Start › Gävleborgs län › Tallåsen
X entreprenad & fritid AB
Utveckling8 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 759 | 1 436 | 473 | 763 | 1 032 |
| Nettoomsättning | 752 | 1 431 | 473 | 785 | 843 |
| Övriga rörelseintäkter | 7 | 5 | 0 | −22 | 189 |
| Rörelsekostnader | 881 | 1 094 | 548 | 797 | 1 140 |
| Övriga externa kostnader | 256 | 310 | 249 | 221 | 160 |
| Personalkostnader | 602 | 767 | 277 | 554 | 946 |
| Av- och nedskrivningar | 0 | 2 | 18 | 23 | 33 |
| Övriga rörelsekostnader | 23 | 17 | 4 | 0 | 1 |
| Rörelseresultat | −122 | 341 | −74 | −35 | −107 |
| Finansiella poster | −2 | 0 | −1 | −1 | −1 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 1 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 2 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Resultat efter finansiella poster | −123 | 341 | −76 | −36 | −108 |
| Bokslutsdispositioner | 49 | −49 | – | 0 | 70 |
| Förändring av periodiseringsfonder | 49 | −49 | – | 0 | 50 |
| Förändring av överavskrivningar | – | – | – | 0 | 20 |
| Resultat före skatt | −74 | 292 | −76 | −36 | −38 |
| Skatt på årets resultat | 0 | 30 | – | – | – |
| Årets resultat | −74 | 262 | −76 | −36 | −38 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 336 | 423 | 72 | 221 | 369 |
| Anläggningstillgångar | 0 | 0 | 2 | 20 | 42 |
| Materiella anläggningstillgångar | 0 | 0 | 2 | 20 | 42 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 0 | 0 | 2 | 20 | 42 |
| Omsättningstillgångar | 336 | 423 | 70 | 202 | 327 |
| Kortfristiga fordringar | 233 | 19 | 46 | 145 | 189 |
| Kundfordringar | 76 | – | 0 | 66 | 124 |
| Övriga fordringar | 39 | 19 | 46 | 43 | 20 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 118 | – | 0 | 36 | 45 |
| Kassa och bank | 103 | 404 | 24 | 57 | 138 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 336 | 423 | 72 | 221 | 369 |
| Eget kapital | 256 | 330 | 68 | 144 | 180 |
| Bundet eget kapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Fritt eget kapital | 156 | 230 | −32 | 44 | 80 |
| Balanserat resultat | 230 | −32 | 44 | 80 | 118 |
| Årets resultat | −74 | 262 | −76 | −36 | −38 |
| Obeskattade reserver | 0 | 49 | – | – | – |
| Periodiseringsfonder | 0 | 49 | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 80 | 43 | 3 | 77 | 189 |
| Leverantörsskulder | – | – | 0 | 6 | 24 |
| Övriga skulder | 60 | 35 | −4 | 21 | 45 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 15 | – | 0 | 32 | 109 |
| Ställda säkerheter | 150 | 150 | 150 | 150 | 150 |
| Företagsinteckningar | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Bolagets resultatet har varierat mer än 30% mellan räkenskapsåren 22/23 till 23/24. Anledningen till detta är att företaget haft mindre arbete utomlands än året innan.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Bolagets resultatet har varierat mer än 30% mellan räkenskapsåren 22/23 till 23/24. Anledningen till detta är att företaget haft mer arbete utomlands än året innan.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Bolagets resultatet har varierat mer än 30% mellan räkenskapsåren 21/22 till 22/23. Anledningen till detta är mindre jobb på grund av sjukdom hos en av de anställda.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-04-30 | 2024-04-30 | 2023-04-30 | 2022-04-30 | 2021-04-30 | 2020-04-30 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 274 | 274 | 274 | 274 | 274 | 274 |
| Ackumulerade avskrivningar | 274 | 274 | 273 | 255 | 232 | 199 |
| Årets avskrivningar | – | 2 | 18 | 23 | 33 | – |
Om bolaget
- Adress
- KURRBO SANDVIKSVÄGEN 30, 827 95 TALLÅSEN
- Registrerat
- 2012-01-04
- Bransch
- Mark- och grundarbeten
Verksamhet enligt registret
Bolagets skall idka maskinentreprenad och frilufsanläggning med boende och servering samt annan därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 429-8071
- X ENTREPRENAD & FRITID AB
kontrollerat 2026-10-09 - 833-0359
- X Entreprenad & Fritid AB
kontrollerat 2026-10-09
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Säte
- Ljusdals kommun, Gävleborgs län
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2025-09-01
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Bolaget skall idka maskinentreprenad samt annan därmed förenlig verksamhetet. Företaget har sitt säte i Ljusdals kommun, Gävleborgs län .
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.