Gunelitra Redovisning@Loklavård AB
556888-79531 (8)
Årsredovisning
Gunelitra Redovisning@Loklavård AB
Organisationsnummer:
556888-7953
Räkenskapsår:
2022-01-01 -
2022-12-31
Styrelsen och verkställande direktören avger följande årsredovisning.
| Innehåll |
Sida |
|
Förvaltningsberättelse |
2
|
|
Resultaträkning |
4
|
|
Balansräkning |
5
|
|
Noter |
7
|
Om inte annat särskilt anges, redovisas alla belopp i hela kronor. Uppgifter inom parentes avser föregående år.
Företagets säte: Kållared Ekeberg 511 92 Örby
Fastställelseintyg
Jag intygar att resultaträkningen och balansräkningen har fastställts på årsstämma 2023-03-02.
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Jag intygar att innehållet i dessa elektroniska handlingar överensstämmer med originalen och att originalen undertecknats av samtliga personer som enligt lag ska underteckna dessa.
Gunelitra Redovisning@Loklavård AB
556888-79532 (8)
| Allmänt om verksamheten |
Företaget bedriver verksamhet inom städning och redovisning.
|
| Väsentliga händelser under räkenskapsåret |
| Inga väsentliga händelser har inträffat under räkenskapsåret. |
| Egna aktier |
| Ingen egna aktier |
| Flerårsöversikt | | | | | |
| | 2022-01-01 -2022-12-31 | 2021-01-01 -2021-12-31 | 2020-01-01 -2020-01-31 | - |
| Nettoomsättning (kr) | | 972 978 | 978 761 | 0 | |
| Resultat efter finansiella poster (kr) | | 37 401 | 64 209 | 0 | |
| Soliditet (%) | | 30,5 | 18,2 | 0 | |
| Nyckeltalsdefinitioner |
Nettoomsättning Rörelsens huvudintäkter, fakturerade kostnader, sidointäkter samt intäktskorrigeringar.
Resultat efter finansiella poster Resultat efter finansiella intäkter och kostnader men före bokslutsdispositioner och skatter.
Balansomslutning Företagets samlade tillgångar.
Soliditet (%) Justerat eget kapital (eget kapital och obeskattade reserver med avdrag för uppskjuten skatt) i procent av balansomslutning. |
| Förändringar i eget kapital | | | | |
| Aktie- kapital | Balanserat resultat | Årets resultat | Summa |
| Belopp vid årets ingång | 50 000 | -60 036 | 64 209 | 54 173 |
| Balanseras i ny räkning | | 64 209 | -64 209 | 0 |
| Årets resultat | | | 37 109 | 37 109 |
| Belopp vid årets utgång | 50 000 | 4 173 | 37 109 | 91 282 |
Gunelitra Redovisning@Loklavård AB
556888-79533 (8)
| Resultatdisposition | | | | | |
| Till årsstämmans förfogande står följande medel: | | | | | |
| | | | | |
| Balanserat resultat | | 4 173 | | | |
| Årets resultat | | 37 109 | | | |
| Summa | | 41 282 | | | |
| | | | | |
| Styrelsen föreslår att medlen disponeras enligt följande: | | | | | |
| Balanseras i ny räkning | | 41 282 | | | |
| Summa | | 41 282 | | | |
| | | | | |
Gunelitra Redovisning@Loklavård AB
556888-79534 (8)
Resultaträkning | | | | | |
| | | Not | 2022-01-01 | 2021-01-01 |
| | | 1 | 2022-12-31 | 2021-12-31 |
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | | |
| Nettoomsättning | | | | 972 978 | 978 761 |
| Övriga rörelseintäkter | | | | 23 127 | 10 649 |
| Summa rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | 996 105 | 989 410 |
| | | | | |
| Rörelsekostnader | | | | | |
| Råvaror och förnödenheter | | | | 0 | -99 |
| Övriga externa kostnader | | | | -133 382 | -124 732 |
| Personalkostnader | | | 2 | -803 717 | -771 332 |
| Av- och nedskrivningar av materiella och immateriella anläggningstillgångar | | | | -20 980 | -26 381 |
| Summa rörelsekostnader | | | | -958 079 | -922 544 |
| | | | | |
| Rörelseresultat | | | | 38 026 | 66 866 |
| | | | | |
| Finansiella poster | | | | | |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | | | | 5 | 0 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | | | | -630 | -2 657 |
| Summa finansiella poster | | | | -625 | -2 657 |
| | | | | |
| Resultat efter finansiella poster | | | | 37 401 | 64 209 |
| | | | | |
| Resultat före skatt | | | | 37 401 | 64 209 |
| | | | | |
| Skatt på årets resultat | | | | -292 | 0 |
