Start › Stockholms län › Täby
CS Services AB
Utveckling9 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 1 570 | 1 000 | 1 050 | 1 021 | 603 | – | – |
| Nettoomsättning | 1 570 | 1 000 | 1 050 | 1 021 | 603 | – | – |
| Rörelsekostnader | 1 552 | 974 | 1 037 | 1 016 | 595 | 6 | 3 |
| Övriga externa kostnader | 51 | 23 | 26 | 57 | 9 | 6 | 3 |
| Personalkostnader | 1 502 | 951 | 1 011 | 959 | 586 | – | – |
| Rörelseresultat | 18 | 26 | 13 | 5 | 7 | −6 | −3 |
| Finansiella poster | −12 | −2 | −7 | −11 | −1 | 0 | 0 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 12 | 2 | 7 | 11 | 1 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 6 | 24 | 6 | −6 | 6 | −6 | −3 |
| Resultat före skatt | 6 | 24 | 6 | −6 | 6 | −6 | −3 |
| Skatt på årets resultat | 4 | 5 | 1 | 1 | 3 | – | – |
| Årets resultat | 2 | 18 | 4 | −7 | 3 | −6 | −3 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 3 032 | 2 561 | 1 278 | 301 | 261 | 181 | 181 |
| Anläggningstillgångar | 45 | 45 | 45 | 45 | 45 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 45 | 45 | 45 | 45 | 45 | – | – |
| Andelar i intresseföretag | 45 | 45 | 45 | 45 | 45 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 2 987 | 2 517 | 1 233 | 256 | 216 | 181 | 181 |
| Kortfristiga fordringar | 2 977 | 2 514 | 1 231 | 249 | 214 | 180 | 180 |
| Kundfordringar | 2 863 | 1 250 | – | – | – | – | – |
| Fordringar hos koncernföretag | 155 | 155 | 155 | 155 | 155 | 155 | 155 |
| Fordringar hos intresseföretag | 0 | 1 050 | 1 050 | 51 | 34 | – | – |
| Övriga fordringar | −40 | 59 | 26 | 43 | 25 | 25 | 25 |
| Kassa och bank | 10 | 2 | 2 | 7 | 1 | 1 | 1 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 3 032 | 2 561 | 1 278 | 301 | 261 | 181 | 181 |
| Eget kapital | 56 | 54 | 36 | 31 | 39 | 36 | 42 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Ej registrerat aktiekapital | – | – | – | – | – | 0 | 0 |
| Uppskrivningsfond | – | – | – | – | – | 0 | 0 |
| Reservfond | – | – | – | – | – | 0 | 0 |
| Fritt eget kapital | 6 | 4 | −14 | −19 | −11 | −14 | −8 |
| Överkursfond | – | – | – | – | – | 0 | 0 |
| Balanserat resultat | 4 | −14 | −19 | −11 | −14 | −8 | −5 |
| Årets resultat | 2 | 18 | 4 | −7 | 3 | −6 | −3 |
| Kortfristiga skulder | 2 976 | 2 507 | 1 242 | 269 | 222 | 145 | 139 |
| Leverantörsskulder | – | – | – | 0 | 3 | – | – |
| Skatteskulder | 3 | 2 | −1 | 35 | 9 | 6 | 0 |
| Övriga skulder | 2 963 | 2 502 | 1 240 | 232 | 207 | 136 | 136 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 10 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medel att disponera | – | – | – | −19 | −11 | −14 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i intresseföretag
| Post | 2023-06-30 | 2022-06-30 |
|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 45 | 45 |
| Årets inköp | 0 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 0 | – |
Om bolaget
- Adress
- KRÅKUDDSVÄGEN 10 A, 183 57 TÄBY
- Registrerat
- 2011-12-02
- Bransch
- Teknisk konsultverksamhet inom energi-, miljö- och VVS-teknik
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall ägna sig åt att bedriva energi konsulting och sälja därmed förenliga tjänster.
Bankgironummer
- 5647-7607
- CS MARKNAD AB
kontrollerat 2026-10-09
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2025-12-29
- Programvara
- eDeklarera Årsredovisning
Allmänt om verksamheten
Företaget med säte i Stockholm, skall ägna sig åt att äga och förvalta fast och lös egendom ochvärdepapper. Bolaget är helägt dotterbolag till TNG Holding AB, 556874-3347, med sitt säte i Stockholm.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.
| År | Storlek | |
|---|---|---|
| 2025 | 8 kB | Öppna |
| 2024 | 8 kB | Öppna |
| 2023 | 9 kB | Öppna |
| 2022 | 45 kB | Öppna |
| 2021 | 44 kB | Öppna |
| 2020 | 7 kB | Öppna |
Dokumenterade koncernrelationerur årsredovisningarna
Uppgifterna gäller den angivna rapportperioden och beskriver inte säkert dagens ägande.
Moderföretag
-
TNG Holding AB
Visa källuppgift
Företaget med säte i Stockholm, skall ägna sig åt att äga och förvalta fast och lös egendom ochvärdepapper. Bolaget är helägt dotterbolag till TNG Holding AB, 556874-3347, med sitt säte i Stockholm.
-
TNG Holding AB
Visa källuppgift
Företaget med säte i Stockholm, skall ägna sig åt att äga och förvalta fast och lös egendom ochvärdepapper. Bolaget är helägt dotterbolag till TNG Holding AB, 556874-3347, med sitt säte i Stockholm.
-
TNG Holding AB
Visa källuppgift
Företaget med säte i Stockholm, skall ägna sig åt att äga och förvalta fast och lös egendom ochvärdepapper. Bolaget är helägt dotterbolag till TNG Holding AB, 556874-3347, med sitt säte i Stockholm.
-
TNG Holding AB
Visa källuppgift
Företaget med säte i Stockholm, skall ägna sig åt att äga och förvalta fast och lös egendom och värdepapper. Bolaget är helägt dotterbolag till TNG Holding AB, 556874-3347, med sitt säte i Stockholm.
-
TNG Holding AB
Visa källuppgift
Företaget med säte i Stockholm, skall ägna sig åt att äga och förvalta fast och lös egendom och värdepapper. Bolaget är helägt dotterbolag till TNG Holding AB, 556874-3347, med sitt säte i Stockholm.
Visa fler relationer
-
TNG Holding AB
Visa källuppgift
Företaget med säte i Stockholm, skall ägna sig åt att äga och förvalta fast och lös egendom och värdepapper. Bolagets verksamhet har varit vilande under året. Bolaget är helägt dotterbolag till TNG Holding AB, 556874-3347, med sitt säte i Stockholm.