Wallenstam Fastighets AB 47
556870-62941 (7)
Årsredovisning
Wallenstam Fastighets AB 47
Organisationsnummer:
556870-6294
Räkenskapsår:
2019-01-01 -
2019-12-31
Styrelsen avger följande årsredovisning.
| Innehåll |
Sida |
|
Förvaltningsberättelse |
2
|
|
Resultaträkning |
4
|
|
Balansräkning |
5
|
|
Noter |
7
|
Om inte annat särskilt anges, redovisas alla belopp i hela svenska kronor. Uppgifter inom parentes avser föregående år.
Fastställelseintyg
Jag intygar att resultaträkningen och balansräkningen har fastställts på årsstämma 2020-04-30.
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Jag intygar att innehållet i dessa elektroniska handlingar överensstämmer med originalen och att originalen undertecknats av samtliga personer som enligt lag ska underteckna dessa.
Wallenstam Fastighets AB 47
556870-62942 (7)
| Allmänt om verksamheten |
Företaget har sitt säte i Göteborg, Västra Götalands län.
Företaget äger andelar i Wallenstam nr 25 bostadsrättsförening, org.nr 769627-4609.
Inga anställda har funnits och några löner eller andra ersättningar har inte utbetalats.
Företaget är ett helägt dotterföretag till Wallenstam Stacken AB, org.nr 556720-9910.
Moderföretag i koncernen är Wallenstam AB (publ), org.nr 556072-1523, som är noterat på Nasdaq Stockholm.
|
|
| Väsentliga händelser under räkenskapsåret |
| Inga väsentliga händelser har inträffat under räkenskapsåret. |
|
| Flerårsöversikt | | | | | |
| | 2019-12-31 | 2018-12-31 | 2017-12-31 | 2016-12-31 |
| Nettoomsättning (tkr) | | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster (tkr) | | -1 | -4 | -3 | -3 |
| Soliditet (%) | | 100,0 | 100,0 | 100,0 | 100,0 |
| Förändringar i eget kapital | | | | |
| Aktie- kapital | Balanserat resultat | Årets resultat | Summa |
| Belopp vid årets ingång | 100 000 | 102 275 | 6 503 | 208 778 |
| Utdelning | | -108 000 | | -108 000 |
| Balanseras i ny räkning | | 6 503 | -6 503 | |
| Årets resultat | | | 2 718 | 2 718 |
| Belopp vid årets utgång | 100 000 | 778 | 2 718 | 103 496 |
Wallenstam Fastighets AB 47
556870-62943 (7)
| Resultatdisposition | | | | | |
| Till årsstämmans förfogande står följande medel: | | | | | |
| | | | | |
| Balanserat resultat | | 778 | | | |
| Årets resultat | | 2 718 | | | |
| Summa | | 3 496 | | | |
| | | | | |
| Styrelsen föreslår att medlen disponeras enligt följande: | | | | | |
| Utdelning | | 3 400 | | | |
| Balanseras i ny räkning | | 96 | | | |
| Summa | | 3 496 | | | |
| | | | | |
| Styrelsens yttrande om vinstutdelning |
Styrelsen anser att vinstutdelningen är försvarlig med hänsyn till resultatutvecklingen under perioden för denna årsredovisning och perioden fram till påskrift av densamma. Mot bakgrund av ovanstående anser styrelsen att ovan föreslagna vinstutdelning är försvarlig med hänsyn till: - de krav som bolagets verksamhets art, omfattning och risker ställer på storleken av det egna kapitalet och - bolagets konsolideringsbehov, likviditet och ställning i övrigt. |
Wallenstam Fastighets AB 47
556870-62944 (7)
Resultaträkning | | | | | |
| | | Not | 2019-01-01 | 2018-01-01 |
| | | 1 2 | 2019-12-31 | 2018-12-31 |
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | | |
| Summa rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | 0 | 0 |
| | | | | |
| Rörelsekostnader | | | | | |
| Övriga externa kostnader | | | | -3 750 | -7 500 |
