Årsredovisning för

Davidstad Fastigheter AB

556881-0419

Räkenskapsåret

2025-01-01 - 2025-12-31

Förvaltningsberättelse1
Resultaträkning3
Balansräkning4
Noter6
Underskrifter11

Fastställelseintyg

Jag intygar att resultaträkningen och balansräkningen har fastställts på årsstämma 2026-06-12. 
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition. 

Jag intygar att innehållet i dessa elektroniska handlingar överensstämmer med originalen och att originalen undertecknats av samtliga personer som enligt lag ska underteckna dessa.

 

Förvaltningsberättelse

Styrelsen för Davidstad Fastigheter AB, 556881-0419, avger följande årsredovisning för räkenskapsåret 2025-01-01 - 2025-12-31.

Verksamheten

Verksamhetens art och inriktning

Bolagets verksamhet består i att äga, utveckla och förvalta fastigheter. Bolaget har sitt säte i Stockholm.

Viktiga förändringar i verksamheten

Bolagets verksamhet har varit oförändrad jämfört med tidigare år.

Förväntad framtida utveckling samt väsentliga risker och osäkerhetsfaktorer

Bolaget går in i 2026 med ett tydligt momentum och en stärkt organisation där man utgör en del av koncernens strategi för att generera ett stabilt förvaltningsresultat framåt. Hagabackens verksamhet är utsatt för ett antal risker och möjligheter. Arbetet med riskhantering avser en systematisk tillämpning av principer, förfaranden och praxis gällande identifiering, analys, kontroll och uppföljning av risker inom Hagabackens verksamhet. I riskbedömningen ingår att identifiera risker som kan uppstå om de grundläggande kraven på den finansiella rapporteringen i bolaget inte uppfylls. Bolagets ledningsgrupp har identifierat och utvärderat de risker som aktualiseras i bolagets verksamhet samt utvärderat hur riskerna kan hanteras. De väsentligaste riskerna utgörs av fastighetsmarknadsrisk avseende värdeutveckling och uthyrningsgrad, ränterisk, refinansieringsrisk och kreditrisk. Styrelsen ansvarar primärt för att löpande utvärdera bolagets risksituation.

Rättvisande översikt över utvecklingen

Belopp i kr

  2025 2023/2024 2022/2023 2021/2022
Nettoomsättning 2 503 100 2 368 516 1 836 187 1 802 416
Resultat efter finansiella poster -107 467 -528 283 -2 702 963 -73 106
Balansomslutning 17 062 106 17 948 807 16 104 851 20 398 165
Soliditet % 0,6 0,6 0,7 5
Kommentar till rättvisande översikt över utvecklingen

För definitioner av nyckeltal, se Redovisnings- och värderingsprinciper.

Förändringar i eget kapital

  Aktie-
kapital
Balanserat resultat Årets resultat
Ingående balans 100 000 529 023 -528 283
Balanseras i ny räkning   -528 283 528 283
Erhållna aktieägartillskott   80 000  
Årets resultat     -75 825
Utgående balans 100 000 80 740 -75 825
 

Resultatdisposition

Belopp i kr

Till årsstämmans förfogande står följande medel  
Balanserat resultat 80 740
Årets resultat -75 825
Medel att disponera 4 915
Styrelsen föreslår att medlen disponeras enligt följande  
Balanseras i ny räkning 4 915
Summa 4 915
Kommentar till resultatdisposition

Företagets resultat och ställning i övrigt framgår av efterföljande resultat- och balansräkning med noter.

