Start › Västmanlands län › Västerås
Trendmöbler Scandinavia AB
Utveckling10 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 92 | 580 | 378 | 574 | 591 | 798 | 191 | 206 |
| Nettoomsättning | 92 | 577 | 377 | 549 | 320 | 722 | 182 | 195 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 3 | 1 | 25 | 271 | 76 | 9 | 11 |
| Rörelsekostnader | 147 | 647 | 370 | 389 | 644 | 797 | 191 | 218 |
| Råvaror och förnödenheter | 14 | 291 | 41 | 3 | 18 | 154 | 2 | 7 |
| Övriga externa kostnader | 91 | 270 | 221 | 240 | 153 | 266 | 181 | 198 |
| Personalkostnader | 0 | 34 | 56 | 96 | 438 | 358 | 8 | 10 |
| Av- och nedskrivningar | 42 | 50 | 50 | 46 | 34 | 9 | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | 0 | 3 | 2 | 3 | 2 | 10 | 0 | 2 |
| Rörelseresultat | −55 | −68 | 8 | 185 | −54 | 1 | 0 | −12 |
| Finansiella poster | −3 | 0 | −1 | −1 | 0 | 0 | −1 | 0 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 3 | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | −57 | −68 | 7 | 184 | −54 | 0 | −1 | −12 |
| Resultat före skatt | −57 | −68 | 7 | 184 | −54 | 0 | −1 | −12 |
| Skatt på årets resultat | 0 | 0 | 10 | 7 | – | – | – | – |
| Årets resultat | −57 | −68 | −3 | 177 | −54 | 0 | −1 | −12 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 67 | 113 | 191 | 251 | 273 | 178 | 36 | 50 |
| Anläggningstillgångar | 20 | 62 | 112 | 163 | 128 | 162 | – | – |
| Materiella anläggningstillgångar | 20 | 62 | 112 | 163 | 128 | 162 | – | – |
| Inventarier, verktyg och installationer | 20 | 62 | 112 | 163 | 128 | 162 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 47 | 51 | 79 | 88 | 145 | 16 | 36 | 50 |
| Kortfristiga fordringar | 38 | 30 | 19 | 29 | 141 | 4 | 32 | 39 |
| Kundfordringar | 8 | 12 | – | – | 0 | 3 | 3 | 3 |
| Övriga fordringar | 30 | 18 | 19 | 29 | 6 | 1 | 11 | 24 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | – | – | – | 0 | 135 | 0 | 18 | 13 |
| Kassa och bank | 8 | 21 | 60 | 60 | 4 | 13 | 4 | 11 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 67 | 113 | 191 | 251 | 273 | 178 | 36 | 50 |
| Eget kapital | 51 | 89 | 156 | 229 | 52 | 36 | 36 | 37 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 1 | 39 | 106 | 179 | 2 | −14 | −14 | −13 |
| Balanserat resultat | 59 | 106 | 109 | 2 | 56 | −14 | −13 | −1 |
| Årets resultat | −57 | −68 | −3 | 177 | −54 | 0 | −1 | −12 |
| Långfristiga skulder | 16 | 5 | 0 | 0 | 160 | 114 | 0 | 10 |
| Övriga skulder | 16 | 5 | 0 | 0 | 160 | 114 | 0 | 10 |
| Kortfristiga skulder | 0 | 19 | 34 | 22 | 60 | 28 | 0 | 3 |
| Leverantörsskulder | – | 0 | 1 | – | 0 | 0 | 0 | 3 |
| Skatteskulder | 0 | 3 | 17 | 7 | – | – | – | – |
| Övriga skulder | – | – | – | 0 | 14 | 27 | – | – |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 0 | 16 | 17 | 15 | – | – | 0 | 0 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | – | – | – | 70 | – | – | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | 179 | 2 | −14 | −14 | – |
ÄgarfinansieringBelopp i tkr
Tillskott och återbetalningar visas skilt från utdelning.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillfört aktieägartillskott | 20 | – | – | – | 70 | – | – | – |
| Återbetalt aktieägartillskott | – | – | 70 | – | – | – | – | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen har minskat jämfört med föregånde år pga färre genomförda projekt.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Räkenskapsårets nettoomsättningen har ökat jämfört med föregånde år då bolaget fått fler beställningar.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker med mer än 30% pga bolaget utfört färre projekt under räkenskapsåret.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker med mer än 30% jämfört med föregående år. Ökning beror på ökad försäljning efter att covidrestriktionerna tagits bort.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker med mer än 30% jämfört med föregående år. Minskningen beror på ett stort tapp i försäljningen på grund av ändrat beteende hos kunder och regleringar som påverkat möjligheten att driva verksamheten med anledning av coronapandemin.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Räkenskapsårets omsättningsökning beror på att bolaget fått fler kunder. Dock avstannade ökningen efter pandemin.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2019
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-08-31 | 2024-08-31 | 2023-08-31 | 2022-08-31 | 2021-08-31 | 2020-08-31 | 2019-08-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 251 | 251 | 251 | 251 | 170 | 170 | 170 |
| Årets inköp | – | – | – | 81 | – | 170 | 0 |
| Ackumulerade avskrivningar | 231 | 189 | 139 | 89 | 43 | 9 | 0 |
| Årets avskrivningar | 42 | 50 | 50 | 46 | 34 | 9 | 0 |
Om bolaget
- Adress
- HEMDALSVÄGEN 16 C, 723 34 VÄSTERÅS
- Registrerat
- 2011-09-16
- Bransch
- Provisionshandel med möbler, hushålls- och järnhandelsvaror
Verksamhet enligt registret
Föremålet för bolagets verksamhet är konsultverksamhet inom möbler och heminredning, tillverkning, agentur och försäljning av möbler och heminredning samt äga och förvalta värdepapper och därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 800-4749
- Trendmöbler Scandinavia AB
kontrollerat 2026-10-09
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-02-28
- Programvara
- BL Bokslut
Allmänt om verksamheten
Företaget har sitt säte i Västerås. Bolaget bedriver konsultverksamhet inom möbler och heminredning, möbelagentur samt försäljning av möbler och heminredning.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.