Gunelitra Redovisning@Loklavård AB
556888-79531 (8)
Årsredovisning
Gunelitra Redovisning@Loklavård AB
Organisationsnummer:
556888-7953
Räkenskapsår:
2025-01-01 -
2025-12-31
Styrelsen och verkställande direktören avger följande årsredovisning.
| Innehåll |
Sida |
|
Förvaltningsberättelse |
2
|
|
Resultaträkning |
4
|
|
Balansräkning |
5
|
|
Noter |
7
|
Om inte annat särskilt anges, redovisas alla belopp i hela svenska kronor. Uppgifter inom parentes avser föregående år.
Företagets säte: Kållared Ekeberg 511 92 Örby
Fastställelseintyg
Jag intygar att resultaträkningen och balansräkningen har fastställts på årsstämma 2026-02-20.
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Jag intygar att innehållet i dessa elektroniska handlingar överensstämmer med originalen och att originalen undertecknats av samtliga personer som enligt lag ska underteckna dessa.
Gunelitra Redovisning@Loklavård AB
556888-79532 (8)
| Allmänt om verksamheten |
Företaget bedriver verksamhet inom städning och redovisning.
|
| Väsentliga händelser under räkenskapsåret |
| Inga väsentliga händelser har inträffat under räkenskapsåret. |
| Egna aktier |
| Ingen egna aktier |
| Flerårsöversikt | | | | | |
| | 2025-01-01 -2025-12-31 | 2024-01-01 -2024-12-31 | 2023-01-01 -2023-12-31 | 2022-01-01 -2022-12-31 |
| Nettoomsättning (kr) | | 618 822 | 763 372 | 876 402 | 972 978 |
| Resultat efter finansiella poster (kr) | | -12 067 | 49 090 | 54 322 | 37 401 |
| Soliditet (%) | | 44,2 | 50,8 | 34,4 | 30,6 |
| Nyckeltalsdefinitioner |
Nettoomsättning Rörelsens huvudintäkter, fakturerade kostnader, sidointäkter samt intäktskorrigeringar.
Resultat efter finansiella poster Resultat efter finansiella intäkter och kostnader men före bokslutsdispositioner och skatter.
Balansomslutning Företagets samlade tillgångar.
Soliditet (%) Justerat eget kapital (eget kapital och obeskattade reserver med avdrag för uppskjuten skatt) i procent av balansomslutning. |
Gunelitra Redovisning@Loklavård AB
556888-79533 (8)
| Förändringar i eget kapital | | | | |
| Aktie- kapital | Balanserat resultat | Årets resultat | Summa |
| Belopp vid årets ingång | 50 000 | 44 153 | 38 607 | 132 760 |
| Utdelning | | -40 000 | | -40 000 |
| Balanseras i ny räkning | | 38 607 | -38 607 | 0 |
| Årets resultat | | | -12 067 | -12 067 |
| Belopp vid årets utgång | 50 000 | 42 760 | -12 067 | 80 693 |
| Resultatdisposition | | | | | |
| Till årsstämmans förfogande står följande medel (kr): | | | | | |
| | | | | |
| Balanserat resultat | | 42 760 | | | |
| Årets resultat | | -12 067 | | | |
| Medel att disponera | | 30 693 | | | |
| | | | | |
| Styrelsen föreslår att medlen disponeras enligt följande (kr): | | | | | |
| Balanseras i ny räkning | | 30 693 | | | |
| Summa | | 30 693 | | | |
| | | | | |
| Styrelsens yttrande om vinstutdelning |
Styrelsen anser att vinstutdelningen är försvarlig med hänsyn till resultatutvecklingen under perioden för denna årsredovisning och perioden fram till påskrift av densamma. Mot bakgrund av ovanstående anser styrelsen att ovan föreslagna vinstutdelning är försvarlig med hänsyn till: - de krav som bolagets verksamhets art, omfattning och risker ställer på storleken av det egna kapitalet och - bolagets konsolideringsbehov, likviditet och ställning i övrigt. |
Gunelitra Redovisning@Loklavård AB
556888-79534 (8)
Resultaträkning | | | | | |
| | | Not | 2025-01-01 | 2024-01-01 |
| | | 1 | 2025-12-31 | 2024-12-31 |
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | | |
| Nettoomsättning | | | | 618 822 | 763 372 |
| Övriga rörelseintäkter | | | | 0 | -28 |
| Summa rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | 618 822 | 763 344 |
| | | | | |
| Rörelsekostnader | | | | | |
| Övriga externa kostnader | | | | -103 028 | -92 646 |
| Personalkostnader | | | 2 | -512 023 | -600 719 |
| Av- och nedskrivningar av materiella och immateriella anläggningstillgångar | | | | -15 735 | -20 980 |
| Summa rörelsekostnader | | | | -630 786 | -714 345 |
| | | | | |
| Rörelseresultat | | | | -11 964 | 48 999 |
| | | | | |
