Wallenstam Fastighets AB 54
556870-63441 (8)
Årsredovisning
Wallenstam Fastighets AB 54
Organisationsnummer:
556870-6344
Räkenskapsår:
2020-01-01 -
2020-12-31
Styrelsen avger följande årsredovisning.
| Innehåll |
Sida |
|
Förvaltningsberättelse |
2
|
|
Resultaträkning |
4
|
|
Balansräkning |
5
|
|
Noter |
7
|
Om inte annat särskilt anges, redovisas alla belopp i hela svenska kronor. Uppgifter inom parentes avser föregående år.
Fastställelseintyg
Jag intygar att resultaträkningen och balansräkningen har fastställts på årsstämma 2021-04-30.
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Jag intygar att innehållet i dessa elektroniska handlingar överensstämmer med originalen och att originalen undertecknats av samtliga personer som enligt lag ska underteckna dessa.
Wallenstam Fastighets AB 54
556870-63442 (8)
| Allmänt om verksamheten |
Företaget har sitt säte i Göteborg, Västra Götalands län.
Företaget äger andelar i Tyrjärn 11 Holding 2 AB, org.nr 556901-6958.
Inga anställda har funnits och några löner eller andra ersättningar har inte utbetalats.
Företaget är ett helägt dotterföretag till Wallenstam Stacken AB, org.nr 556720-9910.
Moderföretag i koncernen är Wallenstam AB (publ), org.nr 556072-1523, som är noterat på Nasdaq Stockholm. |
|
| Väsentliga händelser under räkenskapsåret |
| Inga väsentliga händelser har inträffat under räkenskapsåret. |
|
| Flerårsöversikt | | | | | |
| | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 | 2017-12-31 |
| Resultat efter finansiella poster (tkr) | | 2 476 | 910 | 9 795 | -264 |
| Soliditet (%) | | 13,7 | 6,8 | 46,6 | 33,0 |
| Förändringar i eget kapital | | | | |
| Aktie- kapital | Balanserat resultat | Årets resultat | Summa |
| Belopp vid årets ingång | 100 000 | 330 709 | 913 816 | 1 344 525 |
| Utdelning | | -1 244 500 | | -1 244 500 |
| Balanseras i ny räkning | | 913 816 | -913 816 | |
| Erhållna aktieägartillskott | | 376 000 | | 376 000 |
| Årets resultat | | | 2 477 729 | 2 477 729 |
| Belopp vid årets utgång | 100 000 | 376 025 | 2 477 729 | 2 953 754 |
Wallenstam Fastighets AB 54
556870-63443 (8)
| Resultatdisposition | | | | | |
| Till årsstämmans förfogande står följande medel: | | | | | |
| | | | | |
| Balanserat resultat | | 376 025 | | | |
| Årets resultat | | 2 477 729 | | | |
| Summa | | 2 853 754 | | | |
| | | | | |
| Styrelsen föreslår att medlen disponeras enligt följande: | | | | | |
| Utdelning | | 2 853 700 | | | |
| Balanseras i ny räkning | | 54 | | | |
| Summa | | 2 853 754 | | | |
| | | | | |
| Styrelsens yttrande om vinstutdelning |
Styrelsen anser att vinstutdelningen är försvarlig med hänsyn till resultatutvecklingen under perioden för denna årsredovisning och perioden fram till påskrift av densamma. Mot bakgrund av ovanstående anser styrelsen att ovan föreslagna vinstutdelning är försvarlig med hänsyn till: - de krav som bolagets verksamhets art, omfattning och risker ställer på storleken av det egna kapitalet och - bolagets konsolideringsbehov, likviditet och ställning i övrigt. |
Wallenstam Fastighets AB 54
556870-63444 (8)
Resultaträkning | | | | | |
| | | Not | 2020-01-01 | 2019-01-01 |
| | | 1 2 | 2020-12-31 | 2019-12-31 |
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | | |
| Summa rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | 0 | 0 |
| | | | | |
| Rörelsekostnader | | | | | |
| Övriga externa kostnader | | | | -1 500 | -3 750 |
| Summa rörelsekostnader | | | | -1 500 | -3 750 |
| | | | | |
| Rörelseresultat | | | | -1 500 | -3 750 |
| | | | | |
| Finansiella poster | | | | | |
| Resultat från andelar i koncernföretag | | | | 2 853 100 | 1 244 500 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | | | 3 | -375 371 | -330 684 |
