Start › Stockholms län › Hägersten
Conitech AB
Utveckling7 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 0 | 576 | 1 860 | 1 997 |
| Nettoomsättning | 0 | 331 | 1 860 | 1 967 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 245 | 0 | 30 |
| Rörelsekostnader | 305 | 845 | 1 120 | 1 141 |
| Övriga externa kostnader | 221 | 245 | 258 | 223 |
| Personalkostnader | 79 | 594 | 857 | 908 |
| Av- och nedskrivningar | 5 | 5 | 5 | 5 |
| Övriga rörelsekostnader | – | – | 0 | 5 |
| Rörelseresultat | −305 | −270 | 740 | 856 |
| Finansiella poster | 147 | 387 | −22 | 10 |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | 136 | 141 | 59 | 0 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 202 | 120 | 51 | 12 |
| Nedskrivningar av finansiella anläggningstillgångar | 189 | −130 | 130 | 0 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 1 | 5 | 2 | 2 |
| Resultat efter finansiella poster | −157 | 117 | 718 | 866 |
| Bokslutsdispositioner | 225 | 0 | −51 | −109 |
| Förändring av periodiseringsfonder | 225 | 0 | −51 | −109 |
| Resultat före skatt | 68 | 117 | 666 | 758 |
| Skatt på årets resultat | 62 | 5 | 172 | 160 |
| Övriga skatter | 13 | 18 | 8 | 0 |
| Årets resultat | −7 | 94 | 486 | 598 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 3 899 | 4 430 | 4 631 | 4 173 |
| Anläggningstillgångar | 2 030 | 2 250 | 1 801 | 13 |
| Materiella anläggningstillgångar | 10 | 2 | 8 | 13 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 10 | 2 | 8 | 13 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 2 020 | 2 248 | 1 793 | 0 |
| Omsättningstillgångar | 1 870 | 2 179 | 2 830 | 4 160 |
| Kortfristiga fordringar | 106 | 347 | 369 | 401 |
| Kundfordringar | – | 0 | 270 | 104 |
| Övriga fordringar | 9 | 173 | 0 | 192 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 97 | 174 | 98 | 105 |
| Kassa och bank | 1 764 | 1 833 | 2 461 | 3 759 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 3 899 | 4 430 | 4 631 | 4 173 |
| Eget kapital | 2 732 | 2 739 | 2 837 | 2 538 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Uppskrivningsfond | 50 | – | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 2 682 | 2 689 | 2 787 | 2 488 |
| Balanserat resultat | 2 689 | 2 595 | 2 300 | 1 891 |
| Årets resultat | −7 | 94 | 486 | 598 |
| Obeskattade reserver | 1 046 | 1 271 | 1 271 | 1 219 |
| Periodiseringsfonder | 1 046 | 1 271 | 1 271 | 1 219 |
| Långfristiga skulder | – | 0 | 6 | 4 |
| Övriga skulder | – | 0 | 6 | 4 |
| Kortfristiga skulder | 122 | 420 | 518 | 411 |
| Leverantörsskulder | 10 | 15 | 22 | 10 |
| Skatteskulder | 66 | 177 | 332 | 349 |
| Övriga skulder | 37 | 220 | 156 | 43 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 8 | 8 | 8 | 9 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | – | – | 192 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Bolagets ägare har fortsatt ägnat sig åt studier vilket fått till följd att ingen omsättning skett i bolaget.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Kommentar till vinstdispositionen
Styrelsen föreslås bemyndigas att besluta om tidpunkt då utdelningen skall betalas.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-08-31 | 2024-08-31 | 2023-08-31 | 2022-08-31 | 2021-08-31 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 41 | 29 | 29 | 29 | 29 |
| Årets inköp | 12 | 0 | – | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 31 | 27 | 22 | 16 | 11 |
| Årets avskrivningar | 5 | 5 | 5 | 5 | – |
Om bolaget
- Adress
- KLUBBACKEN 36, 129 39 HÄGERSTEN
- Registrerat
- 2012-02-27
- Bransch
- Konsultverksamhet avseende företags organisation
Verksamhet enligt registret
Aktiebolaget ska bedriva ingenjörskonsultativa tjänster främst inom tillverkningsindustrin, rådgivning, interim management, kurser, utbildning, projektledning riktat till tillverkningsindustrin, äga och förvalta värdepapper samt därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 845-5552
- Conitech AB
kontrollerat 2026-10-10
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Säte
- Stockholm
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2025-11-14
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Allmänt om verksamheten
Företaget har sitt säte i Stockholm .
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.