Start › Stockholms län › Stockholm
Iskristallen Kiosk AB
Utveckling7 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 2 377 | 2 463 | 2 789 | 2 816 | 3 110 |
| Nettoomsättning | 2 037 | 2 119 | 2 463 | 2 525 | 2 910 |
| Övriga rörelseintäkter | 340 | 345 | 326 | 291 | 200 |
| Rörelsekostnader | 3 461 | 2 778 | 3 219 | 2 784 | 3 288 |
| Handelsvaror | 2 287 | 1 816 | 2 260 | 1 876 | 2 343 |
| Övriga externa kostnader | 792 | 654 | 582 | 442 | 508 |
| Personalkostnader | 383 | 308 | 374 | 451 | 387 |
| Av- och nedskrivningar | – | 0 | 2 | 14 | 49 |
| Rörelseresultat | −1 084 | −315 | −430 | 32 | −178 |
| Finansiella poster | −102 | −107 | −39 | −22 | −28 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | – | – | – | 0 | 0 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 102 | 107 | 39 | 22 | 28 |
| Resultat efter finansiella poster | −1 186 | −422 | −469 | 10 | −205 |
| Bokslutsdispositioner | – | – | – | 0 | 29 |
| Förändring av periodiseringsfonder | – | – | – | 0 | 29 |
| Resultat före skatt | −1 186 | −422 | −469 | 10 | −177 |
| Skatt på årets resultat | – | – | 0 | 0 | 0 |
| Årets resultat | −1 186 | −422 | −469 | 10 | −177 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 929 | 809 | 1 001 | 708 | 283 |
| Anläggningstillgångar | 3 | 36 | 69 | 2 | 16 |
| Materiella anläggningstillgångar | – | – | 0 | 2 | 16 |
| Byggnader och mark | – | – | – | 0 | 0 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 0 | 0 | 0 | 2 | 16 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 3 | 36 | 69 | – | – |
| Andra långfristiga fordringar | 3 | 36 | 69 | 2 | 16 |
| Omsättningstillgångar | 926 | 773 | 932 | 706 | 266 |
| Varulager m.m. | 443 | 443 | 450 | 508 | 78 |
| Råvaror och förnödenheter | 443 | 443 | 450 | 508 | 78 |
| Kortfristiga fordringar | 464 | 212 | 138 | 157 | 119 |
| Kundfordringar | 204 | 15 | 12 | 26 | 18 |
| Övriga fordringar | 159 | 112 | 113 | 100 | 84 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 101 | 85 | 13 | 31 | 18 |
| Kassa och bank | 20 | 119 | 344 | 42 | 70 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 929 | 809 | 1 001 | 708 | 283 |
| Eget kapital | 61 | 99 | 121 | 190 | 179 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 11 | 49 | 71 | 140 | 129 |
| Balanserat resultat | 47 | 471 | 540 | 129 | 306 |
| Årets resultat | −1 186 | −422 | −469 | 10 | −177 |
| Långfristiga skulder | 458 | 485 | 546 | 111 | 111 |
| Skulder till kreditinstitut | 347 | 374 | 435 | – | – |
| Övriga skulder | 111 | 111 | 111 | 111 | 111 |
| Kortfristiga skulder | 409 | 225 | 334 | 408 | −8 |
| Leverantörsskulder | 185 | 0 | 8 | 4 | 0 |
| Skatteskulder | – | – | – | 0 | 18 |
| Övriga skulder | 185 | 169 | 316 | 399 | −34 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 39 | 56 | 9 | 4 | 7 |
| Ställda säkerheter | 350 | 350 | 350 | 350 | 350 |
| Företagsinteckningar | 350 | 350 | 350 | 350 | 350 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|
| Medel att disponera | 11 | 49 | 71 | 140 | – |
ÄgarfinansieringBelopp i tkr
Tillskott och återbetalningar visas skilt från utdelning.
| Post | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|
| Tillfört aktieägartillskott | – | 400 | 400 | – | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2019
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2018
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andra långfristiga fordringar
| Post | 2019-12-31 | 2018-12-31 | 2017-12-31 | 2016-12-31 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 112 | 0 | 0 | 70 |
| Ackumulerade nedskrivningar | 43 | 0 | 54 | 40 |
| Årets nedskrivningar | 43 | 0 | 14 | – |
Byggnader och mark
| Post | 2018-12-31 | 2017-12-31 | 2016-12-31 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 85 | 85 | 85 |
| Ackumulerade avskrivningar | 85 | 85 | 77 |
| Årets avskrivningar | 0 | 8 | – |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 | 2017-12-31 | 2016-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 563 | 563 | 563 | 563 | 548 | 478 |
| Ackumulerade avskrivningar | 563 | 563 | 563 | 563 | 478 | 437 |
| Årets avskrivningar | – | – | 2 | 68 | 41 | – |
Om bolaget
- Adress
- Drottningsholmsvägen 53, 112 19 STOCKHOLM
- Registrerat
- 2012-03-20
Verksamhet enligt registret
Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva kiosk-, restaurang- och cafeteriaverksamhet samt därmed förenlig verksamhet.
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2021
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2022-06-24
- Programvara
- Briljant Ekonomisystem
Allmänt om verksamheten
Verksamheten omfattar specialiserad butikshandel med livsmedel, tobak, hushållsartiklar och konfektyrer och ingår i butikkedjan MyWay. Företaget har sitt säte i Stockholm.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.