| Summa finansiella poster | | | | 2 477 729 | 913 816 |
| | | | | |
| Resultat efter finansiella poster | | | | 2 476 229 | 910 066 |
| | | | | |
| Bokslutsdispositioner | | | | | |
| Erhållna koncernbidrag | | | | 1 500 | 3 750 |
| Summa bokslutsdispositioner | | | | 1 500 | 3 750 |
| | | | | |
| Resultat före skatt | | | | 2 477 729 | 913 816 |
| | | | | |
| | | | | |
| Årets resultat | | | | 2 477 729 | 913 816 |
Wallenstam Fastighets AB 54
556870-63445 (8)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2020-12-31 | 2019-12-31 |
| TILLGÅNGAR | | | 1 | | |
| | | | | |
| Finansiella anläggningstillgångar | | | | | |
| Andelar i koncernföretag | | | 4 | 18 768 200 | 18 645 200 |
| Fordringar hos koncernföretag | | | 5 | 2 853 100 | 1 244 500 |
| Summa finansiella anläggningstillgångar | | | | 21 621 300 | 19 889 700 |
| Summa anläggningstillgångar | | | | 21 621 300 | 19 889 700 |
| | | | | |
| Kassa och bank | | | | | |
| Summa kassa och bank | | | | 0 | 0 |
| | | | | |
| Summa omsättningstillgångar | | | | 0 | 0 |
| | | | | |
| SUMMA TILLGÅNGAR | | | | 21 621 300 | 19 889 700 |
Wallenstam Fastighets AB 54
556870-63446 (8)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2020-12-31 | 2019-12-31 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | 1 | | |
| | | | | |
| Eget kapital | | | | | |
| Bundet eget kapital | | | | | |
| Aktiekapital | | | | 100 000 | 100 000 |
| Summa bundet eget kapital | | | | 100 000 | 100 000 |
| | | | | |
| Fritt eget kapital | | | | | |
| Balanserat resultat | | | | 376 025 | 330 709 |
| Årets resultat | | | | 2 477 729 | 913 816 |
| Summa fritt eget kapital | | | | 2 853 754 | 1 244 525 |
| Summa eget kapital | | | | 2 953 754 | 1 344 525 |
| | | | | |
| Långfristiga skulder | | | | | |
| Skulder till koncernföretag | | | | 18 667 546 | 18 545 175 |
| Summa långfristiga skulder | | | | 18 667 546 | 18 545 175 |
| | | | | |
| SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | | 21 621 300 | 19 889 700 |
| | | | | |
Wallenstam Fastighets AB 54
556870-63447 (8)
Noter | | | | | |
| | | | | |
| Not 1. Redovisnings- och värderingsprinciper | | | | | |
| Allmänna upplysningar |
| Årsredovisningen är upprättad i enlighet med årsredovisningslagen och BFNAR 2016:10 Årsredovisning i mindre företag. |
|
| Not 2. Upplysning om moderföretag |
| Överordnat moderföretag i den koncern där företaget ingår och koncernredovisning upprättas är Wallenstam AB (publ), 556072-1523, vilket är ett svenskt publikt aktiebolag, med säte i Göteborg, Västra Götalands län. |
|
| Not 3. Räntekostnader och liknande resultatposter | | | | | |
| | | | 2020-01-01 -2020-12-31 | 2019-01-01 -2019-12-31 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter som avser skulder till koncernföretag | | | | -375 371 | -330 684 |
|
| | | | | |
| Not 4. Andelar i koncernföretag | | | | | |
| | | | 2020-12-31 | 2019-12-31 |
| Ingående anskaffningsvärden | | | | 25 935 200 | 25 815 000 |
| Omklassificeringar m.m. | | | | 123 000 | 120 200 |
| Utgående anskaffningsvärden | | | | 26 058 200 | 25 935 200 |
| | | | | |
| Ingående nedskrivningar | | | | -7 290 000 | -7 290 000 |
| Utgående nedskrivningar | | | | -7 290 000 | -7 290 000 |
| | | | | |
| Redovisat värde | | | | 18 768 200 | 18 645 200 |
|
| | | | | |
Wallenstam Fastighets AB 54
556870-63448 (8)
| Not 5. Fordringar hos koncernföretag | | | | | |
| | | | 2020-12-31 | 2019-12-31 |
| Ingående anskaffningsvärden | | | | 1 244 500 | 4 389 000 |
| Lämnade lån | | | | 2 853 100 | 1 244 500 |
| Årets amorteringar | | | | -1 244 500 | -4 389 000 |
| Utgående anskaffningsvärden | | | | 2 853 100 | 1 244 500 |
| | | | | |
| Redovisat värde | | | | 2 853 100 | 1 244 500 |
|
| | | | | |