Genomsyn

Start › Uppsala län › Enköping

Pitchfire AB

556873-2852AktiebolagAktivtRäkenskapsår 2025-04-01 – 2026-03-31

Omsättning 2026
2,6 mkr
Resultat efter fin. poster 2026
264 tkr
Årets resultat 2026
225 tkr
Eget kapital 2026
543 tkr

Utveckling6 räkenskapsår

20262026: 2,6 mkr2,6 mkr20252025: 831 tkr831 tkr20242024: 943 tkr943 tkr20232023: 644 tkr644 tkr20222022: 4,3 mkr4,3 mkr20212021: 2,4 mkr2,4 mkr

ResultaträkningBelopp i tkr

Post2026202520242023
Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. 2 579856943647
Nettoomsättning 2 604831943644
Övriga rörelseintäkter ––04
Rörelsekostnader 2 3148681 1611 075
Råvaror och förnödenheter ––9562
Handelsvaror 1 41264050
Övriga externa kostnader 303403359335
Personalkostnader 598397689619
Av- och nedskrivningar 241810
Rörelseresultat 265−12−218−428
Finansiella poster 008−3
Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter 16102
Räntekostnader och liknande resultatposter 1614
Resultat efter finansiella poster 264−12−209−431
Bokslutsdispositioner ––0207
Förändring av periodiseringsfonder ––0207
Resultat före skatt 264−12−209−224
Skatt på årets resultat 400––
Årets resultat 225−12−209−224

BalansräkningBelopp i tkr

Post2026202520242023
TILLGÅNGAR 623409601862
Anläggningstillgångar 13018
Materiella anläggningstillgångar 13018
Inventarier, verktyg och installationer 13018
Omsättningstillgångar 622406601845
Kortfristiga fordringar 121104170281
Kundfordringar 64171384
Upparbetad men ej fakturerad intäkt 025––
Övriga fordringar 2762158160
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter 300038
Kassa och bank 501302431563
EGET KAPITAL OCH SKULDER 623409601862
Eget kapital 543318327637
Bundet eget kapital 50505050
Aktiekapital 50505050
Fritt eget kapital 493268277587
Balanserat resultat 268280487810
Årets resultat 225−12−209−224
Långfristiga skulder 3150182159
Övriga skulder 3150182159
Kortfristiga skulder 49429267
Leverantörsskulder 002710
Skatteskulder 1515400
Övriga skulder 35272531
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter 00027

Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr

Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.

Post2026202520242023
Styrelsens förslag 100–0–
Annan föreslagen utdelning ––0–

Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext

En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.

2026

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2026

2024

Ledningens kommentar till flerårsöversikten

Efter förtagets "omstart 2022" har nu nya kunder börjat göra beställningar .

Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2024

Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr

Inventarier, verktyg och installationer

Post2026-03-312025-03-312024-03-312023-03-31
Anskaffningsvärde 52525252
Årets inköp ––0–
Försäljningar och utrangeringar ––0–
Ackumulerade avskrivningar 50484434
Årets avskrivningar 2418–

Om bolaget

Adress
VULCANUSVÄGEN 26 A, 749 42 ENKÖPING
Registrerat
2011-11-26
Bransch
Annan stödverksamhet avseende konstnärligt skapande och scenkonst

Verksamhet enligt registret

Ljussättning, scenografi, ljud och andra tekniska lösningar för teater, TV och andra sceniska miljöer. Tillverkning av case och andra produkter för sceniska miljöer.

Bankgironummer

821-7044
Pitchfire AB
kontrollerat 2026-10-09

Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2026

Regelverk
K2
Säte
Enköping
Revision
Nej, årsredovisningen är inte reviderad
Årsstämma
2026-05-25
Programvara
Wolters Kluwer Capego

Allmänt om verksamheten

Allmänt om verksamheten Bolaget konsulterar och utför arbeten inom scentekniska områden så som Ljus och scenografi. Företaget har sitt säte i Enköping .

Väsentliga händelser

Väsentliga händelser under räkenskapsåret Bolaget har under året haft ett större installationsprojekt på Sveriges Radio.

Årsredovisningarna i original

Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.

ÅrStorlek
20268 kB Öppna
202480 kB Öppna