Start › Dalarnas län › Falun
Ava Restaurang AB
Utveckling6 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 |
|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 2 325 | 2 277 | 2 221 |
| Nettoomsättning | 2 298 | 2 251 | 2 203 |
| Övriga rörelseintäkter | 27 | 26 | 18 |
| Rörelsekostnader | 1 460 | 1 572 | 1 817 |
| Råvaror och förnödenheter | 639 | 545 | 627 |
| Övriga externa kostnader | 540 | 550 | 533 |
| Personalkostnader | 253 | 453 | 650 |
| Av- och nedskrivningar | 28 | 25 | 7 |
| Rörelseresultat | 864 | 705 | 404 |
| Finansiella poster | −2 | −1 | 2 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | −1 | 2 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 1 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 863 | 704 | 407 |
| Resultat före skatt | 863 | 704 | 407 |
| Skatt på årets resultat | 190 | 155 | 89 |
| Årets resultat | 673 | 549 | 317 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 |
|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 1 311 | 1 610 | 1 282 |
| Anläggningstillgångar | 95 | 123 | 38 |
| Immateriella anläggningstillgångar | 0 | 0 | 0 |
| Goodwill | 0 | 0 | 0 |
| Materiella anläggningstillgångar | 95 | 123 | 38 |
| Maskiner och andra tekniska anläggningar | 14 | 20 | 26 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 81 | 103 | 12 |
| Omsättningstillgångar | 1 216 | 1 487 | 1 244 |
| Varulager m.m. | 0 | 79 | 79 |
| Råvaror och förnödenheter | 0 | 79 | 79 |
| Kortfristiga fordringar | 65 | 8 | 10 |
| Kundfordringar | 14 | 7 | 10 |
| Övriga fordringar | 51 | 1 | – |
| Kortfristiga placeringar | – | – | 112 |
| Övriga kortfristiga placeringar | – | – | 112 |
| Kassa och bank | 1 151 | 1 400 | 1 043 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 1 311 | 1 610 | 1 282 |
| Eget kapital | 1 030 | 1 357 | 808 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 980 | 1 307 | 758 |
| Balanserat resultat | 307 | 758 | 441 |
| Årets resultat | 673 | 549 | 317 |
| Långfristiga skulder | 54 | 48 | 267 |
| Övriga skulder | 54 | 48 | 267 |
| Kortfristiga skulder | 227 | 205 | 207 |
| Skatteskulder | 181 | 160 | 155 |
| Övriga skulder | 36 | 27 | 28 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 10 | 18 | 24 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2026 | 2025 | 2024 |
|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 300 | 1 000 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2026
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2026-04-30 | 2025-04-30 | 2024-04-30 | 2023-04-30 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 126 | 126 | 16 | 16 |
| Årets inköp | – | 111 | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 45 | 23 | 4 | 4 |
| Årets avskrivningar | 22 | 19 | – | – |
| Ackumulerade nedskrivningar | 0 | 0 | 0 | 0 |
Maskiner och andra tekniska anläggningar
| Post | 2026-04-30 | 2025-04-30 | 2024-04-30 | 2023-04-30 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 30 | 30 | 30 | 30 |
| Ackumulerade avskrivningar | 16 | 10 | 4 | 4 |
| Årets avskrivningar | 6 | 6 | – | – |
| Ackumulerade nedskrivningar | 0 | 0 | 0 | 0 |
Om bolaget
- Adress
- HERRHAGSVÄGEN 179, 791 76 FALUN
- Registrerat
- 2012-03-29
- Bransch
- Restaurangverksamhet
Verksamhet enligt registret
Bolaget ska bedriva restaurang och därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 868-1314
- Ava Restaurang AB
kontrollerat 2026-10-10
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2026
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-06-15
- Programvara
- Fortnox Bokslut & Skatt
Allmänt om verksamheten
Bolaget bedriver restaurangverksamhet i förhyrda lokaler i FalunBolaget har sitt säte i Falu kommun
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.