Target Practice AB
556880-33721 (8)
Årsredovisning
Target Practice AB
Organisationsnummer:
556880-3372
Räkenskapsår:
2025-01-01 -
2025-12-31
Styrelsen avger följande årsredovisning.
| Innehåll |
Sida |
|
Förvaltningsberättelse |
2
|
|
Resultaträkning |
4
|
|
Balansräkning |
5
|
|
Noter |
7
|
Om inte annat särskilt anges, redovisas alla belopp i hela svenska kronor. Uppgifter inom parentes avser föregående år.
Företagets säte: Djursholm
Fastställelseintyg
Jag intygar att resultaträkningen och balansräkningen har fastställts på årsstämma 2026-06-26.
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Jag intygar att innehållet i dessa elektroniska handlingar överensstämmer med originalen och att originalen undertecknats av samtliga personer som enligt lag ska underteckna dessa.
Target Practice AB
556880-33722 (8)
| Allmänt om verksamheten |
Target Practice AB startade sin verksamhet 2012. Företagets rörelse bedriver viss rörelse i rådgivning kring företags organisation och strategi. Som kommanditdelägare i Urogyn Sverige Kommanditbolag med org. nr. 969790–1032 deltager Target Practice i detta bolags förvaltning. Target Practice äger också 41,7% av andelarna i Urogyn Sverige AB med org. nr. 556665–4785 |
| Väsentliga händelser under räkenskapsåret |
| Inga väsentliga händelser har inträffat under räkenskapsåret. |
| Flerårsöversikt | | | | | |
| | 2025-01-01 -2025-12-31 | 2024-01-01 -2024-12-31 | 2022-09-01 -2023-12-31 | - |
| Nettoomsättning (kr) | | 0 | 0 | 901 | |
| Resultat efter finansiella poster (kr) | | 3 821 750 | 1 363 789 | 26 355 641 | |
| Soliditet (%) | | 94,4 | 94,5 | 91,3 | |
| Nyckeltalsdefinitioner |
Nettoomsättning Rörelsens huvudintäkter, fakturerade kostnader, sidointäkter samt intäktskorrigeringar.
Resultat efter finansiella poster Resultat efter finansiella intäkter och kostnader men före bokslutsdispositioner och skatter
Soliditet (%) Justerat eget kapital (eget kapital och obeskattade reserver med avdrag för uppskjuten skatt) i procent av balansomslutning. |
| Förändringar i eget kapital | | | | |
| Aktie- kapital | Balanserat resultat | Årets resultat | Summa |
| Belopp vid årets ingång | 50 000 | 29 248 171 | 1 081 144 | 30 379 315 |
| Balanseras i ny räkning | | 1 081 144 | -1 081 144 | 0 |
| Årets resultat | | | 3 445 974 | 3 445 974 |
| Belopp vid årets utgång | 50 000 | 30 329 315 | 3 445 974 | 33 825 289 |
Target Practice AB
556880-33723 (8)
| Resultatdisposition | | | | | |
| Till årsstämmans förfogande står följande medel (kr): | | | | | |
| | | | | |
| Balanserat resultat | | 30 329 315 | | | |
| Årets resultat | | 3 445 974 | | | |
| Medel att disponera | | 33 775 289 | | | |
| | | | | |
| Styrelsen föreslår att medlen disponeras enligt följande (kr): | | | | | |
| Förslag till utdelning | | | | | |
| Utdelning | | 4 000 000 | | | |
| Summa utdelning | | 4 000 000 | | | |
| Balanseras i ny räkning | | 29 775 289 | | | |
| Summa | | 33 775 289 | | | |
| | | | | |
| Styrelsens yttrande om vinstutdelning |
