Genomsyn

Start › Stockholms län › Huddinge

Mediadot AB

556881-5152AktiebolagAktivtRäkenskapsår 2024-07-01 – 2025-06-30

Omsättning 2025
1,3 mkr
Resultat efter fin. poster 2025
50 tkr
Årets resultat 2025
39 tkr
Eget kapital 2025
226 tkr

Utveckling7 räkenskapsår

20252025: 1,3 mkr1,3 mkr20242024: 1,1 mkr1,1 mkr20232023: 949 tkr949 tkr20222022: 1,0 mkr1,0 mkr20212021: 886 tkr886 tkr20202020: 932 tkr932 tkr20192019: 1,0 mkr1,0 mkr

ResultaträkningBelopp i tkr

Post202520242023202220212020
Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. 1 2001 1678351 229886932
Nettoomsättning 1 2601 1379491 035886932
Övriga rörelseintäkter −6030−114194––
Rörelsekostnader 1 150932909868898888
Handelsvaror 02––––
Övriga externa kostnader 191170216170199225
Personalkostnader 952753693697693647
Av- och nedskrivningar 77–0616
Rörelseresultat 49235−74361−1343
Finansiella poster 00−100−1
Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter 010–––
Räntekostnader och liknande resultatposter 011001
Resultat efter finansiella poster 50235−75361−1343
Bokslutsdispositioner –090−902020
Förändring av periodiseringsfonder –090−902020
Resultat före skatt 5023515271763
Skatt på årets resultat 1050456214
Årets resultat 3918511215548

BalansräkningBelopp i tkr

Post202520242023202220212020
TILLGÅNGAR 485499275634345409
Anläggningstillgångar 3327–006
Materiella anläggningstillgångar 2027–006
Inventarier, verktyg och installationer 2027–006
Finansiella anläggningstillgångar 13–––––
Andra långfristiga värdepappersinnehav 13–––––
Omsättningstillgångar 452472275634345403
Kortfristiga fordringar 241160167487183289
Kundfordringar 103–0243102215
Fordringar hos intresseföretag 444444444444
Övriga fordringar 4574253630
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter 5011081195––
Kassa och bank 211312108148163114
EGET KAPITAL OCH SKULDER 485499275634345409
Eget kapital 22628713224156107
Bundet eget kapital 505050505050
Aktiekapital 505050505050
Fritt eget kapital 17623782191657
Balanserat resultat 1375271−2419
Årets resultat 3918511286548
Obeskattade reserver ––090020
Periodiseringsfonder ––090020
Kortfristiga skulder 259213143303289282
Skatteskulder ––020––
Övriga skulder 176130609510095
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter 838383189189186

Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr

Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.

Post202520242023202220212020
Styrelsens förslag 10010030120––
Medel att disponera ––––6–

Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext

En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.

2025

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2025

2024

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2024

2023

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2023

2022

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2022

2021

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2021

Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr

Andra långfristiga värdepappersinnehav

Post2025-06-302024-06-302023-06-30
Anskaffningsvärde 1300
Årets inköp 13––

Inventarier, verktyg och installationer

Post2022-06-302021-06-302020-06-302019-06-30
Anskaffningsvärde 78787878
Ackumulerade avskrivningar 78787257
Årets avskrivningar –616–

Om bolaget

Adress
FORNBORGSVÄGEN 57 A, 141 33 HUDDINGE
Registrerat
2012-01-20
Bransch
Efterproduktion av film, video och tv-program

Verksamhet enligt registret

Företaget ska bedriva konsultverksamhet inom mediabranschen och företagarbranschen. Företaget erbjuder tjänster i form av hela medieproduktioner, från inspelning av video, film, reklam och musik till - redigering, efterbearbetning, ljudläggning och grafik. Företaget kommer också att göra innehållet till webbsidor. Allt från design och grafik till animationer, videopresentationer, reklambilder, texter mm. Företaget kommer att fungera som konsult och producent åt TV- branchen, reklam-branchen samt att göra företagsfilmer och presentationer till bl.a. resebolag samt större fastighetsbolag mm.

Bankgironummer

5857-5796
MEDIADOT AB
kontrollerat 2026-10-09

Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025

Regelverk
K2
Säte
Huddinge
Revision
Nej, årsredovisningen är inte reviderad
Årsstämma
2025-12-15
Programvara
Wolters Kluwer Capego

Allmänt om verksamheten

Företaget har sitt säte i Huddinge .

Årsredovisningarna i original

Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.

ÅrStorlek
20258 kB Öppna
20248 kB Öppna
20238 kB Öppna
20228 kB Öppna
20218 kB Öppna