Wallenstam Fastighets AB 54
556870-63441 (7)
Årsredovisning
Wallenstam Fastighets AB 54
Organisationsnummer:
556870-6344
Räkenskapsår:
2022-01-01 -
2022-12-31
Styrelsen avger följande årsredovisning.
| Innehåll |
Sida |
|
Förvaltningsberättelse |
2
|
|
Resultaträkning |
4
|
|
Balansräkning |
5
|
|
Noter |
7
|
Om inte annat särskilt anges, redovisas alla belopp i hela svenska kronor. Uppgifter inom parentes avser föregående år.
Företagets säte: Göteborg
Fastställelseintyg
Jag intygar att resultaträkningen och balansräkningen har fastställts på årsstämma 2023-05-02.
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Jag intygar att innehållet i dessa elektroniska handlingar överensstämmer med originalen och att originalen undertecknats av samtliga personer som enligt lag ska underteckna dessa.
Wallenstam Fastighets AB 54
556870-63442 (7)
| Allmänt om verksamheten |
Företaget har sitt säte i Göteborg, Västra Götalands län.
Företaget äger andelar i Tyrjärn 11 Holding 2 AB, org.nr 556901-6958.
Inga anställda har funnits och några löner eller andra ersättningar har inte utbetalats.
Företaget är ett helägt dotterföretag till Wallenstam Stacken AB, org.nr 556720-9910.
|
| Väsentliga händelser under räkenskapsåret |
| Inga väsentliga händelser har inträffat under räkenskapsåret. |
| Flerårsöversikt | | | | | |
| | 2022-01-01 -2022-12-31 | 2021-01-01 -2021-12-31 | 2020-01-01 -2020-12-31 | 2019-01-01 -2019-12-31 |
| Resultat efter finansiella poster (tkr) | | 4 266 | 16 797 | 2 476 | 910 |
| Soliditet (%) | | 100,0 | 47,9 | 13,7 | 6,8 |
| Förändringar i eget kapital | | | | |
| Aktie- kapital | Balanserat resultat | Årets resultat | Summa |
| Belopp vid årets ingång | 100 000 | 377 055 | 16 798 586 | 17 275 641 |
| Utdelning | | -17 175 600 | | -17 175 600 |
| Erhållna aktieägartillskott | | 25 292 378 | | 25 292 378 |
| Balanseras i ny räkning | | 16 798 586 | -16 798 586 | 0 |
| Årets resultat | | | 4 267 033 | 4 267 033 |
| Belopp vid årets utgång | 100 000 | 25 292 418 | 4 267 033 | 29 659 451 |
Wallenstam Fastighets AB 54
556870-63443 (7)
| Resultatdisposition | | | | | |
| Till årsstämmans förfogande står följande medel: | | | | | |
| | | | | |
| Balanserat resultat | | 25 292 418 | | | |
| Årets resultat | | 4 267 033 | | | |
| Summa | | 29 559 451 | | | |
| | | | | |
| Styrelsen föreslår att medlen disponeras enligt följande: | | | | | |
| Utdelning | | 4 608 400 | | | |
| Balanseras i ny räkning | | 24 951 051 | | | |
| Summa | | 29 559 451 | | | |
| | | | | |
| Styrelsens yttrande om vinstutdelning |
Styrelsen anser att vinstutdelningen är försvarlig med hänsyn till resultatutvecklingen under perioden för denna årsredovisning och perioden fram till påskrift av densamma. Mot bakgrund av ovanstående anser styrelsen att ovan föreslagna vinstutdelning är försvarlig med hänsyn till: - de krav som bolagets verksamhets art, omfattning och risker ställer på storleken av det egna kapitalet och - bolagets konsolideringsbehov, likviditet och ställning i övrigt. |
Wallenstam Fastighets AB 54
556870-63444 (7)
Resultaträkning | | | | | |
| | | Not | 2022-01-01 | 2021-01-01 |
| | | 1 2 | 2022-12-31 | 2021-12-31 |
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | | |
| Summa rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | 0 | 0 |
| | | | | |
| Rörelsekostnader | | | | | |
| Övriga externa kostnader | | | | -1 500 | -1 500 |
| Summa rörelsekostnader | | | | -1 500 | -1 500 |
| | | | | |
| Rörelseresultat | | | | -1 500 | -1 500 |
| | | | | |
| Finansiella poster | | | | | |
| Resultat från andelar i koncernföretag | | | | 4 608 400 | 17 175 400 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | | | 3 | -341 367 | -376 814 |
