Genomsyn

Start › Uppsala län › Uppsala

Kidz education Malma Backe AB

556867-2934AktiebolagAvregistrerat 2026-07-14Räkenskapsår 2024-09-01 – 2025-08-31

Omsättning 2025
2,7 mkr
Resultat efter fin. poster 2025
114 tkr
Årets resultat 2025
90 tkr
Eget kapital 2025
365 tkr

Utveckling6 räkenskapsår

20252025: 2,7 mkr2,7 mkr20242024: 3,2 mkr3,2 mkr20232023: 3,2 mkr3,2 mkr20222022: 3,5 mkr3,5 mkr20212021: 4,1 mkr4,1 mkr20202020: 4,0 mkr4,0 mkr

ResultaträkningBelopp i tkr

Post2025202420232022
Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. 2 7313 2973 2103 612
Nettoomsättning 2 7023 2323 1723 534
Övriga rörelseintäkter 29653878
Rörelsekostnader 2 6183 0993 0583 402
Övriga externa kostnader 1 0841 2611 2301 248
Personalkostnader 1 5341 8381 8282 154
Övriga rörelsekostnader ––00
Rörelseresultat 113198152209
Finansiella poster 1610
Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter 1610
Räntekostnader och liknande resultatposter –000
Resultat efter finansiella poster 114204152209
Bokslutsdispositioner 0−150−100−150
Lämnade koncernbidrag 0150100150
Resultat före skatt 114545259
Skatt på årets resultat 24131317
Årets resultat 90414043

BalansräkningBelopp i tkr

Post2025202420232022
TILLGÅNGAR 443378338430
Omsättningstillgångar 443378338430
Kortfristiga fordringar 3141069947
Fordringar hos koncernföretag 30050500
Övriga fordringar 14610
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter 0514847
Kassa och bank 128272240383
EGET KAPITAL OCH SKULDER 443378338430
Eget kapital 365275234194
Bundet eget kapital 50505050
Aktiekapital 50505050
Fritt eget kapital 315225184144
Balanserat resultat 225184144101
Årets resultat 90414043
Kortfristiga skulder 78103105236
Leverantörsskulder 4171110
Skulder till koncernföretag ––0150
Skatteskulder –0––
Övriga skulder 32464349
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter 42405027

Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext

En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.

2025

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Revisorns uttalande

Standarduttalande

Jag har utfört en revision av årsredovisningen för Kidz education Malma Backe AB för räkenskapsåret 2024-09-01 - 2025-08-31. Enligt min uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av Kidz education Malma Backe ABs finansiella ställning per den 31 augusti 2025 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Jag tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen.

Källfält: se-ar-base:UttalandeText

Grund för revisorns uttalande

Jag har utfört revisionen enligt International Standard on Auditing för revisioner av finansiella rapporter för mindre komplexa företag (ISA för LCE) och god revisionssed i Sverige. Mitt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar. Jag är oberoende i förhållande till Kidz education Malma Backe AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort mitt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Jag anser att de revisionsbevis jag har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för mina uttalanden.

Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden

Öppna årsredovisningen för 2025

2024

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Revisorns uttalande

Standarduttalande

Jag har utfört en revision av årsredovisningen för Kidz education Malma Backe AB för räkenskapsåret 2023-09-01 - 2024-08-31 . Enligt min uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av Kidz education Malma Backe AB s finansiella ställning per den 2024-08-31 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Jag tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen .

Källfält: se-ar-base:UttalandeText

Grund för revisorns uttalande

Grund för uttalanden Jag har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Mitt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar . Jag är oberoende i förhållande till Kidz education Malma Backe AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort mitt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Jag anser att de revisionsbevis jag har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för mina uttalanden.

Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden

Öppna årsredovisningen för 2024

2023

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Revisorns uttalande

Standarduttalande

Jag har utfört en revision av årsredovisningen för Kidz education Malma Backe AB för räkenskapsåret 2022-09-01 - 2023-08-31 . Enligt min uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av Kidz education Malma Backe AB s finansiella ställning per den 2023-08-31 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Jag tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen .

Källfält: se-ar-base:UttalandeText

Grund för revisorns uttalande

Grund för uttalanden Jag har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Mitt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar . Jag är oberoende i förhållande till Kidz education Malma Backe AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort mitt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Jag anser att de revisionsbevis jag har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för mina uttalanden.

Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden

Öppna årsredovisningen för 2023

Om bolaget

Adress
Båtvägen 3, 755 91 UPPSALA
Registrerat
2011-10-10

Verksamhet enligt registret

Aktiebolaget ska bedriva förskoleverksamhet och därmed förenlig verksamhet.

Jobbannonser

Källa: Arbetsförmedlingens annonsdata via JobTech Dev · uppdaterad 2026-10-26

Annonser totalt
3
Aktiva nu
0
Första annonsen
2022-01-18
Senaste annonsen
2024-10-02

Annonser per år

År20222024
Annonser21

Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025

Regelverk
K2
Säte
Uppsala
Revision
Ja (2026-01-09)
Årsstämma
2026-01-10
Programvara
Wolters Kluwer Capego

Allmänt om verksamheten

Allmänt om verksamheten Bolaget bedriver förskoleverksamhet och därmed förenlig verksamhet. Bolaget är ett helägt dotterbolag till Anett Lindkvist Holding AB, org nr 559048-0637. Företaget har sitt säte i Uppsala .

Väsentliga händelser

Väsentliga händelser under räkenskapsåret Bolaget har avvecklat sin verksamhet och kommer fusioneras ihop med sitt moderbolag.

Årsredovisningarna i original

Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.

ÅrStorlek
202516 kB Öppna
202415 kB Öppna
202315 kB Öppna

Dokumenterade koncernrelationerur årsredovisningarna

Uppgifterna gäller den angivna rapportperioden och beskriver inte säkert dagens ägande.

Moderföretag