| Finansiella poster | | | | | |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | | | | 35 | 91 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | | | | -138 | 0 |
| Summa finansiella poster | | | | -103 | 91 |
| | | | | |
| Resultat efter finansiella poster | | | | -12 067 | 49 090 |
| | | | | |
| Resultat före skatt | | | | -12 067 | 49 090 |
| | | | | |
| Skatt på årets resultat | | | | 0 | -10 483 |
| | | | | |
| Årets resultat | | | | -12 067 | 38 607 |
Gunelitra Redovisning@Loklavård AB
556888-79535 (8)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2025-12-31 | 2024-12-31 |
| TILLGÅNGAR | | | 1 | | |
| | | | | |
| Materiella anläggningstillgångar | | | | | |
| Inventarier, verktyg och installationer | | | 3 | 0 | 15 735 |
| Summa materiella anläggningstillgångar | | | | 0 | 15 735 |
| | | | | |
| Summa anläggningstillgångar | | | | 0 | 15 735 |
| | | | | |
| Kortfristiga fordringar | | | | | |
| Kundfordringar | | | | 69 785 | 111 052 |
| Övriga fordringar | | | | 0 | 146 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | | | | 82 451 | 89 300 |
| Summa kortfristiga fordringar | | | | 152 236 | 200 498 |
| | | | | |
| Kassa och bank | | | | | |
| Kassa och bank | | | | 30 356 | 45 324 |
| Summa kassa och bank | | | | 30 356 | 45 324 |
| | | | | |
| Summa omsättningstillgångar | | | | 182 592 | 245 822 |
| | | | | |
| SUMMA TILLGÅNGAR | | | | 182 592 | 261 557 |
Gunelitra Redovisning@Loklavård AB
556888-79536 (8)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2025-12-31 | 2024-12-31 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | 1 | | |
| | | | | |
| Eget kapital | | | | | |
| Bundet eget kapital | | | | | |
| Aktiekapital | | | | 50 000 | 50 000 |
| Summa bundet eget kapital | | | | 50 000 | 50 000 |
| | | | | |
| Fritt eget kapital | | | | | |
| Balanserat resultat | | | | 42 760 | 44 153 |
| Årets resultat | | | | -12 067 | 38 607 |
| Summa fritt eget kapital | | | | 30 693 | 82 760 |
| Summa eget kapital | | | | 80 693 | 132 760 |
| | | | | |
| Kortfristiga skulder | | | | | |
| Leverantörsskulder | | | | 568 | 2 125 |
| Skatteskulder | | | | -10 206 | 1 723 |
| Övriga skulder | | | | 30 809 | 38 904 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | | | | 80 728 | 86 045 |
| Summa kortfristiga skulder | | | | 101 899 | 128 797 |
| | | | | |
| SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | | 182 592 | 261 557 |
| | | | | |
Gunelitra Redovisning@Loklavård AB
556888-79537 (8)
Noter | | | | | |
| | | | | |
| Not 1. Redovisnings- och värderingsprinciper | | | | | |
| Allmänna upplysningar |
| Årsredovisningen är upprättad i enlighet med årsredovisningslagen och BFNAR 2016:10 Årsredovisning i mindre företag. |
| Avskrivning | | | | | |
| Tillämpade avskrivningstider: | | | | | |
| Inventarier, verktyg och installationer | | | | 3 | år |
| | | | | |
| Tjänste- och entreprenaduppdrag |
| Företaget intäktsredovisar tjänsteuppdrag/entreprenaduppdrag på löpande räkning genom att inkomsten redovisas som intäkt i takt med att arbetet utförs och material levereras eller förbrukas.
Företaget intäktsredovisar tjänsteuppdrag/entreprenaduppdrag till fast pris enligt huvudregeln i BFNAR 2016:10, s.k. "successiv vinstavräkning". Färdigställandegraden beräknas som per balansdagen nedlagda utgifter i förhållande till totalt beräknade utgifter för att fullgöra uppdraget.
Företaget intäktsredovisar tjänsteuppdrag/entreprenaduppdrag till fast pris enligt alternativregeln i BFNAR 2016:10. Detta innebär att inkomsten redovisas som intäkt när arbetet väsentligen är fullgjort. |
| Not 2. Medelantal anställda | | | | | |
| | | | 2025-01-01 2025-12-31 | 2024-01-01 2024-12-31 |
| Medelantal anställda | | | | 3 | 3 |
| | | | | |
| Not 3. Inventarier, verktyg och installationer | | | | | |
| | | | 2025-12-31 | 2024-12-31 |
| Ingående anskaffningsvärden | | | | 104 900 | 104 900 |
| Utgående anskaffningsvärden | | | | 104 900 | 104 900 |
| | | | | |
| Ingående avskrivningar | | | | -89 165 | -68 185 |
| Årets avskrivningar | | | | -15 735 | -20 980 |
| Utgående avskrivningar | | | | -104 900 | -89 165 |
| | | | | |