

Vi måste informera styrelsen om bland annat revisionens planerade omfattning och inriktning samt tidpunkten för den. Vi måste också informera om betydelsefulla iakttagelser under revisionen, däribland de eventuella betydande brister i den interna kontrollen som vi identifierat.

Rapport om andra krav enligt lagar och andra författningar

Uttalanden

Utöver vår revision av årsredovisningen har vi även utfört en revision av styrelsens och verkställande direktörens förvaltning för EnergiEngagemang Sverige AB för räkenskapsåret 2022 samt av förslaget till dispositioner beträffande bolagets vinst eller förlust.

Vi tillstyrker att årsstämman disponerar vinsten enligt förslaget i förvaltningsberättelsen och beviljar styrelsens ledamöter och verkställande direktören ansvarsfrihet för räkenskapsåret.

Grund för uttalanden

Vi har utfört revisionen enligt god revisionssed i Sverige. Vårt ansvar enligt denna beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar. Vi är oberoende i förhållande till EnergiEngagemang Sverige AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav.

Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för våra uttalanden.

Styrelsens och verkställande direktörens ansvar

Det är styrelsen som har ansvaret för förslaget till dispositioner beträffande bolagets vinst eller förlust. Vid förslag till utdelning innefattar detta bland annat en bedömning av om utdelningen är försvarlig med hänsyn till de krav som bolagets verksamhetsart, omfattning och risker ställer på storleken av bolagets egna kapital, konsolideringsbehov, likviditet och ställning i övrigt.

Styrelsen ansvarar för bolagets organisation och förvaltningen av bolagets angelägenheter. Detta innefattar bland annat att fortlöpande bedöma bolagets ekonomiska situation och att tillse att bolagets organisation är utformad så att bokföringen, medelsförvaltningen och bolagets ekonomiska angelägenheter i övrigt kontrolleras på ett betryggande sätt. Verkställande direktören ska sköta den löpande förvaltningen enligt styrelsens riktlinjer och anvisningar och bland annat vidta de åtgärder som är nödvändiga för att bolagets bokföring ska fullgöras i överensstämmelse med lag och för att medelsförvaltningen ska skötas på ett betryggande sätt.

Revisorns ansvar

Vårt mål beträffande revisionen av förvaltningen, och därmed vårt uttalande om ansvarsfrihet, är att inhämta revisionsbevis för att med en rimlig grad av säkerhet kunna bedöma om någon styrelseledamot eller verkställande direktören i något väsentligt avseende:

  • företagit någon åtgärd eller gjort sig skyldig till någon försummelse som kan föranleda ersättningsskyldighet mot bolaget, eller
  • på något annat sätt handlat i strid med aktiebolagslagen, årsredovisningslagen eller bolagsordningen.

Vårt mål beträffande revisionen av förslaget till dispositioner av bolagets vinst eller förlust, och därmed vårt uttalande om detta, är att med rimlig grad av säkerhet bedöma om förslaget är förenligt med aktiebolagslagen.

Rimlig säkerhet är en hög grad av säkerhet, men ingen garanti för att en revision som utförs enligt god revisionssed i Sverige alltid kommer att upptäcka åtgärder eller försummelser som kan föranleda ersättningsskyldighet mot bolaget, eller att ett förslag till dispositioner av bolagets vinst eller förlust inte är förenligt med aktiebolagslagen.

Som en del av en revision enligt god revisionssed i Sverige använder vi professionellt omdöme och har en professionellt skeptisk inställning under hela revisionen. Granskningen av förvaltningen och förslaget till dispositioner av bolagets vinst eller förlust grundar sig främst på revisionen av räkenskaperna. Vilka tillkommande granskningsåtgärder som utförs baseras på vår professionella bedömning med utgångspunkt i risk och väsentlighet. Det innebär att vi fokuserar granskningen på sådana åtgärder, områden och förhållanden som är väsentliga för verksamheten och där avsteg och överträdelser skulle ha särskild betydelse för bolagets situation. Vi går igenom och prövar fattade beslut, beslutsunderlag, vidtagna åtgärder och andra förhållanden som är relevanta för vårt uttalande om ansvarsfrihet. Som underlag för vårt uttalande om styrelsens förslag till dispositioner beträffande bolagets vinst eller förlust har vi granskat om förslaget är förenligt med aktiebolagslagen.


Eskilstuna 2023-06-01

Grant Thornton Sweden AB