Årsredovisning för

Teknolaris AB

556872-8090

Räkenskapsåret

2019-09-01 - 2020-08-31

Förvaltningsberättelse1
Resultaträkning3
Balansräkning4
Noter6
Underskrifter9

Fastställelseintyg

Jag intygar att resultaträkningen och balansräkningen har fastställts på årsstämma 2021-02-23. 
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition. 

Jag intygar att innehållet i dessa elektroniska handlingar överensstämmer med originalen och att originalen undertecknats av samtliga personer som enligt lag ska underteckna dessa.

 

Förvaltningsberättelse

Styrelsen för Teknolaris AB, 556872-8090, avger följande årsredovisning för räkenskapsåret 2019-09-01 - 2020-08-31.

Verksamheten

Allmänt om verksamheten

Teknolaris AB bedriver teknisk konsultverksamhet, utveckling av maskiner, apparater och tekniska system, handel med värdepapper samt därmed förenlig verksamhet. Företaget har säte i Huddinge. Företaget som utgör moderföretag för en koncern med dotterföretag enl not 3, upprättar ej koncernredovisning med hänvisning till reglerna i Årsredovisningslagen 7 kap. 3§. Av moderföretagets totala inköp och försäljning mätt i kronor avser 0 % av inköpen och 6,7 % av försäljningen andra företag inom den företagsgrupp som företaget tillhör.

Väsentliga händelser under räkenskapsåret

Företaget bedriver teknisk konsultverksamhet för externa kunder. Till viss del bedrivs även interna teknikutvecklingsprojekt. Spridningen av coronaviruset i samhället har endast haft en viss påverkan på företagets verksamhet. Den konsultverksamhet som bedrivs har till stor del kunnat ske på distans men personliga möten är ibland oundvikliga. Ekonomiskt sett har coronaviruset medfört en viss nedgång i möjligheten att utföra konsultarbete. Teknolaris har avvecklat verksamheten inom Stöd och matchning, en tjänst som beviljas och bekostas av Arbetsförmedlingen. Verksamheten var aktiv under mindre är ett år och avvecklades eftersom den inte gav de förväntade effekterna i koncernens andra bolag. Teknolaris omsättning har under perioden ökat betydligt (med 85%) sedan föregående bokslutsperiod beroende på tillkommande kund vid sidan av tidigare kunder. Ökningen beror till stor del på intäkter för verksamhetsområdet Stöd och matchning, en verksamhet driven på uppdrag av Arbetsförmedlingen.

Flerårsöversikt

Belopp i kr

  2019/2020 2018/2019 2017/2018 2016/2017
Nettoomsättning 1 703 254 920 319 592 009 616 186
Resultat efter finansiella poster 306 865 407 903 168 651 390 960
Soliditet % 58 33 29 53

Förändringar i eget kapital

  Aktiekapital Ej registrerat aktiekapital Uppskrivnings- fond Reservfond
Belopp vid årets ingång 50 000 0 0 0
Belopp vid årets utgång 50 000 0 0 0
 

  Överkursfond Balanserat resultat Årets resultat
Belopp vid årets ingång 0 7 548 297 955
Utdelning   -300 000  
Balanseras i ny räkning   297 955 -297 955
Årets resultat     605 717
Belopp vid årets utgång 0 5 503 605 717

Resultatdisposition

Till årsstämmans förfogande står följande medel:

Belopp i kr

  2019-09-01 - 2020-08-31
Balanserat resultat 5 503
Årets resultat 605 717
Summa 611 220

Styrelsen föreslår att medlen disponeras enligt följande:

  2019-09-01 - 2020-08-31
Utdelning 450 000
Balanseras i ny räkning 161 220
Summa 611 220

Styrelsens yttrande om vinstutdelning

Bolagets egna kapital har beräknats i enlighet med svensk lag och bokföringsnämndens uttalanden. Styrelsen finner att full täckning finns för bolagets bundna egna kapital efter den föreslagna vinstutdelningen. Styrelsen finner även att den föreslagna utdelningen till aktieägarna är försvarlig med hänsyn till de parametrar som anges i 17 kap 3 § andra och tredje styckena i aktiebolagslagen (verksamhetens art, omfattning och risker samt konsolideringsbehov, likviditet och ställning i övrigt). Styrelsen vill därvid framhålla följande.

 

Resultaträkning

Belopp i kr Not 2019-09-01 - 2020-08-31 2018-09-01 - 2019-08-31
Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m.      
Nettoomsättning   1 703 254 920 319
Övriga rörelseintäkter   102 300 142 495
Summa rörelseintäkter, lagerförändringar m.m.   1 805 554 1 062 814
Rörelsekostnader      
Råvaror och förnödenheter   -19 622 0
Övriga externa kostnader   -1 053 900 -568 847
Personalkostnader 2 -1 017 614 -230 941
Av- och nedskrivningar av materiella och immateriella anläggningstillgångar   -4 923 -4 554
Summa rörelsekostnader   -2 096 059 -804 342
Rörelseresultat   -290 505 258 472
Finansiella poster      
Resultat från andelar i koncernföretag   600 000 150 000
Räntekostnader och liknande resultatposter   -2 630 -569
Summa finansiella poster   597 370 149 431
Resultat efter finansiella poster   306 865 407 903
Bokslutsdispositioner      
Erhållna koncernbidrag   240 000 0
Förändring av periodiseringsfonder   65 000 -65 000
Summa bokslutsdispositioner   305 000 -65 000
Resultat före skatt   611 865 342 903
Skatter      
Skatt på årets resultat   -6 148 -44 948
Årets resultat   605 717 297 955
 

