SaleControl Sweden AB
556888-72271 (7)
Årsredovisning
SaleControl Sweden AB
Organisationsnummer:
556888-7227
Räkenskapsår:
2025-01-01 -
2025-12-31
Styrelsen avger följande årsredovisning.
| Innehåll |
Sida |
|
Förvaltningsberättelse |
2
|
|
Resultaträkning |
4
|
|
Balansräkning |
5
|
|
Noter |
7
|
Om inte annat särskilt anges, redovisas alla belopp i hela svenska kronor. Uppgifter inom parentes avser föregående år.
Företagets säte: Göteborg
Fastställelseintyg
Jag intygar att resultaträkningen och balansräkningen har fastställts på årsstämma 2026-06-22.
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Jag intygar att innehållet i dessa elektroniska handlingar överensstämmer med originalen och att originalen undertecknats av samtliga personer som enligt lag ska underteckna dessa.
SaleControl Sweden AB
556888-72272 (7)
| Allmänt om verksamheten |
| Bolaget har under året bedrivit konsultverksamhet inom försäljning. |
| Väsentliga händelser under räkenskapsåret |
| Inga väsentliga händelser har inträffat under räkenskapsåret. |
| Flerårsöversikt | | | | | |
| | 2025-01-01 -2025-12-31 | 2024-01-01 -2024-12-31 | 2023-01-01 -2023-12-31 | 2022-01-01 -2022-12-31 |
| Nettoomsättning (kr) | | 560 654 | 1 077 296 | 1 726 281 | 1 637 774 |
| Resultat efter finansiella poster (kr) | | 106 718 | -54 176 | 186 331 | 98 956 |
| Soliditet (%) | | 57,7 | 48,1 | 56,0 | 46,0 |
| Förändringar i eget kapital | | | | |
| Aktie- kapital | Balanserat resultat | Årets resultat | Summa |
| Belopp vid årets ingång | 50 000 | 484 366 | -54 176 | 480 190 |
| Balanseras i ny räkning | | -54 176 | 54 176 | 0 |
| Årets resultat | | | 94 690 | 94 690 |
| Belopp vid årets utgång | 50 000 | 430 190 | 94 690 | 574 880 |
SaleControl Sweden AB
556888-72273 (7)
| Resultatdisposition | | | | | |
| Till årsstämmans förfogande står följande medel (kr): | | | | | |
| | | | | |
| Balanserat resultat | | 430 190 | | | |
| Årets resultat | | 94 690 | | | |
| Medel att disponera | | 524 880 | | | |
| | | | | |
| Händelser efter räkenskapsårets slut | | | | | |
| Utdelning beslutad på extra bolagsstämma | | -150 000 | | | |
| Summa | | 374 880 | | | |
| | | | | |
| Styrelsen föreslår att medlen disponeras enligt följande (kr): | | | | | |
| Balanseras i ny räkning | | 374 880 | | | |
| Summa | | 374 880 | | | |
| | | | | |
| Styrelsens yttrande om vinstutdelning |
Styrelsen anser att vinstutdelningen är försvarlig med hänsyn till resultatutvecklingen under perioden för denna årsredovisning och perioden fram till påskrift av densamma. Mot bakgrund av ovanstående anser styrelsen att ovan föreslagna vinstutdelning är försvarlig med hänsyn till: - de krav som bolagets verksamhets art, omfattning och risker ställer på storleken av det egna kapitalet och - bolagets konsolideringsbehov, likviditet och ställning i övrigt. |
SaleControl Sweden AB
556888-72274 (7)
Resultaträkning | | | | | |
| | | Not | 2025-01-01 | 2024-01-01 |
| | | 1 | 2025-12-31 | 2024-12-31 |
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | | |
| Nettoomsättning | | | | 560 654 | 1 077 296 |
| Summa rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | 560 654 | 1 077 296 |
| | | | | |
| Rörelsekostnader | | | | | |
| Övriga externa kostnader | | | | -231 580 | -334 196 |
| Personalkostnader | | | 2 | -132 738 | -727 923 |
| Av- och nedskrivningar av materiella och immateriella anläggningstillgångar | | | | -73 092 | -73 097 |
| Summa rörelsekostnader | | | | -437 410 | -1 135 216 |
| | | | | |
| Rörelseresultat | | | | 123 244 | -57 920 |
| | | | | |
