Genomsyn

Start › Stockholms län › Ekerö

Warensjö & Wågström Konsult AB

556866-2877AktiebolagAktivtRäkenskapsår 2025-04-01 – 2026-03-31

Omsättning 2026
2,2 mkr
Resultat efter fin. poster 2026
206 tkr
Årets resultat 2026
109 tkr
Eget kapital 2026
205 tkr

Utveckling9 räkenskapsår

20262026: 2,2 mkr2,2 mkr20252025: 1,6 mkr1,6 mkr20242024: 1,5 mkr1,5 mkr20232023: 1,6 mkr1,6 mkr20222022: 1,4 mkr1,4 mkr20212021: 1,6 mkr1,6 mkr20202020: 1,3 mkr1,3 mkr20192019: 1,3 mkr1,3 mkr20182018: 1,2 mkr1,2 mkr

ResultaträkningBelopp i tkr

Post2026202520242023202220212020
Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. 2 3551 5771 4801 8791 3531 5581 342
Nettoomsättning 2 1671 5711 4801 5941 3531 5581 342
Övriga rörelseintäkter 18860285–––
Rörelsekostnader 2 1491 4821 4721 4991 2111 2981 210
Råvaror och förnödenheter –––––019
Handelsvaror 034–050
Övriga externa kostnader 1 3321 0351 0931 0949429641 053
Personalkostnader 81243837040026231278
Av- och nedskrivningar 555571659
Rörelseresultat 206957380141260132
Finansiella poster 1−10000−1
Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter 1000–––
Räntekostnader och liknande resultatposter 0100001
Resultat efter finansiella poster 206947380141260131
Bokslutsdispositioner 08450−107−49−51−13
Förändring av periodiseringsfonder 08450−107−49––
Förändring av överavskrivningar ––––0−51−13
Resultat före skatt 2061785727392209118
Skatt på årets resultat 97453092577963
Årets resultat 109134281823513055

BalansräkningBelopp i tkr

Post2026202520242023202220212020
TILLGÅNGAR 884764783883734746600
Anläggningstillgångar 225219224230235243233
Materiella anläggningstillgångar 225219224230235243233
Inventarier, verktyg och installationer 225219224230235243233
Omsättningstillgångar 659545559654499503367
Kortfristiga fordringar 550344472509258234205
Kundfordringar 13694129152165156148
Upparbetad men ej fakturerad intäkt ––049–––
Övriga fordringar 1701701702627201
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter 24480172282675956
Kassa och bank 10920287145241269162
EGET KAPITAL OCH SKULDER 884764783883734746600
Eget kapital 20519582244152197127
Bundet eget kapital 50505050505050
Aktiekapital 50505050505050
Fritt eget kapital 1551453219410214777
Balanserat resultat 4512412671721
Årets resultat 109134281823513055
Obeskattade reserver 367367451501394345294
Periodiseringsfonder 148148232282175126126
Ackumulerade överavskrivningar 219219219219219219168
Kortfristiga skulder 312202250138188204180
Leverantörsskulder 2934390505559
Skatteskulder 11368121––06
Övriga skulder 1711009098929768
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter ––040465147

Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr

Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.

Post2026202520242023202220212020
Styrelsens förslag 100100–1909080–
Medel att disponera –––194102147–

Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext

En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.

2026

Ledningens kommentar till flerårsöversikten

Nettoomsättningen avviker med mer än 30%...[Kommentera]

Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2026

2025

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2025

2024

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2024

2023

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2023

2022

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Revisorns uttalande

Standarduttalande

Jag har utfört en revision av årsredovisningen för Warensjö & Wågström Konsult AB för räkenskapsåret 2021-04-01 -- 2022-03-31. Enligt min uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av Warensjö & Wågström Konsult ABs finansiella ställning per den 31 mars 2022 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Jag tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen.

Källfält: se-ar-base:UttalandeText

Grund för revisorns uttalande

Jag har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Mitt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet "Revisorns ansvar". Jag är oberoende i förhållande till Warensjö & Wågström Konsult AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort mitt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Jag anser att de revisionsbevis jag har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för mina uttalanden.

Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden

Öppna årsredovisningen för 2022

2021

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Revisorns uttalande

Standarduttalande

Jag har utfört en revision av årsredovisningen för Warensjö & Wågström Konsult AB för räkenskapsåret 2020-04-01 -- 2021-03-31. Enligt min uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av Warensjö & Wågström Konsult ABs finansiella ställning per den 31 mars 2021 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Jag tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen.