 

Resultaträkning

Belopp i kr Not 2025-01-01 - 2025-12-31 2023-11-01 - 2024-12-31
Rörelsens intäkter, lagerförändringar m.m.      
Nettoomsättning   2 503 100 2 368 516
Övriga rörelseintäkter   1 387 0
Summa rörelsens intäkter, lagerförändringar m.m.   2 504 487 2 368 516
Rörelsens kostnader      
Råvaror och förnödenheter   -886 272 -522 931
Övriga externa kostnader   -264 668 -445 973
Av- och nedskrivningar av materiella och immateriella anläggningstillgångar   -1 096 977 -987 993
Summa rörelsens kostnader   -2 247 917 -1 956 897
Rörelseresultat   256 570 411 619
Resultat från finansiella poster      
Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter   1 330 888
Räntekostnader och liknande resultatposter   -365 367 -940 790
Summa resultat från finansiella poster   -364 037 -939 902
Resultat efter finansiella poster   -107 467 -528 283
Bokslutsdispositioner      
Erhållna koncernbidrag   31 642 0
Summa bokslutsdispositioner   31 642 0
Resultat före skatt   -75 825 -528 283
Årets resultat   -75 825 -528 283
 

Balansräkning

Belopp i kr Not 2025-12-31 2024-12-31
TILLGÅNGAR      
Anläggningstillgångar      
Materiella anläggningstillgångar      
Byggnader och mark 2 14 121 369 15 200 185
Inventarier, verktyg och installationer 3 55 890 36 151
Summa materiella anläggningstillgångar   14 177 259 15 236 336
Finansiella anläggningstillgångar      
Fordringar hos koncernföretag 4 2 004 618 1 241 000
Summa finansiella anläggningstillgångar   2 004 618 1 241 000
Summa anläggningstillgångar   16 181 877 16 477 336
Omsättningstillgångar      
Kortfristiga fordringar      
Fordringar hos koncernföretag 5 699 382 474 618
Aktuell skattefordran   5 687 0
Övriga fordringar   152 905 324 273
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter   22 255 6 358
Summa kortfristiga fordringar   880 229 805 249
Kassa och bank      
Kassa och bank   0 666 222
Summa kassa och bank   0 666 222
Summa omsättningstillgångar   880 229 1 471 471
SUMMA TILLGÅNGAR   17 062 106 17 948 807
 

Balansräkning

Belopp i kr Not 2025-12-31 2024-12-31
EGET KAPITAL OCH SKULDER      
Eget kapital      
Bundet eget kapital      
Aktiekapital   100 000 100 000
Summa bundet eget kapital   100 000 100 000
Fritt eget kapital      
Balanserat resultat   80 740 529 023
Årets resultat   -75 825 -528 283
Summa fritt eget kapital   4 915 740
Summa eget kapital   104 915 100 740
Långfristiga skulder      
Skulder till koncernföretag   16 145 502 15 898 295
Summa långfristiga skulder   16 145 502 15 898 295
Kortfristiga skulder      
Leverantörsskulder   29 566 950 545
Skulder till koncernföretag   0 306 861
Aktuella skatteskulder   0 43 779
Övriga skulder   31 339 1 387
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter   750 784 647 200
Summa kortfristiga skulder   811 689 1 949 772
SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER   17 062 106 17 948 807
 

Noter

Belopp i kr om inget annat anges.

Not 1 Redovisnings- och värderingsprinciper

Redovisnings- och värderingsprinciper

Årsredovisningen har upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och Bokföringsnämndens allmänna råd BFNAR 2012:1 Årsredovisning och koncernredovisning (K3).

Intäkter

Intäktsredovisning

Hyresintäkter periodiseras i enlighet med hyresavtal och intäktsredovisas i den period uthyrning sker. Intäkterna redovisas netto exklusive mervärdesskatt. I tillämpliga fall ingår tjänster som bolaget tillhandahåller såsom el och värme. Förskottsbetalda hyror redovisas som förutbetalda hyresintäkter.

Materiella anläggningstillgångar

Avskrivning

Materiella anläggningstillgångar redovisas till anskaffningsvärde minskat med avskrivningar och eventuella nedskrivningar. I anskaffningsvärdet ingår utgifter som direkt kan hänföras till förvärvet av tillgången. När en komponent i en anläggningstillgång byts ut, utrangeras eventuell kvarvarande del av den gamla komponenten och den nya komponentens anskaffningsvärde aktiveras. Tillkommande utgifter som avser tillgångar som inte delas upp i komponenter läggs till anskaffningsvärdet om de beräknas ge företaget framtida ekonomiska fördelar, till den del tillgångens prestanda ökar i förhållande till tillgångens värde vid anskaffningstidpunkten. Utgifter för löpande reparation och underhåll redovisas som kostnader. Realisationsvinst respektive realisationsförlust vid avyttring av en anläggningstillgång redovisas som Övrig rörelseintäkt respektive Övrig rörelsekostnad. Materiella anläggningstillgångar skrivs av systematiskt över tillgångens bedömda nyttjandeperiod. När tillgångarnas avskrivningsbara belopp fastställs, beaktas i förekommande fall tillgångens restvärde. Bolagets mark har obegränsad nyttjandeperiod och skrivs inte av. Linjär avskrivningsmetod används för övriga typer av materiella tillgångar.