| Finansiella poster | | | | | |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | | | | 2 010 | 6 888 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | | | | -18 536 | -3 144 |
| Summa finansiella poster | | | | -16 526 | 3 744 |
| | | | | |
| Resultat efter finansiella poster | | | | 106 718 | -54 176 |
| | | | | |
| Resultat före skatt | | | | 106 718 | -54 176 |
| | | | | |
| Skatt på årets resultat | | | | -12 028 | 0 |
| | | | | |
| Årets resultat | | | | 94 690 | -54 176 |
SaleControl Sweden AB
556888-72275 (7)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2025-12-31 | 2024-12-31 |
| TILLGÅNGAR | | | 1 | | |
| | | | | |
| Materiella anläggningstillgångar | | | | | |
| Inventarier, verktyg och installationer | | | 3 | 219 299 | 292 391 |
| Summa materiella anläggningstillgångar | | | | 219 299 | 292 391 |
| | | | | |
| Finansiella anläggningstillgångar | | | | | |
| Andra långfristiga fordringar | | | | 12 534 | 12 534 |
| Summa finansiella anläggningstillgångar | | | | 12 534 | 12 534 |
| Summa anläggningstillgångar | | | | 231 833 | 304 925 |
| | | | | |
| Kortfristiga fordringar | | | | | |
| Övriga fordringar | | | | 69 499 | 4 928 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | | | | 58 000 | 150 000 |
| Summa kortfristiga fordringar | | | | 127 499 | 154 928 |
| | | | | |
| Kassa och bank | | | | | |
| Kassa och bank | | | | 637 347 | 538 871 |
| Summa kassa och bank | | | | 637 347 | 538 871 |
| | | | | |
| Summa omsättningstillgångar | | | | 764 846 | 693 799 |
| | | | | |
| SUMMA TILLGÅNGAR | | | | 996 679 | 998 724 |
SaleControl Sweden AB
556888-72276 (7)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2025-12-31 | 2024-12-31 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | 1 | | |
| | | | | |
| Eget kapital | | | | | |
| Bundet eget kapital | | | | | |
| Aktiekapital | | | | 50 000 | 50 000 |
| Summa bundet eget kapital | | | | 50 000 | 50 000 |
| | | | | |
| Fritt eget kapital | | | | | |
| Balanserat resultat | | | | 430 190 | 484 366 |
| Årets resultat | | | | 94 690 | -54 176 |
| Summa fritt eget kapital | | | | 524 880 | 430 190 |
| Summa eget kapital | | | | 574 880 | 480 190 |
| | | | | |
| Långfristiga skulder | | | | | |
| Övriga skulder | | | | 320 000 | 370 000 |
| Summa långfristiga skulder | | | | 320 000 | 370 000 |
| | | | | |
| Kortfristiga skulder | | | | | |
| Skatteskulder | | | | -59 060 | -61 695 |
| Övriga skulder | | | | 133 859 | 188 229 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | | | | 27 000 | 22 000 |
| Summa kortfristiga skulder | | | | 101 799 | 148 534 |
| | | | | |
| SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | | 996 679 | 998 724 |
| | | | | |
SaleControl Sweden AB
556888-72277 (7)
Noter | | | | | |
| | | | | |
| Not 1. Redovisnings- och värderingsprinciper | | | | | |
| Allmänna upplysningar |
| Årsredovisningen är upprättad i enlighet med årsredovisningslagen och BFNAR 2016:10 Årsredovisning i mindre företag. |
| Avskrivning | | | | | |
| Tillämpade avskrivningstider: | | | | | |
| Övriga materiella anläggningstillgångar | | | | 5 | år |
| | | | | |
| Not 2. Medelantal anställda | | | | | |
| | | | 2025-01-01 2025-12-31 | 2024-01-01 2024-12-31 |
| Medelantal anställda | | | | 1 | 1 |
| | | | | |
| Not 3. Inventarier, verktyg och installationer | | | | | |
| | | | 2025-12-31 | 2024-12-31 |
| Ingående anskaffningsvärden | | | | 365 488 | 0 |
| Inköp | | | | 0 | 365 488 |
| Utgående anskaffningsvärden | | | | 365 488 | 365 488 |
| | | | | |
| Ingående avskrivningar | | | | -73 097 | 0 |
| Årets avskrivningar | | | | -73 092 | -73 097 |
| Utgående avskrivningar | | | | -146 189 | -73 097 |
| | | | | |
| Redovisat värde | | | | 219 299 | 292 391 |