Start › Stockholms län › Enskede
Granskogen IT AB
Utveckling12 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 0 | 104 | 640 | 1 357 | 1 216 | 754 | 1 066 | 1 298 | 1 423 | 109 |
| Nettoomsättning | 0 | 104 | 640 | 1 357 | 1 107 | 520 | 1 066 | 1 298 | 1 423 | 109 |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | – | 0 | 109 | 234 | 0 | 0 | – | – |
| Rörelsekostnader | 59 | 42 | 913 | 1 056 | 1 018 | 807 | 816 | 825 | 753 | 27 |
| Råvaror och förnödenheter | 43 | 0 | 6 | 2 | 2 | 3 | 6 | 1 | 1 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 11 | 27 | 231 | 143 | 212 | 114 | 83 | 158 | 120 | 27 |
| Personalkostnader | 1 | 15 | 670 | 906 | 804 | 691 | 726 | 666 | 631 | 0 |
| Av- och nedskrivningar | 5 | 0 | 5 | 5 | – | – | – | – | – | – |
| Rörelseresultat | −59 | 62 | −273 | 301 | 198 | −53 | 250 | 472 | 670 | 83 |
| Finansiella poster | 0 | 1 | 21 | 0 | 37 | 23 | 30 | – | – | – |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | – | 0 | 22 | 0 | 37 | 25 | 34 | – | – | – |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 4 | – | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −59 | 63 | −251 | 301 | 235 | −30 | 280 | 472 | 670 | 83 |
| Bokslutsdispositioner | – | 0 | 109 | 0 | −59 | 0 | −51 | – | – | – |
| Förändring av periodiseringsfonder | – | 0 | 109 | 0 | −59 | 0 | −51 | – | – | – |
| Resultat före skatt | −59 | 63 | −142 | 301 | 176 | −30 | 229 | 472 | 670 | 83 |
| Skatt på årets resultat | – | – | 0 | 62 | 36 | 0 | 33 | 104 | 111 | 16 |
| Årets resultat | −59 | 63 | −142 | 239 | 140 | −30 | 197 | 368 | 559 | 67 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 93 | 171 | 88 | 685 | 685 | 300 | 487 | 765 | 839 | 147 |
| Anläggningstillgångar | 5 | 16 | 16 | 22 | – | – | – | – | – | – |
| Materiella anläggningstillgångar | 5 | 16 | 16 | 22 | – | – | – | – | – | – |
| Inventarier, verktyg och installationer | 5 | 16 | 16 | 22 | – | – | – | – | – | – |
| Omsättningstillgångar | 87 | 154 | 72 | 663 | 685 | 300 | 487 | 765 | 839 | 147 |
| Kortfristiga fordringar | 2 | 2 | 53 | 285 | 335 | 4 | 227 | 122 | 325 | 0 |
| Kundfordringar | – | 0 | 0 | 187 | 323 | 0 | 83 | 122 | 325 | 0 |
| Övriga fordringar | 2 | 2 | 53 | 98 | 12 | 4 | 144 | – | – | – |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | – | – | – | – | – | – | – | 0 | – | – |
| Kortfristiga placeringar | 60 | 0 | 0 | 134 | 74 | 62 | 97 | 240 | 140 | 0 |
| Övriga kortfristiga placeringar | 60 | 0 | 0 | 134 | 74 | 62 | 97 | 240 | 140 | 0 |
| Kassa och bank | 26 | 153 | 19 | 244 | 275 | 234 | 163 | 404 | 375 | 147 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 93 | 171 | 88 | 685 | 619 | 233 | 487 | 765 | 839 | 147 |
| Eget kapital | −76 | −16 | −79 | 379 | 324 | 185 | 281 | 484 | 616 | 108 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | −126 | −66 | −129 | 329 | 274 | 135 | 231 | 434 | 566 | 58 |
| Balanserat resultat | −66 | −129 | 13 | 91 | 135 | 164 | 34 | 66 | 8 | −9 |
| Årets resultat | −59 | 63 | −142 | 239 | 140 | −30 | 197 | 368 | 559 | 67 |
| Obeskattade reserver | – | 0 | 0 | 109 | 109 | 51 | 51 | – | – | – |
| Periodiseringsfonder | – | 0 | 0 | 109 | 109 | 51 | 51 | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 169 | 187 | 167 | 196 | 185 | −2 | 155 | 281 | 223 | 40 |
| Leverantörsskulder | 0 | 0 | 0 | 12 | 0 | 0 | 3 | 10 | – | – |
| Skatteskulder | 126 | 57 | 48 | 0 | −118 | −123 | 0 | 115 | 111 | 16 |
| Övriga skulder | 42 | 130 | 119 | 184 | 245 | 121 | 152 | 156 | 112 | 24 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | – | – | 0 | 0 | 58 | – | – | – | – | – |
| Ställda säkerheter | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – | 0 | 0 | – | – |
| Företagsinteckningar | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – | 0 | 0 | – | – |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | – | – | – | 250 | 250 | 0 | 0 | 400 | 500 | – |
| Medel att disponera | – | – | – | – | 274 | 135 | 231 | 434 | 566 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Verksamheten bedrivs numera helt passivt, dvs det förekommer minimal verksamhet.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Verksamheten är tillsvidare passiv och är därför minimal.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
På grund av marknadläget sjönk omsättningen drastiskt. Bolagets huvudverksamhet har lagts i malpåse tills vidare.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2019
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2018
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2017
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 27 | 27 | 27 | 27 |
| Årets inköp | – | – | – | 27 |
| Ackumulerade avskrivningar | 22 | 16 | 11 | 5 |
| Årets avskrivningar | 5 | – | 5 | 5 |
Om bolaget
- Adress
- MARGARETAVÄGEN 70, 122 62 ENSKEDE
- Registrerat
- 2012-01-24
- Bransch
- Dataprogrammering
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall bedriva konsultverksamhet inom IT och därmed förenlig verksamhet. Bolaget kommer också att bedriva produktutveckling av mjukvara och därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 841-6141
- Granskogen IT AB
kontrollerat 2026-10-09
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-07-18
- Programvara
- Årsredovisning Online
Allmänt om verksamheten
Bolagets verksamhet ska vara i huvudsak att utföra konsulttjänster inom IT och bedriva därmed förenlig verksamhet. Bolaget har sitt säte i Stockholm.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.