Genomsyn

Start › Hallands län › Varberg

Store Invest Nordic AB

556888-6427AktiebolagAktivtRäkenskapsår 2024-09-01 – 2025-08-31

Omsättning 2025
1,1 mkr
Resultat efter fin. poster 2025
34 tkr
Årets resultat 2025
34 tkr
Eget kapital 2025
287 tkr

Utveckling9 räkenskapsår

20252025: 1,1 mkr1,1 mkr20242024: 1,1 mkr1,1 mkr20232023: 1,2 mkr1,2 mkr20222022: 774 tkr774 tkr20212021: 709 tkr709 tkr20202020: 585 tkr585 tkr20192019: 636 tkr636 tkr20182018: 582 tkr582 tkr20172017: 745 tkr745 tkr

ResultaträkningBelopp i tkr

Post2025202420232022202120202019
Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. 1 0971 0631 152843829657636
Nettoomsättning 1 0971 0631 152774709585636
Övriga rörelseintäkter ––069120720
Rörelsekostnader 1 1171 1541 042838732657642
Handelsvaror 27311978211
Övriga externa kostnader 193198217188169177148
Personalkostnader 894921802640554478481
Av- och nedskrivningar 3333102
Rörelseresultat −21−911115970−6
Finansiella poster 55282461899
Resultat från andelar i intresseföretag 54270–––––
Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter 11245899
Nedskrivningar av finansiella anläggningstillgångar ––0−56–––
Räntekostnader och liknande resultatposter 01––000
Resultat efter finansiella poster 341911156610593
Bokslutsdispositioner 03−790−4––
Förändring av överavskrivningar 0310−4––
Lämnade koncernbidrag –080––––
Resultat före skatt 34194366610193
Skatt på årets resultat –06312––
Årets resultat 3419429638993

BalansräkningBelopp i tkr

Post2025202420232022202120202019
TILLGÅNGAR 463504601622547528606
Anläggningstillgångar 8993101105523838
Materiella anläggningstillgångar 269131600
Maskiner och andra tekniska anläggningar ––00000
Inventarier, verktyg och installationer 2691316––
Finansiella anläggningstillgångar 86879292363838
Andelar i koncernföretag 56565656000
Andelar i intresseföretag 30313636363838
Omsättningstillgångar 374411500517495491568
Kortfristiga fordringar 12795136154248369504
Kundfordringar –8813470211725
Fordringar hos koncernföretag ––040230
Fordringar hos intresseföretag 125–080227328476
Övriga fordringar 200––03
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter 072––––
Kassa och bank 24731636436424712264
EGET KAPITAL OCH SKULDER 463504601622547528606
Eget kapital 287353409530491503494
Bundet eget kapital 50505050505050
Aktiekapital 50505050505050
Fritt eget kapital 237303359480441453444
Balanserat resultat 203109330416453444441
Årets resultat 341942963−1193
Obeskattade reserver –0344––
Ackumulerade överavskrivningar –0344––
Kortfristiga skulder 176151189885226112
Leverantörsskulder 17171519779
Skulder till koncernföretag 606080––––
Skatteskulder 028191523
Övriga skulder 866073383017100
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter 13121212–––

Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr

Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.

Post2025202420232022202120202019
Styrelsens förslag 7510010015025––
Medel att disponera ––––441453–

Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext

En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.

2025

Kommentar till vinstdispositionen

Styrelsen föreslås bemyndigas att besluta om tidpunkt då utdelningen skall betalas.

Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2025

2024

Kommentar till vinstdispositionen

Styrelsen föreslås bemyndigas att besluta om tidpunkt då utdelningen skall betalas.

Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2024

2023

Kommentar till vinstdispositionen

Styrelsen föreslås bemyndigas att besluta om tidpunkt då utdelningen skall betalas.

Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2023

2022

Kommentar till vinstdispositionen

Styrelsen föreslås bemyndigas att besluta om tidpunkt då utdelningen skall betalas.

Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2022

2021

Kommentar till vinstdispositionen

Styrelsen föreslås bemyndigas att besluta om tidpunkt då utdelningen skall betalas.

Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Händelser efter balansdagen

Vi fortsätter beakta hur effekterna av COVID-19 utbrottet kan komma att påverka bolagets framtida utveckling eller risker som kan påverka den finansiella rapporteringen framåt. I denna bedömning har vi kommit fram till att vi i dagsläget inte kan bedöma effekterna.

Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut

Öppna årsredovisningen för 2021

2020

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Händelser efter balansdagen

Vi har särskilt beaktat hur effekterna av COVID-19 utbrottet kan komma att påverka bolagets framtida utveckling eller risker som kan påverka den finansiella rapporteringen framåt. I denna bedömning har vi kommit fram till att vi i dagsläget inte kan bedöma effekterna.

Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut

Öppna årsredovisningen för 2020

Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr

Andelar i intresseföretag

Post2025-08-312024-08-312023-08-312022-08-312021-08-312020-08-312019-08-312018-08-31
Anskaffningsvärde 3031363636383838
Försäljningar och utrangeringar 150–2–––

Andelar i koncernföretag

Post2025-08-312024-08-312023-08-312022-08-312021-08-312020-08-312019-08-312018-08-31
Anskaffningsvärde 5656565656565656
Ackumulerade nedskrivningar ––0056565656

Inventarier, verktyg och installationer

Post2025-08-312024-08-312023-08-312022-08-312021-08-312020-08-31
Anskaffningsvärde 17171717170
Årets inköp –00155170
Försäljningar och utrangeringar –00155––
Ackumulerade avskrivningar 15118510
Årets avskrivningar 333310

Maskiner och andra tekniska anläggningar

Post2023-08-312022-08-312021-08-312020-08-312019-08-312018-08-31
Anskaffningsvärde 0010101010
Försäljningar och utrangeringar 010––––
Ackumulerade avskrivningar 001010108
Årets avskrivningar –––02–
Återförda avskrivningar 010––––

Om bolaget

Adress
HÄRDGATAN 28 A, 432 32 VARBERG
Registrerat
2012-03-23
Bransch
Konsultverksamhet avseende företags organisation

Verksamhet enligt registret

Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva förvaltning av aktier och andelar samt tjänster inom företagsledning och koncernsamordning samt därmed förenlig verksamhet.

Bankgironummer

219-8570
Store Invest Nordic AB
kontrollerat 2026-10-10

Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025

Regelverk
K2
Säte
Hallands län, Varbergs kommun
Revision
Nej, årsredovisningen är inte reviderad
Årsstämma
2025-11-28
Programvara
Wolters Kluwer Capego

Allmänt om verksamheten

Allmänt om verksamheten Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva förvaltning av aktier och andelar samt tjänster inom företagsledning och koncernsamordning. Bolaget äger 100% (100%) av andelarna i Teknik Center i Halland AB, 556580-7319 med säte i Varberg samt 32,70% (33,69%) av andelarna i Celsicom AB, 556891-4336 med säte i Halmstad. Företaget är ett moderföretag, men med hänvisning till undantagsreglerna i årsredovisningslagen 7 kap 3§ upprättas ingen koncernredovisning. Företaget har sitt säte i Hallands län, Varbergs kommun .

Årsredovisningarna i original

Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.

ÅrStorlek
202510 kB Öppna
202410 kB Öppna
202310 kB Öppna
202210 kB Öppna
202110 kB Öppna
20209 kB Öppna