| | | | | |
| Årets resultat | | | | 37 109 | 64 209 |
Gunelitra Redovisning@Loklavård AB
556888-79535 (8)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2022-12-31 | 2021-12-31 |
| TILLGÅNGAR | | | 1 | | |
| | | | | |
| Materiella anläggningstillgångar | | | | | |
| Inventarier, verktyg och installationer | | | 3 | 57 695 | 78 675 |
| Summa materiella anläggningstillgångar | | | | 57 695 | 78 675 |
| | | | | |
| Summa anläggningstillgångar | | | | 57 695 | 78 675 |
| | | | | |
| Kortfristiga fordringar | | | | | |
| Kundfordringar | | | | 92 778 | 98 125 |
| Övriga fordringar | | | | 0 | 6 000 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | | | | 0 | 10 877 |
| Summa kortfristiga fordringar | | | | 92 778 | 115 002 |
| | | | | |
| Kassa och bank | | | | | |
| Kassa och bank | | | | 148 438 | 103 553 |
| Summa kassa och bank | | | | 148 438 | 103 553 |
| | | | | |
| Summa omsättningstillgångar | | | | 241 216 | 218 555 |
| | | | | |
| SUMMA TILLGÅNGAR | | | | 298 911 | 297 230 |
Gunelitra Redovisning@Loklavård AB
556888-79536 (8)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2022-12-31 | 2021-12-31 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | 1 | | |
| | | | | |
| Eget kapital | | | | | |
| Bundet eget kapital | | | | | |
| Aktiekapital | | | | 50 000 | 50 000 |
| Summa bundet eget kapital | | | | 50 000 | 50 000 |
| | | | | |
| Fritt eget kapital | | | | | |
| Balanserat resultat | | | | 4 173 | -60 036 |
| Årets resultat | | | | 37 109 | 64 209 |
| Summa fritt eget kapital | | | | 41 282 | 4 173 |
| Summa eget kapital | | | | 91 282 | 54 173 |
| | | | | |
| Långfristiga skulder | | | | | |
| Övriga skulder | | | | 0 | 55 568 |
| Summa långfristiga skulder | | | | 0 | 55 568 |
| | | | | |
| Kortfristiga skulder | | | | | |
| Leverantörsskulder | | | | 18 | 3 058 |
| Skatteskulder | | | | -4 532 | -4 824 |
| Övriga skulder | | | | 64 273 | 58 669 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | | | | 147 870 | 130 586 |
| Summa kortfristiga skulder | | | | 207 629 | 187 489 |
| | | | | |
| SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | | 298 911 | 297 230 |
| | | | | |
Gunelitra Redovisning@Loklavård AB
556888-79537 (8)
Noter | | | | | |
| | | | | |
| Not 1. Redovisnings- och värderingsprinciper | | | | | |
| Allmänna upplysningar |
| Årsredovisningen är upprättad i enlighet med årsredovisningslagen och BFNAR 2016:10 Årsredovisning i mindre företag. |
| Avskrivning | | | | | |
| Tillämpade avskrivningstider: | | | | | |
| Inventarier, verktyg och installationer | | | | 3 | år |
| | | | | |
| Tjänste- och entreprenaduppdrag |
| Företaget intäktsredovisar tjänsteuppdrag/entreprenaduppdrag på löpande räkning genom att inkomsten redovisas som intäkt i takt med att arbetet utförs och material levereras eller förbrukas.
Företaget intäktsredovisar tjänsteuppdrag/entreprenaduppdrag till fast pris enligt huvudregeln i BFNAR 2016:10, s.k. "successiv vinstavräkning". Färdigställandegraden beräknas som per balansdagen nedlagda utgifter i förhållande till totalt beräknade utgifter för att fullgöra uppdraget.
Företaget intäktsredovisar tjänsteuppdrag/entreprenaduppdrag till fast pris enligt alternativregeln i BFNAR 2016:10. Detta innebär att inkomsten redovisas som intäkt när arbetet väsentligen är fullgjort. |
| Not 2. Medelantal anställda | | | | | |
| | | | 2022-01-01 - 2022-12-31 | 2021-01-01 - 2021-12-31 |
| Medelantal anställda | | | | 4 | 4 |
| | | | | |
| Not 3. Inventarier, verktyg och installationer | | | | | |
| | | | 2022-12-31 | 2021-12-31 |
| Ingående anskaffningsvärden | | | | 104 900 | 104 900 |
| Utgående anskaffningsvärden | | | | 104 900 | 104 900 |
| | | | | |
| Ingående avskrivningar | | | | 0 | -26 225 |
| Omräkningsdifferenser | | | | -47 205 | 0 |
| Utgående avskrivningar | | | | -47 205 | -26 225 |
| | | | | |
| Redovisat värde | | | | 57 695 | 78 675 |