Genomsyn

Start › Skåne län › Ystad

Johnny Mårtenssons Konsult & Besiktning AB

556892-4673AktiebolagAktivtRäkenskapsår 2025-01-01 – 2025-12-31

Omsättning 2025
16 tkr
Resultat efter fin. poster 2025
−938 kr
Årets resultat 2025
19 tkr
Eget kapital 2025
74 tkr

Utveckling11 räkenskapsår

20252025: 16 tkr16 tkr20242024: 40 tkr40 tkr20232023: 318 tkr318 tkr20222022: 534 tkr534 tkr20212021: 704 tkr704 tkr20202020: 711 tkr711 tkr20192019: 616 tkr616 tkr20182018: 733 tkr733 tkr20172017: 815 tkr815 tkr20162016: 799 tkr799 tkr20152015: 682 tkr682 tkr

ResultaträkningBelopp i tkr

Post20252024202320222021202020192018
Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. 1655321534704714616734
Nettoomsättning 1640318534704711616733
Övriga rörelseintäkter 015200301
Rörelsekostnader 1756427596653557554746
Råvaror och förnödenheter ––075–––
Övriga externa kostnader 163045143205161121269
Personalkostnader 027364431430382424476
Av- och nedskrivningar –01914141490
Rörelseresultat −1−1−106−625015762−12
Finansiella poster 000−20000
Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter 0000––––
Räntekostnader och liknande resultatposter 00020000
Resultat efter finansiella poster −1−2−107−645015662−12
Bokslutsdispositioner 2009059−46−151−560
Förändring av överavskrivningar ––094−1−120
Erhållna koncernbidrag 2009050––––
Lämnade koncernbidrag –––050150440
Resultat före skatt 19−2−17−5466−12
Skatt på årets resultat –––01000
Årets resultat 19−2−17−5366−12

BalansräkningBelopp i tkr

Post20252024202320222021202020192018
TILLGÅNGAR 8062113156202448307238
Anläggningstillgångar –00193347610
Materiella anläggningstillgångar –00193347610
Inventarier, verktyg och installationer –00193347610
Omsättningstillgångar 8062113137169401246238
Kortfristiga fordringar 725210310750645955
Kundfordringar –0306027585251
Fordringar hos koncernföretag 65456532––––
Övriga fordringar 776311670
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter –021212–05
Kassa och bank 910931119337187183
EGET KAPITAL OCH SKULDER 8062113156202448307238
Eget kapital 7454567378746963
Bundet eget kapital 5050505050505050
Aktiekapital 5050505050505050
Fritt eget kapital 24462328241913
Balanserat resultat 46232824191325
Årets resultat 19−2−17−5366−12
Obeskattade reserver –––0912120
Ackumulerade överavskrivningar –––0912120
Kortfristiga skulder 775683116361226175
Leverantörsskulder ––0110345
Skulder till koncernföretag –––02529615096
Skatteskulder 11––––04
Övriga skulder 22526786526761
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter 444559510

Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr

Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.

Post20252024202320222021202020192018
Medel att disponera ––––282419–

Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext

En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.

2025

Ledningens kommentar till flerårsöversikten

Omsättningen minskar pga att styrelsen planerar att lägga ner verksamheten.

Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

2024

Ledningens kommentar till flerårsöversikten

Omsättningen minskar pga att styrelsen planerar att lägga ner verksamheten.

Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

2023

Ledningens kommentar till flerårsöversikten

Omsättningen har minskat dels på grund av lågkonjunktur men styrelsen är inte aktiv i marknadsföring då verksamheten planeras att läggas ner inom ett par år.

Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

2022

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

2021

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

2020

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

2019

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr

Inventarier, verktyg och installationer

Post2024-12-312023-12-312022-12-312021-12-312020-12-312019-12-312018-12-31
Anskaffningsvärde 070707070700
Årets inköp –––––700
Försäljningar och utrangeringar 70––––––
Ackumulerade avskrivningar 07052382490
Årets avskrivningar –1914141490
Återförda avskrivningar 70––––––

Om bolaget

Adress
WENDTS VÄG 6, 271 60 YSTAD
Registrerat
2012-05-07
Bransch
Byggande av bostadshus och andra byggnader

Verksamhet enligt registret

Föremålet för bolagets verksamhet är konsultverksamhet inom byggbranschen och därmed förenlig verksamhet.

Bankgironummer

869-0554
Johnny Mårtenssons Konsult
kontrollerat 2026-10-10

Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025

Regelverk
K2
Säte
Ystad
Revision
Nej, årsredovisningen är inte reviderad
Årsstämma
2026-04-27
Programvara
Wolters Kluwer Capego

Allmänt om verksamheten

Allmänt om verksamheten Bolaget utför besiktningar och övrig konsultverksamhet inom byggbranschen. Företaget har sitt säte i Ystad .

Dokumenterade koncernrelationerur årsredovisningarna

Uppgifterna gäller den angivna rapportperioden och beskriver inte säkert dagens ägande.

Moderföretag

Visa fler relationer
  • Johnny Mårtenssons Bygg o Konsult AB
    Närmaste moderföretag · Rapporterad för perioden till 2020-12-31 · 556598-3532
    Visa källuppgift

    Moderföretag i den minsta koncern där företaget ingår och som upprättar koncernredovisning är Johnny Mårtenssons Bygg o Konsult AB med organisationsnummer 556598-3532 med säte i Ystad .

  • Johnny Mårtenssons Bygg o Konsult AB
    Närmaste moderföretag · Rapporterad för perioden till 2019-12-31 · 556598-3532
    Visa källuppgift

    Moderföretag i den minsta koncern där företaget ingår och som upprättar koncernredovisning är Johnny Mårtenssons Bygg o Konsult AB med organisationsnummer 556598-3532 med säte i Ystad