Start › Stockholms län › Älvsjö
servicebolaget bygg & vvs i stockholm AB
Utveckling10 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019-12 | 2019-04 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 6 809 | 631 | 362 | 576 | 356 | 1 276 | 1 016 | 5 696 |
| Nettoomsättning | 6 808 | 631 | 362 | 576 | 284 | 1 170 | 986 | 5 621 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | – | – | 0 | 72 | 106 | 29 | 74 |
| Rörelsekostnader | 6 052 | 683 | 491 | 605 | 426 | 1 201 | 582 | 5 687 |
| Råvaror och förnödenheter | – | – | – | – | – | – | 83 | 44 |
| Handelsvaror | 5 565 | 291 | 169 | 316 | 97 | 302 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 479 | 337 | 297 | 251 | 276 | 340 | 316 | 621 |
| Personalkostnader | 1 | 37 | 0 | 0 | 24 | 534 | 177 | 4 939 |
| Av- och nedskrivningar | 7 | 19 | 24 | 24 | 28 | 25 | 6 | 69 |
| Övriga rörelsekostnader | – | – | 0 | 14 | – | – | 0 | 14 |
| Rörelseresultat | 757 | −52 | −129 | −30 | −69 | 75 | 434 | 9 |
| Finansiella poster | −1 | −1 | −1 | 0 | −2 | −1 | −1 | −4 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 0 | 0 | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 2 | 1 | 1 | 0 | 2 | 1 | 1 | 4 |
| Resultat efter finansiella poster | 755 | −54 | −129 | −30 | −71 | 73 | 433 | 5 |
| Bokslutsdispositioner | −165 | 0 | 55 | 17 | 60 | −23 | −109 | 0 |
| Förändring av periodiseringsfonder | −165 | 0 | 55 | 17 | 60 | −23 | −109 | 0 |
| Resultat före skatt | 590 | −54 | −74 | −13 | −11 | 51 | 324 | 5 |
| Skatt på årets resultat | 102 | – | – | – | 0 | 15 | 70 | 11 |
| Årets resultat | 488 | −54 | −74 | −13 | −11 | 36 | 254 | −6 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019-12 | 2019-04 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 982 | 180 | 206 | 265 | 281 | 450 | 663 | 406 |
| Anläggningstillgångar | 83 | 54 | 73 | 97 | 134 | 146 | 178 | 7 |
| Materiella anläggningstillgångar | 33 | 4 | 23 | 47 | 84 | 96 | 121 | 0 |
| Maskiner och andra tekniska anläggningar | 32 | 0 | 16 | 36 | 57 | 78 | 98 | 0 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 1 | 4 | 7 | 10 | 27 | 18 | 23 | 0 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 57 | 7 |
| Fordringar hos koncernföretag | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 0 |
| Andra långfristiga fordringar | – | – | – | – | – | 0 | 7 | 7 |
| Omsättningstillgångar | 899 | 126 | 133 | 169 | 147 | 304 | 485 | 399 |
| Kortfristiga fordringar | 162 | 101 | 80 | 67 | 90 | 111 | 360 | 311 |
| Kundfordringar | 96 | 28 | 75 | 43 | 39 | 54 | 236 | 0 |
| Övriga fordringar | 0 | 2 | 0 | 0 | 7 | 34 | 90 | 69 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 66 | 71 | 5 | 24 | 43 | 24 | 35 | 242 |
| Kassa och bank | 737 | 25 | 53 | 102 | 58 | 193 | 125 | 88 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 982 | 180 | 206 | 265 | 281 | 450 | 663 | 406 |
| Eget kapital | 538 | 50 | 89 | 163 | 176 | 187 | 301 | 47 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Ej registrerat aktiekapital | – | – | – | – | – | – | 0 | 0 |
| Uppskrivningsfond | – | – | – | – | – | – | 0 | 0 |
| Reservfond | – | – | – | – | – | – | 0 | 0 |
| Fritt eget kapital | 488 | 0 | 39 | 113 | 126 | 137 | 251 | −3 |
| Överkursfond | – | – | – | – | – | – | 0 | 0 |
| Balanserat resultat | 0 | 54 | 113 | 126 | 137 | 101 | −3 | 4 |
| Årets resultat | 488 | −54 | −74 | −13 | −11 | 36 | 254 | −6 |
| Obeskattade reserver | 165 | – | 0 | 55 | 72 | 132 | 109 | 0 |
| Periodiseringsfonder | 165 | – | 0 | 55 | 72 | 132 | 109 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 279 | 130 | 117 | 47 | 33 | 131 | 253 | 359 |
| Leverantörsskulder | 80 | 70 | 15 | 39 | 3 | 12 | 64 | 81 |
| Skulder till koncernföretag | – | – | – | – | – | 0 | 11 | 11 |
| Skatteskulder | 102 | – | – | 0 | 15 | 87 | 102 | 29 |
