Start › Västra Götalands län › Kungälv
Strauss Surveying AB
Utveckling8 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 0 | 0 | 476 | 1 015 | 1 291 | 480 |
| Nettoomsättning | – | 0 | 476 | 1 015 | 1 291 | 480 |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Rörelsekostnader | 20 | 22 | 414 | 1 314 | 1 374 | 407 |
| Handelsvaror | – | 0 | 3 | 5 | 63 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 16 | 11 | 211 | 444 | 461 | 154 |
| Personalkostnader | – | 0 | 189 | 854 | 839 | 247 |
| Av- och nedskrivningar | 5 | 11 | 11 | 11 | 12 | 6 |
| Rörelseresultat | −20 | −22 | 62 | −299 | −82 | 72 |
| Finansiella poster | 0 | 0 | 51 | −10 | 56 | 8 |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | – | 0 | 50 | −9 | 56 | 9 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | – | – | 0 | 1 | 0 | 1 |
| Resultat efter finansiella poster | −20 | −22 | 113 | −309 | −26 | 81 |
| Resultat före skatt | −20 | −22 | 113 | −309 | −26 | 81 |
| Skatt på årets resultat | – | – | – | – | 0 | −7 |
| Årets resultat | −20 | −22 | 113 | −309 | −26 | 88 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 68 | 280 | 583 | 575 | 1 431 | 1 592 |
| Anläggningstillgångar | 0 | 5 | 16 | 222 | 533 | 550 |
| Materiella anläggningstillgångar | 0 | 5 | 16 | 27 | 38 | 55 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 0 | 5 | 16 | 27 | 38 | 55 |
| Finansiella anläggningstillgångar | – | 0 | 0 | 195 | 495 | 495 |
| Andra långfristiga fordringar | – | 0 | 0 | 195 | 495 | 495 |
| Omsättningstillgångar | 68 | 275 | 567 | 353 | 898 | 1 042 |
| Kortfristiga fordringar | 24 | 27 | 25 | 192 | 349 | 411 |
| Kundfordringar | – | – | 0 | 83 | 191 | 182 |
| Övriga fordringar | 24 | 27 | 25 | 14 | 37 | 32 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | – | – | 0 | 95 | 122 | 196 |
| Kortfristiga placeringar | – | – | – | 0 | 86 | 370 |
| Övriga kortfristiga placeringar | – | – | – | 0 | 86 | 370 |
| Kassa och bank | 44 | 249 | 542 | 161 | 462 | 262 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 68 | 280 | 583 | 575 | 1 431 | 1 592 |
| Eget kapital | 58 | 268 | 290 | 457 | 1 026 | 1 236 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 8 | 218 | 240 | 407 | 976 | 1 186 |
| Balanserat resultat | 28 | 240 | 127 | 716 | 1 002 | 1 098 |
| Årets resultat | −20 | −22 | 113 | −309 | −26 | 88 |
| Kortfristiga skulder | 10 | 12 | 293 | 118 | 405 | 356 |
| Leverantörsskulder | – | – | 0 | 33 | 51 | 64 |
| Skatteskulder | 0 | 2 | 3 | 5 | 24 | 0 |
| Övriga skulder | 10 | 10 | 290 | 81 | 331 | 293 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | – | 190 | – | – | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | – | 976 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen har minskat med mer än 30% mot föregående räkenskapsår. Omsättningsminskningen förklaras av att bolaget har varit vilande under 2024.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Kommentar till vinstdispositionen
Styrelsen föreslås bemyndigas att besluta om tidpunkt då utdelningen skall betalas.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andra långfristiga fordringar
| Post | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 0 | 195 | 495 | 495 |
| Försäljningar och utrangeringar | 0 | 195 | 300 | – | – |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 56 | 56 | 56 | 56 | 56 | 55 | 0 |
| Årets inköp | – | – | – | 0 | 1 | 55 | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 56 | 52 | 40 | 29 | 18 | 0 | – |
| Årets avskrivningar | 5 | 11 | 11 | 11 | 18 | 0 | – |
Om bolaget
- Adress
- KRAPPVÄGEN 573, 442 44 KUNGÄLV
- Registrerat
- 2011-12-08
- Bransch
- Teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknik
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall idka mätningsarbete inom bygg, anläggning och industri, massberäkningar, projektering och ritningsarbeten, ävensom idka därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 5211-6605
- STRAUSS SURVEYING AB
kontrollerat 2026-10-09
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Säte
- Kungälv
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-05-11
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Bolaget skall idka mätningsarbete inom bygg, anläggning och industri, massberäkningar, projektering och ritningsarbeten, ävensom idka därmed förenlig verksamhet. Bolaget är vilande från och med 2024. Företaget har sitt säte i Kungälv .
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.