Styrelsen anser att vinstutdelningen är försvarlig med hänsyn till resultatutvecklingen under perioden för denna årsredovisning och perioden fram till påskrift av densamma. Mot bakgrund av ovanstående anser styrelsen att ovan föreslagna vinstutdelning är försvarlig med hänsyn till: - de krav som bolagets verksamhets art, omfattning och risker ställer på storleken av det egna kapitalet och - bolagets konsolideringsbehov, likviditet och ställning i övrigt. |
Target Practice AB
556880-33724 (8)
Resultaträkning | | | | | |
| | | Not | 2025-01-01 | 2024-01-01 |
| | | 1 | 2025-12-31 | 2024-12-31 |
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | | |
| Nettoomsättning | | | | 0 | 0 |
| Summa rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | 0 | 0 |
| | | | | |
| Rörelsekostnader | | | | | |
| Övriga externa kostnader | | | | -34 430 | -69 575 |
| Personalkostnader | | | 2 | -1 079 556 | -1 181 448 |
| Summa rörelsekostnader | | | | -1 113 986 | -1 251 023 |
| | | | | |
| Rörelseresultat | | | | -1 113 986 | -1 251 023 |
| | | | | |
| Finansiella poster | | | | | |
| Resultat från andelar i intresseföretag och gemensamt styrda företag | | | | 2 078 110 | 2 213 731 |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | | | | 2 000 000 | 0 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | | | | 933 159 | 511 209 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | | | | -75 533 | -110 128 |
| Summa finansiella poster | | | | 4 935 736 | 2 614 812 |
| | | | | |
| Resultat efter finansiella poster | | | | 3 821 750 | 1 363 789 |
| | | | | |
| Resultat före skatt | | | | 3 821 750 | 1 363 789 |
| | | | | |
| Skatt på årets resultat | | | | -375 776 | -282 645 |
| | | | | |
| Årets resultat | | | | 3 445 974 | 1 081 144 |
Target Practice AB
556880-33725 (8)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2025-12-31 | 2024-12-31 |
| TILLGÅNGAR | | | 1 | | |
| | | | | |
| Finansiella anläggningstillgångar | | | | | |
| Andelar i intresseföretag och gemensamt styrda företag | | | 3 | 2 845 412 | 2 845 412 |
| Fordringar hos intresseföretag och gemensamt styrda företag | | | 4 | 10 892 068 | 10 892 068 |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | | | 5 | 131 788 | 119 974 |
| Andra långfristiga fordringar | | | 6 | 17 000 000 | 17 000 000 |
| Summa finansiella anläggningstillgångar | | | | 30 869 268 | 30 857 454 |
| Summa anläggningstillgångar | | | | 30 869 268 | 30 857 454 |
| | | | | |
| Kortfristiga fordringar | | | | | |
| Fordringar hos intresseföretag och gemensamt styrda företag | | | | 1 149 041 | 217 298 |
| Övriga fordringar | | | | 36 768 | 62 551 |
| Summa kortfristiga fordringar | | | | 1 185 809 | 279 849 |
| | | | | |
| Kassa och bank | | | | | |
| Kassa och bank | | | | 3 795 342 | 1 000 744 |
| Summa kassa och bank | | | | 3 795 342 | 1 000 744 |
| | | | | |
| Summa omsättningstillgångar | | | | 4 981 151 | 1 280 593 |
| | | | | |
| SUMMA TILLGÅNGAR | | | | 35 850 419 | 32 138 047 |
Target Practice AB
556880-33726 (8)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2025-12-31 | 2024-12-31 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | 1 | | |
| | | | | |
| Eget kapital | | | | | |
| Bundet eget kapital | | | | | |
| Aktiekapital | | | | 50 000 | 50 000 |
| Summa bundet eget kapital | | | | 50 000 | 50 000 |
| | | | | |
| Fritt eget kapital | | | | | |