| Övriga skulder | 90 | 30 | 58 | 1 | 9 | 25 | 70 | 100 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 7 | 29 | 44 | 7 | 7 | 7 | 7 | 138 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019-12 | 2019-04 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | – | – | – | – | – | – | 150 | – |
| Medel att disponera | – | – | – | – | 126 | 137 | 251 | – |
ÄgarfinansieringBelopp i tkr
Tillskott och återbetalningar visas skilt från utdelning.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019-12 | 2019-04 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillfört aktieägartillskott | – | 15 | – | – | – | – | – | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen har ökat med mer än 30 % tack vare ökad efterfrågan av bolagets tjänster.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Kommentar till vinstdispositionen
Styrelsen föreslås bemyndigas att besluta om tidpunkt då utdelningen skall betalas.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen har ökat med mer än 30 % tack vare ökad efterfrågan av bolagets tjänster.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2019
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andra långfristiga fordringar
| Post | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2019-04-30 | 2017-12-31 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 7 | 7 | 7 |
Fordringar hos koncernföretag
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2019-04-30 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Omklassificeringar | – | – | – | – | – | – | 50 | – |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2019-04-30 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 16 | 16 | 16 | 16 | 40 | 24 | 24 | 0 |
| Årets inköp | – | – | – | 0 | 16 | 0 | 103 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | – | – | 0 | 24 | 0 | – | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 15 | 12 | 9 | 6 | 13 | 6 | 1 | 0 |
| Årets avskrivningar | 3 | 3 | 3 | 3 | 7 | 5 | 5 | – |
| Återförda avskrivningar | – | – | 0 | 10 | 0 | – | – | – |
Maskiner och andra tekniska anläggningar
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2019-04-30 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 139 | 103 | 103 | 103 | 103 | 103 | 24 | 0 |
| Årets inköp | 36 | 0 | – | – | – | 0 | 24 | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 107 | 103 | 87 | 67 | 46 | 25 | 1 | 0 |
| Årets avskrivningar | 4 | 16 | 21 | 21 | 21 | 5 | 1 | – |
Om bolaget
- Adress
- JOHAN SKYTTES VÄG 203, 125 34 ÄLVSJÖ
- Registrerat
- 2011-10-05
- Bransch
- Byggande av bostadshus och andra byggnader
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall bedriva verksamhet inom bygg,vvs och projektering förvaltning av fastigheter och därmed förenlig veksamhet
Bankgironummer
- 5092-6229
- servicebolaget bygg & vvs
kontrollerat 2026-10-09
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Säte
- Stockholm
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-05-15
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Bolaget skall bedriva verksamhet inom bygg, vvs och projektering förvaltning av fastigheter och därmed förenlig verksamhet Företaget har sitt säte i Stockholm .
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.
| År | Storlek | |
|---|---|---|
| 2025 | 10 kB | Öppna |
| 2024 | 9 kB | Öppna |
| 2023 | 9 kB | Öppna |
| 2022 | 9 kB | Öppna |
| 2021 | 9 kB | Öppna |
| 2020 | 9 kB | Öppna |
| 2019 | 8 kB | Öppna |
Dokumenterade koncernrelationerur årsredovisningarna
Uppgifterna gäller den angivna rapportperioden och beskriver inte säkert dagens ägande.
Moderföretag
-
Kim Lee AB
Visa källuppgift
Not 6 Uppgifter om moderföretag Företaget är dotterföretag till Kim Lee AB, org nr 556948-0915 med säte i Stockholm.
-
Kim Lee AB
Visa källuppgift
Företaget är dotterföretag till Kim Lee AB, org nr 556948-0915 med säte i Stockholm.