  År
Stomme 50

   
Stomkompl., innerväggar, installationer, el, inre ytskikt m.m 25

   
Inventarier, verktyg och installationer 5

   
Yttre ytskikt, fasad, luftvärmepump m.m 20-30

   
Ledbelysning, portar och väggar 10-15
 

Komponentindelning

Materiella anläggningstillgångar har delats upp på komponenter när komponenterna är betydande och när komponenterna har väsentligt olika nyttjandeperioder. När en komponent i en anläggningstillgång byts ut, utrangeras eventuell kvarvarande del av den gamla komponenten och den nya komponentens anskaffningsvärde aktiveras. Utgifter för löpande reparationer och underhåll redovisas som kostnader.

Finansiella instrument

Finansiella instrument redovisas i enlighet med reglerna i K3 kapitel 11, vilket innebär att värdering sker utifrån anskaffningsvärde. Finansiella instrument som redovisas i balansräkningen inkluderar kundfordringar och övriga fordringar, leverantörsskulder och låneskulder. Instrumenten redovisas i balansräkningen när företaget blir part i instrumentets avtalsmässiga villkor. Finansiella tillgångar tas bort från balansräkningen när rätten att erhålla kassaflöden från instrumentet har löpt ut eller överförts och koncernen har överfört i stort sett alla risker och förmåner som är förknippade med äganderätten. Finansiella skulder tas bort från balansräkningen när förpliktelserna har reglerats eller på annat sätt upphört. Kundfordringar och övriga fordringar Fordringar redovisas som omsättningstillgångar med undantag för poster med förfallodag mer än 12 månader efter balansdagen, vilka klassificeras som anläggningstillgångar. Fordringar tas upp till det belopp som förväntas bli inbetalt efter avdrag för individuellt bedömda osäkra fordringar. Låneskulder och leverantörsskulder Låneskulder och leverantörsskulder redovisas initialt till anskaffningsvärde efter avdrag för transaktionskostnader. Skiljer sig det redovisade beloppet från det belopp som ska återbetalas vid förfallotidpunkten periodiseras mellanskillnaden som räntekostnad över lånets löptid med hjälp av instrumentets effektivränta. Härigenom överensstämmer vid förfallotidpunkten det redovisade beloppet och det belopp som ska återbetalas.

Obeskattade reserver

Obeskattade reserver redovisas med bruttobelopp i balansräkningen, inklusive den uppskjutna skatteskuld som är hänförlig till reserverna.

Underskottsavdrag

Bolaget ingår i en koncern med stabil löpande intjäningsförmåga och inom koncernen finns full skattemässig kvittningsrätt. Eventuella underskottsavdrag värderas därför till sitt fulla värde.

Bokslutsdispositioner

Förändringar av obeskattade reserver redovisas som bokslutsdispositioner i resultaträkningen. Koncernbidrag redovisas som bokslutsdispositioner. Aktuella skatter värderas utifrån de skattesatser och skatteregler som gäller på balansdagen. Uppskjutna skatter värderas utifrån de skattesatser och skatteregler som är beslutade före balansdagen. Uppskjuten skattefordran avseende underskottsavdrag eller andra framtida skattemässiga avdrag redovisas i den utsträckning det är sannolikt att avdraget kan avräknas mot överskott vid framtida beskattning. Fordringar och skulder nettoredovisas endast när det finns en legal rätt till kvittning. Aktuell skatt, liksom förändring i uppskjuten skatt, redovisas i resultaträkningen om inte skatten är hänförlig till en händelse eller transaktion som redovisas direkt i eget kapital. Skatteeffekter av poster som redovisas direkt mot eget kapital, redovisas mot eget kapital. På grund av sambandet mellan redovisning och beskattning särredovisas inte den uppskjutna skatteskulden som är hänförlig till obeskattade reserver.