Balansräkning

Belopp i kr Not 2020-08-31 2019-08-31
TILLGÅNGAR      
Anläggningstillgångar      
Materiella anläggningstillgångar      
Inventarier, verktyg och installationer 3 32 478 15 218
Summa materiella anläggningstillgångar   32 478 15 218
Finansiella anläggningstillgångar      
Andelar i koncernföretag 4 187 000 165 000
Andra långfristiga fordringar 5 285 000 282 600
Summa finansiella anläggningstillgångar   472 000 447 600
Summa anläggningstillgångar   504 478 462 818
Omsättningstillgångar      
Kortfristiga fordringar      
Kundfordringar   81 224 377 240
Fordringar hos koncernföretag   358 000 0
Övriga fordringar   37 412 16 916
Upparbetad men ej fakturerad intäkt   0 201 463
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter   27 748 40 299
Summa kortfristiga fordringar   504 384 635 918
Kassa och bank      
Kassa och bank   133 975 121 294
Summa kassa och bank   133 975 121 294
Summa omsättningstillgångar   638 359 757 212
SUMMA TILLGÅNGAR   1 142 837 1 220 030
 

Balansräkning

Belopp i kr Not 2020-08-31 2019-08-31
EGET KAPITAL OCH SKULDER      
Eget kapital      
Bundet eget kapital      
Aktiekapital   50 000 50 000
Summa bundet eget kapital   50 000 50 000
Fritt eget kapital      
Balanserat resultat   5 503 7 548
Årets resultat   605 717 297 955
Summa fritt eget kapital   611 220 305 503
Summa eget kapital   661 220 355 503
Obeskattade reserver      
Periodiseringsfonder   0 65 000
Summa obeskattade reserver   0 65 000
Avsättningar      
Övriga avsättningar   270 000 270 000
Summa avsättningar   270 000 270 000
Kortfristiga skulder      
Leverantörsskulder   45 484 16 001
Skulder till koncernföretag   0 310 000
Skatteskulder   0 1 388
Övriga skulder   156 134 181 285
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter   9 999 20 853
Summa kortfristiga skulder   211 617 529 527
SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER   1 142 837 1 220 030
 

Noter

Belopp i kr om inget annat anges.

Not 1 Redovisningsprinciper

Årsredovisningen är upprättad i enlighet med årsredovisningslagen och Bokföringsnämndens allmänna råd (BFNAR 2016:10) om årsredovisning i mindre företag.

Avskrivning

Avskrivningar enligt plan baseras på ursprungliga anskaffningsvärden och beräknad nyttjandeperiod. Skillnaden mellan ovan nämnda avskrivningar och skattemässigt gjorda avskrivningar redovisas som ackumulerade överavskrivningar, vilka ingår i obeskattade reserver. Följande avskrivningstider tillämpas:

Materiella anläggningstillgångar

Följande avskrivningstider tillämpas: År
Inventarier, verktyg och installationer 5

Tjänste- och entreprenaduppdrag

Företagets intäkter från uppdrag på löpande räkning redovisas enligt huvudregeln.

Not 2 Medelantalet anställda

  2019-09-01 - 2020-08-31 2018-09-01 - 2019-08-31
Medelantalet anställda 2 1

Not 3 Inventarier, verktyg och installationer

  2019-09-01 - 2020-08-31 2018-09-01 - 2019-08-31
Ingående anskaffningsvärden 22 767 22 767
Förändringar av anskaffningsvärden    
Inköp 22 183  
Utgående anskaffningsvärden 44 950 22 767
Ingående avskrivningar -7 549 -2 995
Förändringar av avskrivningar    
Årets avskrivningar -4 923 -4 554
Utgående avskrivningar -12 472 -7 549
Redovisat värde 32 478 15 218
 

Not 4 Andelar i koncernföretag

  2019-09-01 - 2020-08-31 2018-09-01 - 2019-08-31
Ingående anskaffningsvärden 165 000 165 000
Förändringar av anskaffningsvärden    
Inköp 22 000  
Utgående anskaffningsvärden 187 000 165 000
Redovisat värde 187 000 165 000

Innehav av andelar i koncernföretag

Uppgifter om dotterföretagen

Dotterföretag Organisationsnummer Säte
Curanova Omsorg AB 556894-9308 Huddinge

Innehav av andelar i koncernföretag

Dotterföretag Antal andelar Redovisat värde
Curanova Omsorg AB 500 165 000

Ägarandelen av kapitalet avses, vilket även överensstämmer med andelen av rösterna för totalt antal aktier.

Not 5 Andra långfristiga fordringar

  2019-09-01 - 2020-08-31 2018-09-01 - 2019-08-31
Ingående anskaffningsvärden 282 600 273 400
Förändringar av anskaffningsvärden    
Årets lämnade lån 2 400 9 200
Utgående anskaffningsvärden 285 000 282 600
Redovisat värde 285 000 282 600

Not 6 Ställda säkerheter

  2019-09-01 - 2020-08-31 2018-09-01 - 2019-08-31
Företagsinteckningar 270 000 270 000
Summa ställda säkerheter 270 000 270 000
 

Not 7 Väsentliga händelser efter räkenskapsårets slut

Teknolaris har startat ett helägt dotterbolag, Cura Lärum AB. Företaget skall verka för att utbilda och kompetenshöja personer inom vård och omsorg. Spridningen av coronaviruset var låg vid tiden för årsbokslut. Under hösten har dock spridningen tilltagit och är nu kraftfull. Möjligheterna att bedriva konsultverksamhet har blivit begränsade för framför allt försäljning, men trots det kan arbetet löpa på utan angörande påverkan.