Start › Östergötlands län › Vreta Kloster
Fotograf Satu AB
Utveckling10 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 573 | 888 | 934 | 1 233 | 1 186 |
| Nettoomsättning | 569 | 888 | 934 | 1 124 | 1 165 |
| Övriga rörelseintäkter | 4 | – | – | 109 | 22 |
| Rörelsekostnader | 495 | 959 | 846 | 1 048 | 1 171 |
| Handelsvaror | 45 | 46 | 41 | 100 | 61 |
| Övriga externa kostnader | 253 | 282 | 261 | 364 | 395 |
| Personalkostnader | 141 | 557 | 500 | 511 | 641 |
| Av- och nedskrivningar | 55 | 51 | 44 | 74 | 74 |
| Övriga rörelsekostnader | 0 | 22 | 0 | 0 | 0 |
| Rörelseresultat | 78 | −70 | 88 | 185 | 15 |
| Finansiella poster | −17 | −21 | −16 | −4 | −6 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 3 | 0 | – | – |
| Nedskrivningar av finansiella anläggningstillgångar | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 18 | 24 | 16 | 4 | 6 |
| Resultat efter finansiella poster | 61 | −91 | 72 | 180 | 9 |
| Bokslutsdispositioner | – | – | – | −46 | 0 |
| Förändring av periodiseringsfonder | – | – | – | −46 | 0 |
| Resultat före skatt | 61 | −91 | 72 | 134 | 9 |
| Skatt på årets resultat | – | – | – | 30 | 12 |
| Årets resultat | 61 | −91 | 72 | 104 | −3 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 335 | 378 | 389 | 521 | 426 |
| Anläggningstillgångar | 134 | 189 | 159 | 105 | 175 |
| Materiella anläggningstillgångar | 134 | 189 | 159 | 101 | 175 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 134 | 189 | 159 | 101 | 175 |
| Förbättringsutgifter på annans fastighet | – | – | – | 0 | 0 |
| Finansiella anläggningstillgångar | – | – | – | 5 | 0 |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | – | – | – | 5 | 0 |
| Omsättningstillgångar | 201 | 188 | 230 | 416 | 251 |
| Kortfristiga fordringar | 130 | 136 | 160 | 246 | 199 |
| Kundfordringar | 115 | 44 | 73 | 88 | 62 |
| Upparbetad men ej fakturerad intäkt | 11 | 73 | 39 | 109 | 70 |
| Övriga fordringar | 1 | 16 | 49 | 6 | 31 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 3 | 2 | 0 | 42 | 36 |
| Kortfristiga placeringar | 2 | 3 | 2 | – | – |
| Övriga kortfristiga placeringar | 2 | 3 | 2 | – | – |
| Kassa och bank | 68 | 50 | 68 | 170 | 52 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 335 | 378 | 389 | 521 | 426 |
| Eget kapital | 158 | 97 | 188 | 318 | 214 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 108 | 47 | 138 | 268 | 164 |
| Balanserat resultat | 47 | 138 | 67 | 164 | 168 |
| Årets resultat | 61 | −91 | 72 | 104 | −3 |
| Obeskattade reserver | – | – | – | 46 | 0 |
| Periodiseringsfonder | – | – | – | 46 | 0 |
| Långfristiga skulder | 92 | 142 | 118 | 9 | 52 |
| Skulder till kreditinstitut | 92 | 142 | 118 | 9 | 52 |
| Kortfristiga skulder | 85 | 139 | 82 | 148 | 159 |
| Skulder till kreditinstitut | 49 | 48 | 14 | 74 | 74 |
| Checkräkningskredit | 0 | 53 | 0 | – | – |
| Leverantörsskulder | 6 | 5 | 14 | 25 | 39 |
| Skatteskulder | – | – | – | 5 | 0 |
| Övriga skulder | 24 | 27 | 55 | 44 | 46 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 6 | 6 | 0 | – | – |
| Ställda säkerheter | 234 | 289 | 159 | 92 | 162 |
| Företagsinteckningar | 100 | 100 | 0 | – | – |
| Äganderättsförbehåll | 134 | 189 | 159 | 92 | 162 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|
| Medel att disponera | – | – | – | 268 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Jag har utfört en revision av årsredovisningen för Fotograf Satu AB för räkenskapsåret 2023‑10‑01 ‑ 2024‑09‑30 . Enligt min uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av Fotograf Satu AB s finansiella ställning per den 30 september 2024 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Jag tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen.
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Grund för uttalanden Jag har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Mitt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar . Jag är oberoende i förhållande till Fotograf Satu AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort mitt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Jag anser att de revisionsbevis jag har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för mina uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Verksamheten har och kommer att påverkas av pågående pandemi, Covid-19.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Jag har utfört en revision av årsredovisningen för Fotograf Satu AB för räkenskapsåret 2019–10–01 – 2020–09–30 . Enligt min uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av Fotograf Satu AB s finansiella ställning per den 30 september 2020 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Jag tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen.
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Grund för uttalanden Jag har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Mitt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar . Jag är oberoende i förhållande till Fotograf Satu AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort mitt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Jag anser att de revisionsbevis jag har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för mina uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andra långfristiga värdepappersinnehav
| Post | 2020-09-30 | 2019-09-30 | 2018-09-30 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 5 | 0 | 0 |
| Årets inköp | 5 | – | – |
Förbättringsutgifter på annans fastighet
| Post | 2020-09-30 | 2019-09-30 | 2018-09-30 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 52 | 52 | 52 |
| Ackumulerade avskrivningar | 52 | 52 | 52 |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-09-30 | 2024-09-30 | 2023-09-30 | 2022-09-30 | 2020-09-30 | 2019-09-30 | 2018-09-30 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 657 | 657 | 576 | 576 | 464 | 464 | 464 |
| Årets inköp | 0 | 142 | 0 | – | – | – | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 0 | 61 | 0 | – | – | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 523 | 468 | 417 | 373 | 363 | 289 | 215 |
| Årets avskrivningar | 55 | 51 | 44 | – | 74 | 74 | – |
| Återförda avskrivningar | – | 0 | 0 | – | – | – | – |
Om bolaget
- Adress
- MASPELÖSA SOLVILLA 1, 585 76 VRETA KLOSTER
- Registrerat
- 2011-12-29
- Bransch
- Fotoverksamhet
Verksamhet enligt registret
Föremålet för bolagets verksamhet är fotografering i och utanför studio, make up och styling samt därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 5748-5393
- Fotograf Satu AB
kontrollerat 2026-10-09
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Säte
- Linköping
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2025-12-11
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Bolaget bedriver verksamhet inom fotografering samt make up och styling av modeller. Tjänsterna omfattar planering och genomförande av fotograferingar, inklusive professionell sminkning och styling för olika typer av uppdrag såsom mode, reklam och porträtt. Företaget har sitt säte i Linköping .
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.