Start › Stockholms län › Solna
Tinmin AB
Utveckling10 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 2 309 | 2 833 | 2 454 | 2 637 | 2 110 | 1 201 | 1 444 | 0 | 5 |
| Nettoomsättning | 2 309 | 2 833 | 2 454 | 2 637 | 1 922 | 1 201 | 1 444 | 0 | 5 |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | – | 0 | 188 | 0 | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 1 853 | 1 976 | 2 126 | 2 239 | 1 490 | 1 197 | 900 | 30 | 15 |
| Handelsvaror | – | – | – | – | – | – | 0 | 0 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 249 | 297 | 300 | 187 | 226 | 232 | 102 | 29 | 15 |
| Personalkostnader | 1 604 | 1 679 | 1 826 | 2 053 | 1 264 | 965 | 797 | – | – |
| Rörelseresultat | 456 | 857 | 329 | 398 | 620 | 4 | 544 | −30 | −10 |
| Finansiella poster | 5 | 10 | 9 | 227 | −1 | 0 | −48 | 0 | 129 |
| Resultat från andelar i koncernföretag | – | – | 0 | −77 | – | – | – | 0 | 130 |
| Resultat från andelar i intresseföretag | – | – | 0 | 27 | – | – | – | – | – |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | – | – | 0 | 276 | – | – | – | – | – |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 5 | 0 | 0 | – | – | – | – | – | – |
| Nedskrivningar av finansiella anläggningstillgångar | – | – | – | – | – | 0 | 48 | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | −10 | −9 | −1 | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 |
| Resultat efter finansiella poster | 460 | 867 | 338 | 624 | 619 | 4 | 495 | −30 | 119 |
| Bokslutsdispositioner | −15 | −220 | −85 | −100 | −150 | 0 | −135 | 30 | −30 |
| Förändring av periodiseringsfonder | −15 | −220 | −85 | −100 | −150 | 0 | −135 | 30 | −30 |
| Resultat före skatt | 445 | 647 | 253 | 524 | 469 | 4 | 360 | 0 | 89 |
| Skatt på årets resultat | 96 | 152 | 54 | 63 | 98 | 1 | 89 | 0 | 20 |
| Årets resultat | 349 | 494 | 199 | 462 | 371 | 2 | 272 | 0 | 69 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 3 149 | 2 830 | 2 063 | 2 152 | 1 543 | 852 | 949 | 336 | 345 |
| Anläggningstillgångar | 13 | 0 | 97 | 97 | 293 | 293 | 565 | 326 | 326 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 13 | 0 | 97 | 97 | 293 | 293 | 565 | 326 | 326 |
| Andelar i koncernföretag | – | – | – | 0 | 171 | 171 | 171 | 171 | 171 |
| Andelar i intresseföretag | – | – | – | 0 | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Fordringar hos koncernföretag | – | – | – | – | – | 0 | 252 | – | – |
| Andra långfristiga fordringar | 13 | 0 | 97 | 97 | 97 | 97 | 117 | 130 | 130 |
| Omsättningstillgångar | 3 136 | 2 830 | 1 966 | 2 055 | 1 250 | 559 | 384 | 10 | 19 |
| Kortfristiga fordringar | 127 | 384 | 255 | 449 | 357 | 415 | 166 | 8 | 2 |
| Kundfordringar | 119 | 166 | 229 | 446 | 168 | 92 | 153 | – | – |
| Fordringar hos koncernföretag | – | – | – | – | 0 | – | – | – | – |
| Övriga fordringar | 2 | 3 | 26 | 0 | 12 | 200 | 13 | 8 | 2 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 6 | 215 | 0 | 3 | 176 | 123 | – | – | – |
| Kassa och bank | 3 009 | 2 446 | 1 711 | 1 606 | 893 | 144 | 219 | 2 | 16 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 3 149 | 2 830 | 2 063 | 2 152 | 1 543 | 852 | 949 | 336 | 345 |
| Eget kapital | 2 156 | 1 806 | 1 312 | 1 238 | 776 | 405 | 403 | 131 | 131 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 2 106 | 1 756 | 1 262 | 1 188 | 726 | 355 | 353 | 81 | 81 |
| Balanserat resultat | 1 756 | 1 262 | 1 063 | 726 | 355 | 353 | 81 | 81 | 12 |
| Årets resultat | 349 | 494 | 199 | 462 | 371 | 2 | 272 | 0 | 69 |
| Obeskattade reserver | 705 | 690 | 470 | 385 | 285 | 135 | 135 | 0 | 30 |
| Periodiseringsfonder | 705 | 690 | 470 | 385 | 285 | 135 | 135 | 0 | 30 |
| Långfristiga skulder | – | – | – | – | – | – | 0 | 166 | 159 |
| Övriga skulder | – | – | – | – | – | – | 0 | 166 | 159 |
| Kortfristiga skulder | 288 | 334 | 281 | 529 | 482 | 312 | 411 | 39 | 25 |
| Leverantörsskulder | 12 | 7 | 9 | 2 | 1 | 5 | 4 | 13 | 0 |
| Skatteskulder | 14 | 40 | 0 | 30 | 12 | 23 | 89 | 20 | 20 |
| Övriga skulder | 190 | 225 | 232 | 266 | 431 | 254 | 297 | – | – |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 71 | 61 | 41 | 231 | 38 | 30 | 22 | 7 | 5 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | – | – | – | 125 | – | – | – | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | 1 188 | 726 | 355 | 353 | 81 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker med mer än 30% pga ökade efterfrågan.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker med mer än 30% pga ökning av orderingången samt ny tillströmning av nya kunder.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2019
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2018
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i intresseföretag
| Post | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 | 2017-12-31 | 2016-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Försäljningar och utrangeringar | 25 | – | – | – | – | – | – |
Andelar i koncernföretag
| Post | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 | 2017-12-31 | 2016-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 171 | 171 | 171 | 171 | 171 | 171 |
| Försäljningar och utrangeringar | 171 | – | – | – | – | – | – |
Andra långfristiga fordringar
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 | 2017-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 13 | 0 | 97 | 97 | 97 | 97 | 117 | 130 | 130 |
| Årets inköp | 13 | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Försäljningar och utrangeringar | – | 79 | 0 | – | – | – | – | – | – |
Fordringar hos koncernföretag
| Post | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 200 | 300 | 0 |
| Ackumulerade nedskrivningar | 200 | 48 | 0 |
| Årets nedskrivningar | – | 48 | 0 |
Om bolaget
- Adress
- Erik Sandbergs gata 26, 169 34 SOLNA
- Registrerat
- 2011-10-25
- Bransch
- Datakonsultverksamhet
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall bedriva datakonsulttjänster såsom systemutveckling mot internet och mobiltelefoni, gränssnittsdesign och usability, grafisk produktion av trycksaker, musikproduktion, bokinläsning samt därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 823-7331
- Tinmin AB
kontrollerat 2026-10-09
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-06-16
- Programvara
- BL Bokslut
Allmänt om verksamheten
Bolaget skall bedriva datakonsulttjänster såsom systemutveckling mot internet och mobiltelefoni, gränssnittsdesign och usability, grafisk produktion av trycksaker, musikproduktion, bokinläsning samt därmed förenlig verksamhet. Företaget har sitt säte i Solna.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.