| Summa rörelsekostnader | | | | -3 750 | -7 500 |
| | | | | |
| Rörelseresultat | | | | -3 750 | -7 500 |
| | | | | |
| Finansiella poster | | | | | |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | | | 3 | 2 719 | 3 983 |
| Summa finansiella poster | | | | 2 719 | 3 983 |
| | | | | |
| Resultat efter finansiella poster | | | | -1 031 | -3 517 |
| | | | | |
| Bokslutsdispositioner | | | | | |
| Erhållna koncernbidrag | | | | 3 749 | 10 020 |
| Summa bokslutsdispositioner | | | | 3 749 | 10 020 |
| | | | | |
| Resultat före skatt | | | | 2 718 | 6 503 |
| | | | | |
| | | | | |
| Årets resultat | | | | 2 718 | 6 503 |
Wallenstam Fastighets AB 47
556870-62945 (7)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2019-12-31 | 2018-12-31 |
| TILLGÅNGAR | | | 1 | | |
| | | | | |
| Finansiella anläggningstillgångar | | | | | |
| Andelar i koncernföretag | | | 4 | 1 | 1 |
| Fordringar hos koncernföretag | | | 5 | 103 495 | 208 777 |
| Summa finansiella anläggningstillgångar | | | | 103 496 | 208 778 |
| Summa anläggningstillgångar | | | | 103 496 | 208 778 |
| | | | | |
| Kassa och bank | | | | | |
| Summa kassa och bank | | | | 0 | 0 |
| | | | | |
| Summa omsättningstillgångar | | | | 0 | 0 |
| | | | | |
| SUMMA TILLGÅNGAR | | | | 103 496 | 208 778 |
Wallenstam Fastighets AB 47
556870-62946 (7)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2019-12-31 | 2018-12-31 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | 1 | | |
| | | | | |
| Eget kapital | | | | | |
| Bundet eget kapital | | | | | |
| Aktiekapital | | | | 100 000 | 100 000 |
| Summa bundet eget kapital | | | | 100 000 | 100 000 |
| | | | | |
| Fritt eget kapital | | | | | |
| Balanserat resultat | | | | 778 | 102 275 |
| Årets resultat | | | | 2 718 | 6 503 |
| Summa fritt eget kapital | | | | 3 496 | 108 778 |
| Summa eget kapital | | | | 103 496 | 208 778 |
| | | | | |
| SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | | 103 496 | 208 778 |
| | | | | |
Wallenstam Fastighets AB 47
556870-62947 (7)
Noter | | | | | |
| | | | | |
| Not 1. Redovisnings- och värderingsprinciper | | | | | |
| Allmänna upplysningar |
| Årsredovisningen är upprättad i enlighet med årsredovisningslagen och BFNAR 2016:10 Årsredovisning i mindre företag. |
|
| Not 2. Upplysning om moderföretag |
Moderföretag i den koncern där bolaget ingår och koncernredovisning upprättas är Wallenstam AB (publ), org.nr 556072-1523, vilket är ett svenskt publikt aktiebolag, med säte i Göteborg, Västra Götalands län.
|
|
| Not 3. Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | | | | | |
| | | | 2019-01-01 - 2019-12-31 | 2018-01-01 - 2018-12-31 |
Ränteintäkter och liknande resultatposter som avser långfristiga fordringar på koncernföretag | | | | 2 719 | 3 983 |
|
| | | | | |
| Not 4. Andelar i koncernföretag | | | | | |
| | | | 2019-12-31 | 2018-12-31 |
| Ingående anskaffningsvärden | | | | 1 | 1 |
| Utgående anskaffningsvärden | | | | 1 | 1 |
| | | | | |
| Not 5. Fordringar hos koncernföretag | | | | | |
| | | | 2019-12-31 | 2018-12-31 |
| Ingående anskaffningsvärden | | | | 208 777 | 202 274 |
| Lämnade lån | | | | 7 461 | 14 987 |
| Årets amorteringar | | | | -112 743 | -8 484 |
| Utgående anskaffningsvärden | | | | 103 495 | 208 777 |
| | | | | |
| Redovisat värde | | | | 103 495 | 208 777 |
|
| | | | | |