Källfält: se-ar-base:UttalandeText

Grund för revisorns uttalande

Jag har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Mitt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet "Revisorns ansvar". Jag är oberoende i förhållande till Warensjö & Wågström Konsult AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort mitt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Jag anser att de revisionsbevis jag har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för mina uttalanden.

Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden

Öppna årsredovisningen för 2021

Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr

Inventarier, verktyg och installationer

Post2026-03-312025-03-312024-03-312023-03-312022-04-012022-03-312021-04-012021-03-312020-04-012020-03-31
Anskaffningsvärde 663651651651651651651651626626
Årets inköp 12––––0–25–0
Ackumulerade avskrivningar 388382377371366366359359342342
Årets avskrivningar 5555–7–16–9
Ackumulerade nedskrivningar 50505050505050505050
Årets nedskrivningar –––––––0–50

Om bolaget

Adress
EKVÄGEN 25 A, 178 33 EKERÖ
Registrerat
2011-10-03
Bransch
Teknisk konsultverksamhet inom energi-, miljö- och VVS-teknik

Verksamhet enligt registret

Bolaget skall bedriva konsultation, utbildning och besiktning inom områden kvalitet, yttre miljö, inomhusmiljö, arbetsmiljö och säkerhet. Bolaget ska därtill också bedriva uthyrning av lös egendom främst båtar, bilar och fiskeutrustning och turistguidning samt konsultinsatser inom retail, merch, sälj, marknadsföring, exponering och därmed förenlig verksamhet.

Bankgironummer

809-1100
Warensjö & Wågström Konsult AB
kontrollerat 2026-10-09

Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2026

Regelverk
K2
Revision
Nej, årsredovisningen är inte reviderad
Årsstämma
2026-08-01
Programvara
BL Bokslut

Allmänt om verksamheten

Vi bedriver verksamheten under namnet w2 konsult. Det är ett modernt och innovativt konsultbolag med stora kunskaper och lång erfarenhet inom kvalitets-, miljö-, arbetsmiljö- och säkerhetsområdet. Vi arbetar med att införa, utveckla och underhålla ledningssystem, genomföra revisioner och granskningar, utbilda samt vara tillgängliga som extra resurser eller chefer i organisationer som saknar kompetens inom våra kunskapsområden. Vi är inte branschspecifika och har stor erfarenhet av uppdrag inom såväl privat som offentlig verksamhet. Under året har konsultverksamheten inom retail, merch, sälj, marknadsföring och exponering med huvudsaklig inriktning på dagligvaruhandeln långsamt ökat. Under kommande år ska retail och merchandise fortsätta att utvecklas till en stabil del av verksamheten. Vision Vi tror att nästan all kvalitetsförbättring kommer ur förenkling av arbetssätt, processer, procedurer eller teknik. Affärsidé Vår affärsidé är att vi genom tillit, sunda värderingar och enkla lösningar skapar förutsättningar för en hållbar verksamhet som stärker våra kunders förtroende och lönsamhet. För mer info se: www.w2konsult.se Bolaget har även en bifirma som bedrivs under namnet w2 sthlm. Det är en modern och innovativ verksamhet med kunskaper och erfarenhet av RIB Adventures, Powerboats och vattenskotersafaris. Vi arbetar även tillsammans med våra kompetenta partners för att på bästa sätt tillgodose kundernas krav och förväntningar. För oss är det också viktigt att vi bedriver en långsiktigt hållbar verksamhet där miljö, säkerhet och kvalitet alltid är i fokus. Vi försöker att minimera den negativa miljöpåverkan från vår verksamhet och verkar för en hög säkerhet för våra kunder. Vision Vi tror att det är möjligt att minimera den negativa miljöpåverkan från vår verksamhet och samtidigt öka säkerheten med bibehållen känsla av fart och racing. Affärsidé Vår affärsidé är att vi genom tillit, sunda värderingar och kompetenta medarbetare & partners levererar trygga och säkra fartupplevelser på vatten. Verksamheten har efter pandemiåren långsamt återhämtat sig och under kvartal 1 2023 har ett par bokningar kommit in och förfrågningarna ökat. För mer info se: www.w2sthlm.se Företaget har sitt säte i Ekerö.

Årsredovisningarna i original

Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.

ÅrStorlek
2026242 kB Öppna
2025242 kB Öppna
2024242 kB Öppna
202346 kB Öppna
2022103 kB Öppna
2021102 kB Öppna