| Summa finansiella poster | | | | 4 267 033 | 16 798 586 |
| | | | | |
| Resultat efter finansiella poster | | | | 4 265 533 | 16 797 086 |
| | | | | |
| Bokslutsdispositioner | | | | | |
| Erhållna koncernbidrag | | | | 1 500 | 1 500 |
| Summa bokslutsdispositioner | | | | 1 500 | 1 500 |
| | | | | |
| Resultat före skatt | | | | 4 267 033 | 16 798 586 |
| | | | | |
| | | | | |
| Årets resultat | | | | 4 267 033 | 16 798 586 |
Wallenstam Fastighets AB 54
556870-63445 (7)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2022-12-31 | 2021-12-31 |
| TILLGÅNGAR | | | 1 | | |
| | | | | |
| Finansiella anläggningstillgångar | | | | | |
| Andelar i koncernföretag | | | 4 | 25 051 051 | 18 891 200 |
| Fordringar hos koncernföretag | | | 5 | 4 608 400 | 17 175 400 |
| Summa finansiella anläggningstillgångar | | | | 29 659 451 | 36 066 600 |
| Summa anläggningstillgångar | | | | 29 659 451 | 36 066 600 |
| | | | | |
| Summa omsättningstillgångar | | | | 0 | 0 |
| | | | | |
| SUMMA TILLGÅNGAR | | | | 29 659 451 | 36 066 600 |
Wallenstam Fastighets AB 54
556870-63446 (7)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2022-12-31 | 2021-12-31 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | 1 | | |
| | | | | |
| Eget kapital | | | | | |
| Bundet eget kapital | | | | | |
| Aktiekapital | | | | 100 000 | 100 000 |
| Summa bundet eget kapital | | | | 100 000 | 100 000 |
| | | | | |
| Fritt eget kapital | | | | | |
| Balanserat resultat | | | | 25 292 418 | 377 055 |
| Årets resultat | | | | 4 267 033 | 16 798 586 |
| Summa fritt eget kapital | | | | 29 559 451 | 17 175 641 |
| Summa eget kapital | | | | 29 659 451 | 17 275 641 |
| | | | | |
| Långfristiga skulder | | | | | |
| Skulder till koncernföretag | | | | 0 | 18 790 959 |
| Summa långfristiga skulder | | | | 0 | 18 790 959 |
| | | | | |
| SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | | 29 659 451 | 36 066 600 |
| | | | | |
Wallenstam Fastighets AB 54
556870-63447 (7)
Noter | | | | | |
| | | | | |
| Not 1. Redovisnings- och värderingsprinciper | | | | | |
| Allmänna upplysningar |
| Årsredovisningen är upprättad i enlighet med årsredovisningslagen och BFNAR 2016:10 Årsredovisning i mindre företag. |
| Not 2. Upplysning om moderföretag |
| Överordnat moderföretag i den koncern där företaget ingår och koncernredovisning upprättas är Wallenstam AB (publ), org.nr 556072-1523, vilket är ett svenskt publikt aktiebolag, med säte i Göteborg, Västra Götalands län. |
| Not 3. Räntekostnader och liknande resultatposter | | | | | |
| | | | 2022-01-01 - 2022-12-31 | 2021-01-01 - 2021-12-31 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter som avser skulder till koncernföretag | | | | -341 367 | -376 814 |
| Not 4. Andelar i koncernföretag | | | | | |
| | | | 2022-12-31 | 2021-12-31 |
| Ingående anskaffningsvärden | | | | 26 181 200 | 26 058 200 |
| Lämnade aktieägartillskott | | | | 6 159 851 | 123 000 |
| Utgående anskaffningsvärden | | | | 32 341 051 | 26 181 200 |
| | | | | |
| Ingående nedskrivningar | | | | -7 290 000 | -7 290 000 |
| Utgående nedskrivningar | | | | -7 290 000 | -7 290 000 |
| | | | | |
| Redovisat värde | | | | 25 051 051 | 18 891 200 |
| Not 5. Fordringar hos koncernföretag | | | | | |
| | | | 2022-12-31 | 2021-12-31 |
| Ingående anskaffningsvärden | | | | 17 175 400 | 2 853 100 |
| Tillkommande fordringar | | | | 4 608 400 | 17 175 400 |
| Reglerade fordringar | | | | -17 175 400 | -2 853 100 |
| Utgående anskaffningsvärden | | | | 4 608 400 | 17 175 400 |
| | | | | |
| Redovisat värde | | | | 4 608 400 | 17 175 400 |