| Balanserat resultat | | | | 30 329 315 | 29 248 171 |
| Årets resultat | | | | 3 445 974 | 1 081 144 |
| Summa fritt eget kapital | | | | 33 775 289 | 30 329 315 |
| Summa eget kapital | | | | 33 825 289 | 30 379 315 |
| | | | | |
| Långfristiga skulder | | | | | |
| Övriga skulder | | | | 900 000 | 900 000 |
| Summa långfristiga skulder | | | | 900 000 | 900 000 |
| | | | | |
| Kortfristiga skulder | | | | | |
| Leverantörsskulder | | | | 10 000 | 15 089 |
| Skatteskulder | | | | 265 279 | 102 215 |
| Övriga skulder | | | | 741 126 | 676 428 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | | | | 108 725 | 65 000 |
| Summa kortfristiga skulder | | | | 1 125 130 | 858 732 |
| | | | | |
| SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | | 35 850 419 | 32 138 047 |
| | | | | |
Target Practice AB
556880-33727 (8)
Noter | | | | | |
| | | | | |
| Not 1. Redovisnings- och värderingsprinciper | | | | | |
| Allmänna upplysningar |
| Årsredovisningen är upprättad i enlighet med årsredovisningslagen och BFNAR 2016:10. Bolaget har från och med räkenskapsåret 2026 övergått från BFNAR 2012:1 (K3) till BFNAR 2016:10 (K2). Bytet har inte medfört någon väsentlig påverkan på bolagets resultat, ställning eller ingående eget kapital. |
| Not 2. Medelantal anställda | | | | | |
| | | | 2025-01-01 2025-12-31 | 2024-01-01 2024-12-31 |
| Medelantal anställda | | | | 1 | 1 |
| | | | | |
| Not 3. Andelar i intresseföretag och gemensamt styrda företag | | | | | |
| | | | 2025-12-31 | 2024-12-31 |
| Ingående anskaffningsvärden | | | | 2 845 412 | 2 845 412 |
| Utgående anskaffningsvärden | | | | 2 845 412 | 2 845 412 |
| | | | | |
| Redovisat värde | | | | 2 845 412 | 2 845 412 |
| Företagets namn | Org.nr. | Säte | Antal andelar | Eget kapital (tkr) | Årets resultat (tkr) | Kapital- andel (%) | Rösträtts- andel (%) | Redovisat värde (tkr) |
| Urogyn Sverige AB | 556665-4785 | Solna | 417 | 1 991 929 | 267 697 | 41,7 | 41,7 | 2 845 412 |
| | | | | | | | |
| Not 4. Fordringar hos intresseföretag och gemensamt styrda företag | | | | | |
| | | | 2025-12-31 | 2024-12-31 |
| Ingående anskaffningsvärden | | | | 10 892 068 | 3 456 000 |
| Tillkommande fordringar | | | | 0 | 7 436 068 |
| Utgående anskaffningsvärden | | | | 10 892 068 | 10 892 068 |
| | | | | |
| Redovisat värde | | | | 10 892 068 | 10 892 068 |
Avser fordringar hos 556665-4785, Urogyn Sverige AB
|
| | | | | |
Target Practice AB
556880-33728 (8)
| Not 5. Andra långfristiga värdepappersinnehav | | | | | |
| | | | 2025-12-31 | 2024-12-31 |
| Ingående anskaffningsvärden | | | | 119 974 | 149 894 |
| Tillskott till/uttag från handelsbolag | | | | -2 066 296 | -2 243 651 |
| Årets resultatandel | | | | 2 078 110 | 2 213 731 |
| Utgående anskaffningsvärden | | | | 131 788 | 119 974 |
| | | | | |
| Redovisat värde | | | | 131 788 | 119 974 |
| Avser andelar i 969790-1032, Ovumia Urogyn Kommanditbolag |
| | | | | |
| Not 6. Andra långfristiga fordringar | | | | | |
| | | | 2025-12-31 | 2024-12-31 |
| Ingående anskaffningsvärden | | | | 17 000 000 | 17 000 000 |
| Utgående anskaffningsvärden | | | | 17 000 000 | 17 000 000 |
| | | | | |
| Redovisat värde | | | | 17 000 000 | 17 000 000 |