 

Nyckeltalsdefinitioner

Nettoomsättning Rörelsens huvudintäkter, fakturerade kostnader, sidointäkter samt intäktskorrigeringar. Resultat efter finansiella poster Resultat efter finansiella intäkter och kostnader men före bokslutsdispositioner och skatter. Balansomslutning Företagets samlade tillgångar. Soliditet (%) Justerat eget kapital (eget kapital och obeskattade reserver med avdrag för uppskjuten skatt) i procent av balansomslutning.

Not 2 Byggnader och mark

  2025-12-31 2024-12-31
Ingående anskaffningsvärden 25 471 503 24 247 174
Förändringar av anskaffningsvärden    
Inköp 0 1 224 329
Utgående anskaffningsvärden 25 471 503 25 471 503
Ingående avskrivningar -6 305 678 -5 330 031
Förändringar av avskrivningar    
Årets avskrivningar -1 078 816 -975 647
Utgående avskrivningar -7 384 494 -6 305 678
Ingående nedskrivningar -3 965 640 -3 965 640
Utgående nedskrivningar -3 965 640 -3 965 640
Redovisat värde 14 121 369 15 200 185
Kommentar till not

Företaget gör årligen en intern värdering för att bedöma fastighetens verkliga värde. Det verkliga värdet utgörs av ett marknadsvärde baserat på priser på en aktiv marknad, justerade, om så krävs, för eventuella avvikelser avseende den aktuella tillgångens typ, läge eller skick. Extern värdering görs om förutsättningarna har förändrats på ett sätt som kan antas väsentligt påverka fastighetens verkliga värde.

 

Not 3 Inventarier, verktyg och installationer

  2025-12-31 2024-12-31
Ingående anskaffningsvärden 52 906 52 906
Förändringar av anskaffningsvärden    
Inköp 37 900 0
Utgående anskaffningsvärden 90 806 52 906
Ingående avskrivningar -16 755 -4 409
Förändringar av avskrivningar    
Årets avskrivningar -18 161 -12 346
Utgående avskrivningar -34 916 -16 755
Redovisat värde 55 890 36 151

Not 4 Fordringar hos koncernföretag

  2025-12-31 2024-12-31
Ingående anskaffningsvärden 1 241 000 0
Förändringar av anskaffningsvärden    
Tillkommande fordringar 763 618 1 241 000
Utgående anskaffningsvärden 2 004 618 1 241 000
Redovisat värde 2 004 618 1 241 000

Not 5 Fordringar hos koncernföretag

  2025-12-31 2024-12-31
Förändringar av anskaffningsvärden    
Kassa o Bank 699 382 0
Utgående anskaffningsvärden 699 382 0
Redovisat värde 699 382 0
Kommentar till not

Bolaget innehar bankkonton som ligger under moderbolagets koncernkonto och har därmed rubricerats som Fordran koncernföretag.

 

Not 6 Ställda säkerheter

Övriga ställda säkerheter

Typ av säkerhet 2025-12-31 2024-12-31
Fastighetsinteckningar 10 000 000 10 000 000
Summa ställda säkerheter 10 000 000 10 000 000

Not 7 Upplysning om moderföretag

Uppgift om moderföretag

Typ av moderföretag Företagets namn Org.nr Säte
Moderföretag Hagabacken Fastighets DB 1 AB 559449-4287 Stockholm
Kommentar till not

Moderbolag i den största och minsta koncernen som bolaget ingår i är Hagabacken Fastighets AB (559449-8999), där även koncernredovisning upprättas, med säte i Stockholm.

Not 8 Väsentliga händelser efter räkenskapsårets slut

Inga väsentliga händelser efter räkenskapsårets slut.

 

Underskrifter

Vår revisionsberättelse har lämnats 2026-06-04

Ernst & Young Aktiebolag