Start › Östergötlands län › Linköping
Stjarnbostadsmäklarna i Sverige AB
Utveckling8 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 305 | 49 | 113 | 36 | 184 | 112 | 228 | 380 |
| Nettoomsättning | 305 | 49 | 113 | 36 | 182 | 112 | 227 | 314 |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | – | – | 2 | 0 | 1 | 66 |
| Rörelsekostnader | 176 | 59 | 62 | 72 | 102 | 103 | 166 | 506 |
| Råvaror och förnödenheter | 95 | – | – | – | – | – | 0 | 1 |
| Övriga externa kostnader | 81 | 59 | 61 | 72 | 101 | 88 | 140 | 247 |
| Personalkostnader | 0 | 1 | 1 | – | 1 | 15 | 26 | 258 |
| Rörelseresultat | 129 | −10 | 51 | −36 | 82 | 9 | 62 | −126 |
| Finansiella poster | −1 | 0 | 0 | −1 | 0 | 0 | 49 | −2 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 0 | 0 | – | – | – | – | – |
| Nedskrivningar av finansiella anläggningstillgångar | – | – | – | – | – | 0 | −49 | 0 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 2 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 2 |
| Resultat efter finansiella poster | 128 | −10 | 51 | −37 | 82 | 9 | 111 | −128 |
| Resultat före skatt | 128 | −10 | 51 | −37 | 82 | 9 | 111 | −128 |
| Skatt på årets resultat | 25 | 0 | 3 | – | – | – | – | – |
| Årets resultat | 103 | −10 | 48 | −37 | 82 | 9 | 111 | −128 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 155 | 36 | 14 | 4 | 24 | 29 | 42 | 68 |
| Omsättningstillgångar | 155 | 36 | 14 | 4 | 24 | 29 | 42 | 68 |
| Kortfristiga fordringar | 24 | 31 | 2 | 2 | 23 | 19 | 25 | 55 |
| Övriga fordringar | 24 | 31 | 2 | 2 | 23 | 19 | 25 | 55 |
| Kassa och bank | 132 | 4 | 12 | 2 | 1 | 9 | 17 | 14 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 155 | 36 | 14 | 4 | 24 | 29 | 42 | 68 |
| Eget kapital | 125 | 22 | −346 | −394 | −358 | −439 | −448 | −559 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Ej registrerat aktiekapital | – | – | – | – | – | 0 | 0 | 0 |
| Uppskrivningsfond | – | – | – | – | – | 0 | 0 | 0 |
| Reservfond | – | – | – | – | – | 0 | 0 | 0 |
| Fritt eget kapital | 75 | −28 | −396 | −444 | −408 | −489 | −498 | −609 |
| Överkursfond | – | – | – | – | – | 0 | 0 | 0 |
| Balanserat resultat | −28 | −18 | −444 | −408 | −489 | −498 | −609 | −481 |
| Årets resultat | 103 | −10 | 48 | −37 | 82 | 9 | 111 | −128 |
| Långfristiga skulder | – | – | – | – | – | – | 0 | 48 |
| Övriga skulder | – | – | – | – | – | – | 0 | 48 |
| Kortfristiga skulder | 30 | 13 | 360 | 398 | 382 | 468 | 490 | 580 |
| Leverantörsskulder | – | – | – | – | – | – | 0 | 5 |
| Skatteskulder | 22 | 3 | 3 | – | – | – | – | – |
| Övriga skulder | 2 | 4 | 351 | 392 | 376 | 462 | 484 | 567 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 6 | 6 | 6 | 6 | 6 | 6 | 6 | 8 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 75 | 0 | 0 | – | – | – | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | −444 | −408 | −489 | −498 | – |
ÄgarfinansieringBelopp i tkr
Tillskott och återbetalningar visas skilt från utdelning.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillfört aktieägartillskott | – | 378 | – | – | – | – | – | – |
| Föreslagen återbetalning av villkorat aktieägartillskott | 75 | – | – | – | – | – | – | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Företagets omsättning har ökat med mer än 30% tack vare högre efterfrågan av bolagets tjänster.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Bolaget bedrivs med personligt ansvar. Företagets omsättning har minskat med mer än 30 % på grund av lägre efterfrågan.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Bolaget bedrivs med personligt ansvar. Företagets omsättning har ökat med mer än 30 % på grund av ökad efterfrågan.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Bolaget bedrivs med personligt ansvar. Villkorat aktieägartillskott uppgår till 349 131 kronor (föregående år 349 131 kronro) vid bokslutsdatum 2022-12-31. Företagets omsättning har minskat mer än 30 % på grund av minskad efterfrågan.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2019
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Om bolaget
- Adress
- HUNNEBERGSGATAN 11, 582 22 LINKÖPING
- Registrerat
- 2011-10-12
- Bransch
- Förmedling avseende fastighetsverksamhet
Verksamhet enligt registret
Aktiebolaget ska bedriva fastighets och bostadsrättsförmedling, äga och förvalta fastigheter. Bolaget kommer dessutom att bedriva handel med värdepapper samt därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 803-2468
- Stjärnbostadsmäklarna i Sverige AB
kontrollerat 2026-10-09
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-02-11
- Programvara
- Visma Advisor Period & Year-end Closing
Allmänt om verksamheten
Aktiebolaget ska bedriva fastighets- och bostadsrättsförmedling, äga och förvalta fastigheter. Bolaget kommer dessutom att bedriva handel med värdepapper samt därmed förenlig verksamhet.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.