Almadent Clinic i Skåne AB
Utveckling4 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2019 | 2018 |
|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 3 679 | 2 562 |
| Nettoomsättning | 3 663 | 2 562 |
| Förändring av lager av produkter i arbete | 15 | 0 |
| Rörelsekostnader | 2 867 | 2 319 |
| Råvaror och förnödenheter | 370 | 274 |
| Handelsvaror | 226 | 244 |
| Övriga externa kostnader | 575 | 367 |
| Personalkostnader | 1 551 | 1 232 |
| Av- och nedskrivningar | 144 | 202 |
| Rörelseresultat | 812 | 244 |
| Finansiella poster | −1 | −2 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 1 | 2 |
| Resultat efter finansiella poster | 811 | 242 |
| Resultat före skatt | 811 | 242 |
| Skatt på årets resultat | 179 | 54 |
| Årets resultat | 632 | 188 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2019 | 2018 |
|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 2 367 | 2 597 |
| Anläggningstillgångar | 160 | 304 |
| Immateriella anläggningstillgångar | 131 | 262 |
| Goodwill | 131 | 262 |
| Materiella anläggningstillgångar | 29 | 42 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 29 | 42 |
| Omsättningstillgångar | 2 208 | 2 294 |
| Varulager m.m. | 54 | 39 |
| Råvaror och förnödenheter | 54 | 39 |
| Kortfristiga fordringar | 576 | 684 |
| Kundfordringar | 360 | 563 |
| Övriga fordringar | 194 | 121 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 22 | 0 |
| Kassa och bank | 1 577 | 1 571 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 2 367 | 2 597 |
| Eget kapital | 1 104 | 1 182 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 1 054 | 1 132 |
| Balanserat resultat | 422 | 944 |
| Årets resultat | 632 | 188 |
| Kortfristiga skulder | 1 264 | 1 416 |
| Skatteskulder | 179 | 0 |
| Övriga skulder | 1 070 | 1 394 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 15 | 22 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2019 | 2018 |
|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 500 | – |
| Medel att disponera | 1 054 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2019
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker med mer än 30%...[Kommentera]
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Goodwill
| Post | 2019-06-30 | 2018-06-30 | 2017-06-30 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 262 | 392 | 392 |
| Årets avskrivningar | 131 | −131 | – |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2019-06-30 | 2018-06-30 | 2017-06-30 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 282 | 265 | 265 |
| Årets avskrivningar | 13 | −71 | – |
Om bolaget
- Adress
- BERGSGATAN 36, 214 22 MALMÖ
- Registrerat
- 2012-03-05
- Bransch
- Tandläkarverksamhet
Verksamhet enligt registret
Bolaget ska bedriva tandvård och därmed förenlig verksamhet.
Jobbannonser
Källa: Arbetsförmedlingens annonsdata via JobTech Dev · uppdaterad 2026-11-02
- Annonser totalt
- 12
- Aktiva nu
- 0
- Första annonsen
- 2022-03-13
- Senaste annonsen
- 2024-06-13
Annonser per år
| År | 2022 | 2024 |
|---|---|---|
| Annonser | 7 | 5 |
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2019
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2020-01-08
- Programvara
- BL Bokslut
Allmänt om verksamheten
Bolaget ska bedriva tandvård och därmed förenlig verksamhet. Företaget har sitt säte i Skåne län, Malmö kommun.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.
| År | Storlek | |
|---|---|---|
| 2019 | 240 kB | Öppna |